Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 23 Temmuz 2019, Salı 08:45
banner

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "AB, Kıbrıs'ta yanlış yaptı"

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: AB, Kıbrıs'ta yanlış yaptıTürkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Bloomberg'de yayımlanan makalesinde, Türkiye'nin S-400 aldığı için artık güvenilir NATO müttefikliğinden çıktığı iddiasının temelsiz olduğunu, Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasından ABD ile AB'nin sorumlu olduğunu anlattı.
Paylaş  
9
9
9
2

banner

ABD merkezli, ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Rusya'dan S-400 alımı üzerinden Batı ile yaşanan gerilime dair bir makalesine yer verdi. Bloomberg, "Hayır, Türkiye Batı'yı terk etmedi" başlıklı makaleyi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü Türkiye ile ilişkilerin içinde bulunduğu durumdan ABD ile AB'nin sorumlu olduğunu savunuyor" diye duyurdu.

'TEMELSİZ SUÇLAMALAR'

Makalede Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400 alımının Türkiye'nin Batı'dan uzaklaşıp uzaklaşmadığına dair miadı dolmuş bir tartışmayı yeniden ateşlediğini ifade eden Kalın, suçlamaların Erdoğan'ın içerdeki otoriterliğinden dışarıda NATO'ya zarar vermesine dek uzandığını, ama bu suçlamaların temelsiz olduğunu dile getirdi.

Bunların Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri, içinde hareket ettiği bölgesel dinamikler ve daha büyük jeopolitik gerçeklikleri kasten görmezden gelme ve anlamada temelden başarısızlığa işaret ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, "Türkiye'nin artık güvenilir bir NATO müttefiki olmadığı iddiası temelsizdir" diyerek ekledi:

'BÜYÜK JEOPOLİTİK HATA OLUR'

"Türkiye'nin NATO'daki duruşunu sorgulamak NATO'nun bütünlüğünü ve 21. yüzyıldaki önemini sorgulamaktan farksızdır. NATO'nın eski müttefik kuvvetler yüksek komutanı amiral James Stavridis'in belirttiği gibi 'ittifak içinde ikinci büyük orduya sahip ülkeyi kaybetmek büyük bir jeopolitik hata olur'."

Son dönemde Türkiye'yi dışlama eğiliminin temelde iki meseleden kaynaklandığını, birincisinin Türkiye'nin S-400 alımı kararı olduğunu, bunun ABD ile krize yol açtığını, ikincisinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaja devam etme kararı olduğunu, bunun da AB ile krize yol açtığını sıralayan Kalın, bu son krize sürükleyen meselelerin sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünmenin yanlış olacağını, acilen daha geniş bir perspektiften bakmak gerektiğini ifade etti. 

'SURİYE SAVAŞI SIRASINDA PATRIOT ÇEKMEK HATAYDI'

"Türkiye'nin ABD'den Patriot füze sistemi almak için tekrar eden girişimleri maalesef anlaşmayla sonuçlanmadı" diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, daha da kötüsünün Türkiye Suriye savaşının tehdidi altındayken 2015 yılında Obama yönetiminin Patriotları çekme kararı olduğunu, iki yıldır ABD'den Patriot alamayan Türkiye açısından Rus hava savunma sistemi almanın, tercih değil, gereklilik haline geldiğini belirtti. 

'AB, KIBRIS'TA YANLIŞ YAPTI' 

Benzer bir umursamazlık ve hayal kırıklığının Kıbrıs sorunu üzerinden Türkiye-AB ilişkilerine gölge düşürdüğünü dile getiren Kalın, Avrupalıların 2004 Annan Planı'ndan beri Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne ne kadar çaba harcadığını bildiğini, sorun çözülmeden anlaşmayı reddeden Kıbrıslı Rumları AB'ye tam üye alarak AB'nin kendi ilkelerini ihlal etmenin yanısıra Kıbrıslı Türklere büyük haksızlık yaptığını vurguladı.

'DIŞ POLİTİKA SEÇENEKLERİNİ GENİŞLETİP ÇEŞİTLENDİRİYORUZ'

Son olarak Türk tarafının Doğu Akdeniz'deki kaynaklar için adil ve eşit paylaşım rejimi kurulması teklifinin de reddedildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, makaleyi şöyle noktaladı:

"Türkiye Batı'dan ya da dünyanın başka bir kısmından uzaklaşmıyor. Tam tersine, dış politika seçeneklerini genişletip çeşitlendiriyor. Ama NATO'nın bütünlüğü ve güvenliği pahasına bir kenara itiliyor. Batılı dostlarımız ve müttefiklerimizin, kısa vadeli çıkarlar için Türkiye'yi enstrüman olarak kullanmak yerine Türkiye'ye eşit ortak muamelesi yapmasına ve güvenlik endişelerine ciddi tavırla karşılık vermesine ihtiyaç var."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Temmuz 2019, Salı
HASAN         - GIRNE
PARDON BE REFIK AMA TC'DE KIBRIS CUMHURIYETI'NIN(SIZE GORE RUM VEYA GUNEY YONETIMI)AB'YE FUL UYE OLMASINI ONAYLAMAKLA EN BUYUK HATAYI YAPMISTIR.

23 Temmuz 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
2004’te Kıbrıs’ta ipleri AB’nin eline Türk tarafı olarak yüzde 75 onay ile verirken sonrası ihtimalleri hiç düşünmeden taraf olup ‘Yes be annem’ kampanyalarına destek veren kimlerdi? Tabii ki adamlar şimdi işlerine geldiği konuşacaklar! Önceden yazılı bir şekilde çekincelerimiz belgelenmediği için ve yüzde 75’te onaylayıp adamlara konuşma yetkisi verdiğimiz için bunlar gayet doğal😡

banner
banner
banner
banner

Berlusconi: Erdoğan'ı AB'ye başvurmaya ben ikna ettim, Türkiye'ye 'hayır' den...
image Eski İtalya Başbakanı Berlusconi, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 2003'te AB'ye başvurması için kendisinin ikna ettiğini söyleyerek, "ama sonra bazı Avrupalı liderler ve ülkeler 'Hayır' dedi, bu bir hataydı" sözlerini kull...
Şule Çet davasında dudak okuma uzmanlarını bıyık engelledi
image Şule Çet'in ölümü ile ilgili davanın seyrini değiştireceği belirtilen dudak okuma raporu mahkemeye ulaştı, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand arasında asansör önünde geçen görüşmenin içeriğinin net olarak tespit edil...
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan: Henüz terör örgütleri çıkmış değil
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi.