Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 26 Temmuz 2019, Cuma 18:03
banner

TC Dışişleri'nden KKTC'ye destek: "Kıbrıs Türkleri asla azınlık statüsünü kabul etmeyecektir"

TC Dışişleri'nden KKTC'ye destek: Kıbrıs Türkleri asla azınlık statüsünü kabul etmeyecektirT.C. Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ta konuşlu BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması hakkında değerlendirmede bulundu. KKTC’ye tam destek belirtilen açıklamada “Kıbrıs Türkleri asla azınlık statüsünü kabul etmeyecektir” ifadesi kullanıldı.
Paylaş  
8
7
7
2

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun görev süresinin uzatılması ile ilgili rapor hakkında açıklama yaptı.

Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya tam destek verildiği belirtilen açıklamada Kıbrıs Türklerinin asla azınlık statüsünü kabul etmeyeceği vurgusu yapıldı.

Öte yandan TC Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında BM Barış Gücü’nün söz konusu raporunda Rum Yönetimi’nin uyguladığı izolasyonlara yer verilmemesinin asla kabul edilemeyeceğinin altı çizilirken Rum Yönetimi’nin bu tavrının görmezden gelinemeyeceği vurgulandı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu’nun (BMBG) görev yönergesinin altı aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin son BM Güvenlik Konseyi kararı, 25 Temmuz 2019 tarihinde kabul edilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklama Türkiye tarafından tamamıyla desteklenmektedir.

BMBG’nin görev yönergesinin süresi uzatılırken, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırı bir biçimde, KKTC’nin rızasının alınmaması en önemli eksikliktir.

Kararda, Kıbrıs meselesinin çözümüyle ilgili yazımların farklı çözüm seçeneklerini tartışmayı kısıtlayıcı biçimde kaleme alınmış olması, Genel Sekreter’in geçtiğimiz yıllarda yeni fikirlere duyulan ihtiyaç vurgusu ile bir tezat teşkil etmektedir.

Daha önce birçok vesileyle ifade edildiği üzere, Kıbrıs meselesinin gerçek sebebi, Kıbrıs Rum tarafının gücü ve zenginliği Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türkleriyle paylaşma yönündeki isteksizliğidir. Bu durum değişmedikçe ve siyasi eşitliğe dayanan ortak bir zemin ve çözüm vizyonu bulunmadan, iki taraf arasında sonuç verici ve gerçek bir müzakere süreci başlatılması hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.

Ada’nın ortak sahibi ve siyasi eşiti olarak, Kıbrıs Türkleri hiçbir zaman azınlık statüsünü kabul etmeyeceklerdir.

Diğer taraftan, kararda Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması çağrısında bulunulurken, KKTC’nin 13 Temmuz tarihli işbirliği önerisine atıfta bulunulmaması da talihsizlik ve adaletsizliktir. KKTC makamları Kıbrıs Rum tarafına 2011, 2012 yıllarında ve son olarak 13 Temmuz 2019 tarihinde yapıcı önerilerde bulunmuşlardır. Kıbrıs Türk tarafının, tamamı Türkiye tarafından da desteklenen bu önerileri, Türk tarafının kararlı bir biçimde çaba gösterdiğini ortaya koyarken, bu çabalar Kıbrıs Rum tarafından karşılık görmemektedir.

Kıbrıs Rum Yönetiminin Kıbrıs Türk halkına uyguladığı haksız izolasyon artık görmezden gelinemeyeceği gibi, bu kararda yer verilmemesi de kabul edilemez. Halen uygulanmakta olan bu izolasyon, iki halk ve iki taraf arasındaki derin güven bunalımını körüklemekte, ayrıca Ada’da önemli alanlarda işbirliğini engellemektedir.

Bu anlayışla, garantör ülkelerden biri olarak Türkiye, Kıbrıs Türk halkını her alanda desteklemeyi ve Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını korumayı sürdürecektir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Temmuz 2019, Cumartesi
Kemal         - Akincilar
Ma dalga gecer biziminan bunlar yahu.Her Kibris Turkune karsi 3 yerlesik var .Ceksinler geri bu insanlari geldigi yere.Raziyim 50-60bini kalsin ama benim nufusumdan 3 misli Turkiyeli KKTC vatandasi var,hani benim idarem yahu.Adam aynaya bakmadan benim adima konusur.Kendi vatanimda azinligim sayenizde.Ettiniz bizi de mumla ararik 74den evelisini

26 Temmuz 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Kimse gocunmasin ama sizlerin sayesinde KKTC'de ,kendi vatanlarina Kibrisli Turkler azinlik duruma dusurulmustur.KKTC'de ki nufusun yuzde kaci Kibrisli Turk sayin TC Disisleri?

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ankara'da deprem
image Ankara'da deprem meydana geldi. 3.5 büyüklüğündeki deprem çevrede paniğe neden oldu.
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz göndermesi: "Deli saçması laflarla o...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin olmadığı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, "Bunlar deli saçması laflarla ortaya çıkıyor. Biz savaşı göze aldık. CHP sen kimin...
Türkiye'de Doğu Akdeniz tartışması büyüyor, Erdoğan: "CHP'nin başındaki zat R...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'deki konuşmasında, "CHP'nin başındaki zat istediği kadar çırpınsın, istediği kadar Rumların ağzıyla konuşsun, bu işi sonuna kadar götürmekte kararlıyız. Doğu Akdeniz'de petrol veya ...