Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 20 Eylül 2019, Cuma 11:12
banner

Ankara'da "Kıbrıs'ta Son Söz" paneli gerçekleştiriliyor

Ankara'da Kıbrıs'ta Son Söz paneli gerçekleştiriliyorAnkara'da düzenlenen "Kıbrıs'ta Son Söz" paneli başladı...
Paylaş  
2
1
2
0

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Ankara’da düzenlediği “Kıbrıs’ta Son Söz” konulu iki günlük panel başladı. 

Türkiye Barolar Birliği Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde yer alan panelin açılış konuşmalarını TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar, TC Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yapacak.

Türkiye’den, KKTC’den ve diğer ülkelerden uzmanlar panelde konuşma yapacak. Panelde sunulan bildiriler, daha sonra İngilizce ve Türkçe olarak basılıp yayınlanacak. İki günlük panelde üniversite rektörleri, akademisyenler, emekli büyükelçiler, müzakereciler, yabancı parlamenterler, amiraller, hukukçular, gazeteciler, siyaset bilimciler, enerji uzmanları ve diğer uzmanlar, 6 oturumda söz alacak.
Buna göre, bugün “Kıbrıs Müzakere Süreci ve Öngörülen Federal Ortaklık Hedefinin Gerçekleştirilememe Nedenleri”, “Kıbrıs’ta Mevcut Statüko Kıbrıs Türk Tarafının Egemen Eşitliğini Gözetecek ve Yeni Çatışma ile İstikrarsızlıklar Yaratmayacak Şekilde Nasıl Değiştirilebilir” ve “Bundan Sonrası: Federal Ortaklık Hedefinin Gerçekleştirilmesinin İmkansızlığı Karşısında Kıbrıs Türk Tarafının Opsiyonları” konularında oturumlar gerçekleştirilecek.

Yarınki üç oturumun başlığı ise, “Doğu Akdeniz Bölgesinde Yeni Enerji Politikaları ve Girişimleri”, Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Değişmekte Olan Jeopolitik ve Jeostratejik Ortamda TC ve KKTC’nin Güvenlik İhtiyaçları, TC ile Ortak Güvenlik Alanı Konsepti”, “Kapalı Maraş Açılımı ve Vakıf Mallarının Hukuki Statüsü” olacak. Yarın tüm katılımcıların katılımıyla yuvarlak masa toplantısı da yapılacak. 

KKTC’den eski müzakereci Ergün Olgun, Yakın Doğu Üniversitesi’nden (YDÜ) Hüseyin Işıksal, Hüseyin Gökçekuş, Gazeteci Sabahattin İsmail, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden (UKÜ) Necdet Pamir, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nden Murat Fahrioğlu, Vakıf Genel Müdürü İbrahim Benter, Avukat Ergin Ulunay, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da sunum gerçekleştirecek. 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Prof. Dr. Necdet Basa koordinatörlüğünde 2016 yılında “Kıbrıs’ta Son Söz Söylenmedi” paneli düzenlenmişti. Bu paneli, “Kıbrıs’ta Son Sözü Kim Söyleyecek” paneli izlemişti.  “Kıbrıs’ta Son Söz” düzenlenen üçüncü panel.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ocak ayının ilk yarısında Türkiye'de
image Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve Türkiye arasında krize neden olan 'S-400' ve 'F-35'lerle ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı. Kalın, Erdoğan ile Putin'in ocak ayının ilk yarısında Türkiye'de b...
Kılıçdaroğlu, KKTC'nin 36. kuruluş yıl dönümünü kutladı
image CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, KKTC'nin 36. kuruluş yıl dönümünü kutladı.
Türkiye'de karnesiz ilk ara tatil bugün başladı
image Türkiye'de bu yıl yürürlüğe giren tatil programının ilki gerçekleşiyor. Sömestr ve yaz tatilinin dışında öğrenciler bu yıl 2 ara tatil daha yapacak.