Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 18 Haziran 2019, Salı 10:08
banner

AK Parti'den Yeni Askerlik Sistemi açıklaması: "KKTC'de sıkıntı yaşanmayacak"

AK Parti'den Yeni Askerlik Sistemi açıklaması: KKTC'de sıkıntı yaşanmayacakYeni Askerlik Sistemi'ne ilişkin AK Parti'den açıklama geldi. AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş, konuyla ilgili "Ne ülkemiz sınırları içinde ne de KKTC başta olmak üzere ülkemiz sınırları dışında hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
1
2
1
0

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Muş, “Ne ülkemiz sınırları içinde ne de KKTC başta olmak üzere ülkemiz sınırları dışında hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır” dedi.

Yasa teklifinin cuma gününe kadar geçmesini beklediklerini ifade eden Mehmet Muş, celplerle ilgili yetkinin Milli Savunma Bakanlığı'nda olacağını hatırlattı.

YENİ SİSTEMİN 2 MADDESİ KABUL EDİLDİ

Yeni askerlik sistemi düzenlemesinin ilk 2 maddesi TBMM tarafından kabul edildi. Ancak yasa teklifinin diğer maddeleriyle ilgili görüşmelere geçilemedi. Bunun nedeni ise TBMM’nin haftalık izne girmesi…

Öte yandan sistemle ilgili en çok merak edilen soruların başında ise 6 ayını tamamlayan uzun dönem askerlerin terhis edilip edilemeyeceği yer alıyor. Peki, uzun dönem askerler terhis edilecek mi? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili son durum…

ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’na geldi. Yasa teklifinin ilk iki maddesi onaylandı. Ancak Meclis haftalık izne girdi. Kanun teklifi ile ilgili görüşmeler önümüzdeki hafta Salı günü saat 15.00’te TBMM Genel Kurulu’nun açılmasıyla birlikte yeniden görüşülmeye başlanacak.

Yeni hafta ile birlikte tüm maddelerin oylanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulması bekleniyor.

6 AYINI DOLDURAN ONBİNLERCE ASKERE ERKEN TERHİS MÜJDESİ

Yasa teklifinin bu haliyle onaylanması halinde silah altında 6 ayını dolduran 130 bin civarında asker erken terhis edilecek.

Konuyla ilgili zaaf oluşturmaması için kademeli olarak terhislerin yapılacağı yönünde yorumlar yapılıyordu. Merak tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan noktayı koydu.

ERDOĞAN'IN YENİ SİSTEME İLİŞKİN AÇIKLAMALARI

Yeni askerlik kanunuyla yükümlülerin yarıya yakını hemen terhis olacak, kalanları görevlerine devam edecektir. Yükümlü askerlikle ilgili sıkıntılar ve ihtiyaçlar varsa çözüm üretmek, ülkenin yöneticileri olarak bizim asli görevimizdir.

Bu düzenleme bir yandan profesyonel askerliği yaygınlaştıracak, diğer yandan da bu ülkenin tüm evlatlarının temel askeri eğitimden geçmesini sağlayacak bir anlayışla hazırlanmıştır. (Yeni askerlik sistemi) Ne ülkemiz sınırları içinde ne de KKTC başta olmak üzere ülkemiz sınırları dışında hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır.

Altını çizerek ifade etmek istiyorum, yeni sistemle TSK'de zaafiyet oluşacağı iddialarının hiçbir temeli yoktur. Bugün toplamda 419 bin olan Türk Silahlı Kuvvetleri mevcudunun 200 bine yakını, yani yaklaşık yarısı subay, astsubay, yedek subay, uzman, sözleşmeli er ve erbaş kadrolarındaki muvazzaf personelden oluşmaktadır.

Kritik görevlerde, özellikle terörle mücadelede vazife üstlenen tüm birliklerimiz muvazzaf askerlerden teşekkül etmektedir. Yedek subaylık ve iki yıllık yüksekokul mezunları için bu kanunla gündeme gelen yedek astsubaylık uygulamaları da personel ihtiyacının karşılanmasında önemli bir imkandır."

CELP DÖNEMİ 4’TEN 12’ye ÇIKARILACAK

Yeni askerlik sistemi ile oluşabilecek zaafların önlenmesi ama teklifte yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre asker alımları (celp) dönemleri yılda 4 değil her ay yani 12 defa yapılacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milletvekillerinin silah altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine imkan tanınacak olması nedeniyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay düzenli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini açıkladı.

Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp döneminin tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, yılın 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu konuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” dediği kaydedildi.

Erdoğan, böylece 5 bin euro (yaklaşık 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru nedeniyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, ancak döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret ettiği öğrenildi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Kalın'dan S-400 ve F-35 açıklaması
image TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "S-400 ve F-35'lerle ilgili önemli bir gelişmeyi açıkladı. Kalın, S-400 ve F-35 için oluşturulan ortak mekanizmanın bugün itibariyle çalışmalara başladığını duyurdu.
KKTC ve 6 ilde suç örgütüne ilişkin operasyonda 42 tutuklama
image Diyarbakır merkezli 6 il ve KKTC'de suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda tabanca, uzun namlulu silah ve mühimmat ele geçirildi, gözaltına alınan 56 şüpheliden 42'si tutuklandı.
Trabzon'da Kıbrıs gazilerine madalya ve berat takdim edildi
image Trabzon'da, 72 Kıbrıs gazisine madalya ve berat verildi.