Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 9 Ekim 2019, Çarşamba 14:56
banner

Altun'dan Washington Post'a: Türk ordusu ÖSO'yla birlikte Suriye sınırını geçecek

Altun'dan Washington Post'a: Türk ordusu ÖSO'yla birlikte Suriye sınırını geçecekTC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Washington Post'a yazı yazarak, Türk ordusunun ÖSO'yla birlikte kısa süre içinde Türkiye - Suriye sınırını geçeceğini bildirdi.
Paylaş  
4
3
4
0

banner

TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yapacağı olası askeri operasyonla ilgili olarak Washington Post gazetesinde "Dünya, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusu için hazırladığı planı desteklemeli" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Altun, Türk ordusunun, Özgür Suriye Ordusu'yla (ÖSO) birlikte, kısa süre içinde Türkiye-Suriye sınırını geçeceğini yazdı.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna girmek isteme nedeninin "Türk halkına yönelik tehdidi yok etme ve yerel halkı 'silahlı haydutların boyunduruğundan kurtarma' olduğunu" belirten Altun, ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye'de IŞİD'le mücadelenin liderliğini Türkiye'ye verme konusunda anlaştığını ve YPG'nin bunun karşısında iki seçeneğinin olduğunu ifade etti.

Altun bu seçenekleri şöyle sıraladı; "IŞİD'le mücadelede gerçekten samimilerse, gecikmeden kaçarlar. Ya da onlara Türk ordusuyla savaşmalarını söyleyen komutanlarını dinlerler - bu durumda da onların, bizim IŞİD'e karşı mücadelemizi sekteye uğratmasını durdurmak zorunda kalırız"

Trump Pazar akşamı, Amerikan askerlerini Suriye'nin kuzeydoğusundan çekeceğini açıklamasının ardından, kendi destekçisi olan Cumhuriyetçi senatörler de dahil olmak üzere ABD'deki birçok kişi ve kurumdan ağır eleştiriler ve tepkiler almıştı. ABD kamuoyu ve siyasetinde askerlerin çekilmesine ve Türkiye'nin operasyonuna karşı olanların en büyük savı, bunun IŞİD'in yeniden güçlenmesine ortam hazırlayacağı.

Altun'un Amerikan kamuoyu için kaleme aldığı makalede de, YPG'yi Türkiye'nin operasyonunun doğrudan hedefi olarak göstermemek için dikkatli bir dil kullandığı, IŞİD'le mücadeleye yoğunlaştığı görülüyor ve Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yerel yönetimin yine Kürtlerin elinde olacağını belirttiği dikkat çekiyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
2
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım cüm...
image İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, "Kıbrıs'ı Kıbrıslılara bırakalım, daha fazla müdahale etmeyelim" şeklindeki sözlerini yaklaşık 2 sene önce söylediğini belirterek, "Yaklaşık 2 yıl önce Kıbrıs'a yaptığımız bir ...
Erdoğan: "ABD verdiği sözleri tutmazsa harekat kaldığı yerden devam edecek"
image T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika'nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz" dedi.
Mehmet Ayvalıtaş davasının iki sanığı beraat etti
image Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan hadisede Demirbaş ile Aktaş'ın "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu; mahkeme heyeti sanıkların olayda k...