Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 16 Eylül 2019, Pazartesi 09:36
banner

"Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları eksik tanımlandı"

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları eksik tanımlandıTürkiye Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Yalım, Türkiye'nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının eksik tanımlandığını vurguladı.
Paylaş  
2
2
2
0

banner

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Karadeniz ve Marmara Denizi'nde Türkiye'nin deniz yetki alanlarının uluslararası antlaşmalara ve hukuka uygun olduğunu ancak Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının eksik tanımlandığını söyledi.

Yalın, 31 Ağustos 2019’da Deniz Harp Okulu’ndaki haritada kamuoyuna sunulan Mavi Vatan haritasında Türkiye'nin aleyhine bir durum olduğunu belirtti.

Yalım, Türk Deniz Kuvvetleri ile Genelkurmay Başkanlığı'nın 1974 yılında yayınladığı haritada Ege Denizi Türk Kıta Sahanlığı sınırlarının 24 derece boylamının doğusundan geçtiğini hatırlattı. Ancak geçen ay yayınlanan haritada bu sınırın bir boylam doğuya çekilerek 25 derece boylamının doğusu olarak işaretlendiğine dikkati çekti.

Yalım bu nedenle sınırımızın yaklaşık olarak 85 kilometre doğuya kaydırıldığını kaydetti.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamalarda Türkiye aleyhine bir durum ortaya çıktığını vurgulayan Ümit Yalım, “Ege'deki deniz sınırını 25 derece boylamının doğusundan geçiren Türk Deniz Kuvvetleri'nin Ege Denizi'ni ortadan ikiye ayırarak eşit ve hakça paylaşım ilkesini esas aldığı değerlendirilmektedir.

Ancak Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemiler ve TÜBİTAK MARMARA Gemisi, 24 derece boylamının doğusunda fiilen araştırma yaparken, buna bir anlam verilememiştir.

2019 sınırının uygulanması durumunda Türkiye, Ege Denizi'nde önemli ölçüde kıta sahanlığını kaybetmiş olacaktır” uyarısında bulundu.

MAVİ VATAN 462 BİN DEĞİL 550 BİN KİLOMETREKAREDİR

Ege Denizi'ndeki Türk ve Yunan adalarının teker teker işaretlenerek harita çalışması yapıldığını, her iki ülkenin esas hatları belirlenerek hatların ortasından Türk Kıta Sahanlığı sınırı geçirildiğini kaydeden Yalım, “13-14 Şubat 1914 Altı Büyük Devlet Kararı, 1923 Lozan Antlaşması, 1947 Paris Antlaşması, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve hakkaniyet esaslarına göre hazırlanan Adalar (Ege) Denizi Kıta Sahanlığı Haritası, denizdeki mavi vatanımızın daha geniş bir alanı kapsadığını açıkça göstermektedir.

Uluslararası antlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı kullanarak belirlemesi halinde deniz yetki alanlarımızın yani mavi vatanımızın yaklaşık olarak 550 bin kilometrekare olduğu görülecektir. Hava sahamız da 1.3 milyon kilometrekaredir” dedi.

Türkiye'nin deniz yetki alanı 462 bin kilometrekare olarak belirtiliyordu.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Bakan Akar'ı ziyaret etti     
image Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı makamında ziyaret etti.
"Suriye Kürtlerinin PKK ile eşdeğer görülmesine karşıyız"
image TC İletişim Başkanı Altun "Suriye Kürtlerinin terör örgütü PKK ile yanlış bir şekilde eşdeğer görülmesine kategorik olarak karşı çıkıyoruz" dedi.
Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü
image TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü.