Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 17 Haziran 2019, Pazartesi 10:18
banner

AK Partili Turan: "Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasında S-400'ün önemi anlaşılıyor"

AK Partili Turan: Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasında S-400'ün önemi anlaşılıyorAK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan, "S-400 savunma sisteminin önemi, Doğu Akdeniz'de ve özellikle Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasında daha çok anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
2
2
1
0

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan, S-400 savunma sisteminin öneminin, özellikle Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasında daha çok anlaşıldığının altını çizdi. F-35 ve S-400 gibi konularla ilgili olarak da ABD'yi sert dille eleştiren Turan, uluslararası mahkemelere dava açmanın masada olduğunu ve Türkiye'nin tehditlerle dizayn edilemeyeceğini vurguladı.

“KIBRIS’IN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASINDA S-400’ÜN ÖNEMİ ANLAŞILIYOR”

Milliyet yazarı Abdullah Karakuş'un “Doğu Akdeniz'deki petrol ve gaz aramaya yönelik Türkiye'ye gelen tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Bülent Turan, şunları kaydetti:

Doğu Akdeniz'de yürütülen petrol ve doğal gaz aramaları, bölgenin ve ABD, İtalya ve Fransa gibi diğer ülkelerin de devreye girmesiyle gerginliklerin, sıcak gelişmelerin yaşanmasına neden oluyor. GKRY de enerji arama ve çıkarma faaliyetlerinde ABD, İtalya ve Fransa gibi bölge dışındaki aktörlerle, enerji iletimi için ise İsrail, Mısır ve Yunanistan gibi bölgedeki aktörlerle iş birliği çalışmaları yapıyor.

İsrail, Mısır gibi bölgede doğalgaz dağıtım merkezi olmayı istiyor. Bölge barışı adına Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın provokasyondan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Alan hâkimiyeti oluşturma çabaları uluslararası hukukla da bağdaşmamaktadır.

Kıbrıs bizim için kıymetli. Kıbrıs her zaman kırmızı çizgimiz olmuştur. Garantör ülkeyiz. Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin yok sayılmasına, haklarının gasp edilmesine izin vermeyiz.

Türkiye, haksızlıklara ve hukuksuzluklara her türlü cevabı verebilecek kudrettedir. S-400 savunma sisteminin önemi, hem bölgemizin güvenliği ve terör saldırıları açısından hem de Doğu Akdeniz'de ve özellikle Kıbrıs'ın güvenliğinin sağlanmasında daha çok anlaşılıyor.

Şu anda bölgede aktif olarak Fatih sondaj gemisiyle KKTC'nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve arama faaliyetlerini yürütüyoruz. Rumların bu konuda rahatsız olmasını gerektirecek bir durum yok.

Adanın temsilcisi konumunda değiller. Biz herhangi bir ülkenin hakkını ihlal etmiyoruz. Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin hakkını, hukukunu, çıkarlarını gözetmeyen hiçbir adımın atılmasına izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz.

Haklı olduğumuz bir konuda geri adım atmamız söz konusu değil. Bu konuda tüm seçenekler masamızda.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye ile ABD güvenli bölge görüşmelerine başladı
image Türk ve ABD'li askeri yetkililer arasında, Suriye'nin kuzeyinde "Güvenli Bölge"nin tesisine yönelik çalışmalara Milli Savunma Bakanlığında (MSB) başlandı.
Erdoğan'dan Johnson'a tebrik: "Türkiye - Birleşik Krallık ilişkilerinin daha ...
image TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'nin yeni Başbakanı Johnson'ı tebrik ederek, yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inandığını bildirdi.
İşte Akdeniz'deki sondaj gemilerinin görüntüleri...
image Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj gemileri, T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının refakatinde çalışmalarını sürdürüyor.