Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 21 Ağustos 2019, Çarşamba 10:27
banner

Geçmişte Kıbrıs'ta da yasa dışı faaliyet gösteren 'Türk İntikam Tugayı' hortladı

Geçmişte Kıbrıs'ta da yasa dışı faaliyet gösteren 'Türk İntikam Tugayı' hortladıCHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, 1970'li yıllarda Kıbrıs'ta suikast girişimlerinde bulunan Türk İntikam Tugayı olarak bilinen örgütün, İzmir Bornova'da imzalı tehdit mesajlarının bırakılmasının ardından TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. Geçmişte Kıbrıslı Türk gazeteci yazar Kutlu Adalı'nın suikastını da Türk İntikam Tugayı'nın işlediği öne sürülmüştü.
Paylaş  
8
7
7
0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Türk İntikam Tugayı olarak bilinen örgütün, İzmir ilinin Bornova ilçesi Tuna Mahallesi'nde evlerin pencerelerine “Türk İntikam Tugayı” (TİT) imzalı tehdit mesajlarının bırakılmasının ardından TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Geçmişte Kıbrıslı Türk gazeteci yazar Kutlu Adalı’nın suikastını da Türk İntikam Tugayı’nın işlediği öne sürülmüştü.

Polat, konu ile ilgili şunları kaydetti:

“ Türk İntikam Tugayı örgütü ilk defa karşımıza çıkmıyor.

1970'li yıllarda Kıbrıs'ta sol görüşlü Kıbrıs Türklerine ve Türkiye'de solcu olarak bilinen kişilere karşı suikast girişimlerinde bulunan yasa dışı örgüt 12 Eylül Darbesi’nin ardından ortadan kaybolmuştu.

Ergenekon davası ile adını tekrar duyduğumuz örgüt daha önce de Madımak Katliamı, Akın Birdal suikastı, Özgür Radyo çalışanlarının tehdit edilmesi, Agos gazetesine tehdit içerikli e-posta gönderilmesi ve Diyarbakır'da 10 kişinin öldüğü bombalı saldırının üstlenilmesi olaylarında karşımıza çıktı.

Milli İstihbarat Teşkilatı, örgütün solcu kesimin korkutulması amacıyla aşırı milliyetçi unsurlarca kullanıldığını ve örgütün merkez komitesin oluşmadığını ismin paravan olarak kullanıldığını söylediyse de, TİT yurt çapında eylemlerine devam ediyor.

Örgüt en son Bornova ilçesi Tuna Mahallesi sakinlerine gönderilen tehdit içerikli mesajlar ile karşımıza çıktı.

Mesajlarda, atık toplayanların ve simit satanların PKK'lı oldukları iddia edilerek “Bunlara bir şey verenler ve simit satın alanlar bu ikazımıza uymazlarsa öldürülecektir” yazılı notların bırakılması mahalle sakinleri arasında paniğe yol açmıştır.

“HALK TEDİRGİN, HUZURUMUZ KALMADI!”

Mahalle sakinleri ile yaptığımız görüşmelerde, vatandaşlarımız tedirginliklerini dile getirdiler.

Her an bir şey olur korkusu ile gecelerdir uyuyamadıklarını, sokaklarda yalnız başlarına yürümekten korktuklarını ve çocuklarını evde bırakarak gönül rahatlığı ile işlerine gidemediklerini ifade eden mahalle sakinleri, ‘huzurumuz kalmadı, kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapması için birilerinin ölmesi mi gerekiyor’ dediler”

“İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YU GÖREVE DAVET EDİYORUM!”

Polat sözlerine şöyle devam etti: “Yasadışı faaliyet gösteren bütün örgütlere devlet aynı mesafede durmalıdır.

Sol bir örgüt eylem yaptığında nasıl müdahale ediliyorsa aynısı geçerli olmalıdır.

Ben Sayın Soylu’yu göreve davet ediyorum.

TİT yasadışı bir örgüttür ve derhal müdahale edilmesi gerekmektedir.

Devletin görevi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaktır.

İzmir’in Bornova ilçesi Tuna Mahallesi'nde yaşanan bu olaydan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

Bakanlığınızın bilgisi var ise gerekli tedbirler alınmış mıdır?

Kolluk kuvvetleri tarafından Türk İntikam Tugayı adlı örgüte herhangi bir operasyon yapılmış mıdır? Yapılan operasyonlar sonucu kaç kişi tutuklanmıştır?

Tutuklananlardan kaç kişi hüküm giymiştir? Türkiye genelinde Türk İntikam Tugayı örgütünün faaliyetlerinin önlenmesi adına Bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Şule Çet'in telefonu ikinci kez incelenecek
image Ankara'da plazanın 20'inci katından düşerek yaşamını yitiren 23 yaşındaki Şule Çet'in avukatı Umur Yıldırım, Çet'in telefonunun ikinci kez incelenmek üzere Jandarma Kriminale gönderildiğini söyledi.
Neslican Tay'ın sağlık durumuyla ilgili hastaneden açıklama
image Medikal Direktörü Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, kanserle mücadele eden üniversite öğrencisi Neslican Tay ile ilgili açıklama yaptı.
Türkiye Ticaret Bakanlığı'ndan 'slime' toplatma kararı
image TC Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimde kurala uyulmadan ve kanser riski yaratan 'slime'lar için toplama kararı verildi. TC Milli Eğitim Bakanlığı ise okul kantinlerinde 'slime' satışını yasakladı.