Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 21 Ağustos 2018, Salı 12:27
banner

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Milley Güney Kıbrıs'a uğradı

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Milley Güney Kıbrıs'a uğradıOrtadoğu ziyareti çerçevesinde İngiliz egemen askerî üslerini ziyaret için kısa süreliğine Güney Kıbrıs’a uğrayan ABD Kara Kuvvetleri Komutanı General Mark A. Milley’in Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Komutanı Korgeneral İlias Leondaris’le görüştüğü bildirildi.
Paylaş  
6
2
7
1

Fileleftheros’un “Amerikan General İle Kıbrıs Sorunu ve Kıbrıs MEB’indeki Araştırmalar Masaya Yatırıldı” başlıklı haberine göre, Milley-Leondaris görüşmesi Amerikalı generalin isteği üzerine Larnaka Havaalanı’nda gerçekleşti.

Görüşmeye, ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Kathleen Doherty, İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lilli, ABD ve İngiltere askerî ataşeleri ve RMMO subayları katıldı.

RMMO’dan yapılan açıklamaya dayandırılan habere göre, Leondaris Milley’e, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, MEB’deki hidrokarbon aramaları, Türkiye’nin tavrı ve RMMO’nun örgütlenme, işleyiş ve dönüşümüyle ilgili özet bilgi verdi.

Görüşmede bölgedeki gelişmeler, Güney Kıbrıs’ın bölge ülkeleriyle savunma işbirlikleri, AB Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’na da değinildi.

ABD’YE DE KOLAYLIKLAR…

Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki ikili işbirliğinin karşılıklı ziyaretler, eğitim, ikili veya çoklu tatbikatlar icra edilmesi ve başka ülkelerle benzer ikili ilişkilerde olduğu gibi ABD’ye de kolaylıklar sağlanması olanakları ele alındı.

General Milley’in Leondaris’e, kendi bölge gezisinden edindiği izlenimleri aktardığı da belirtildi.

Rum Haber Ajansı’na (KİPE) göre, ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada General Milley’in ziyaretinin Ortadoğu ve Doğu Akdeniz gezisi çerçevesinde gerçekleştiğine işaret edilirken, Büyükelçi Doherty’nin “bu, Washington ve Lefkoşa arasında güvenlik konularındaki işbirliğinin güçlenmesine dair yeni, önemli bir göstergedir” ifadesine yer verildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ağustos 2018, Salı
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾'nin her şeyden önce Türkiye 🇹🇷'nin Kıbrıs Barış Harekatı'nı adadaki Kıbrıslı Türkleri geçici süreliğine ENOSIS durumundan ve daha Birleşik Krallık 🇬🇧'ın tüm ülkenin ilhakı hakkında izni olmamışken, Yunanistan 🇬🇷'ın işgalinden ve ilhakından Kıbrıs Türk halkını kendi askerleriyle ve birkaç insanıyla geçici sürede adada tutmak ve maalesef Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 normları dışında olan bir harekat idi. Siz dişinizi sıkın, Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 yeniden kurulduktan sonra bu durum yeniden düzelecek ve Türk askeri, en fazla 6 yıl sonra birleşmiş Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'nden ayrılacaktır. Bilgilerinize, Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tanzanya'daki feribot faciasında ölü sayısı 196'ya yükseldi
image Tanzanya'da meydana gelen feribot kazasında ölü sayısı 196'ya yükseldi. Ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.
Basra'da içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 80 bine yükseldi
image Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra vilayetinde kirli içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 80 bine yükseldi.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: "Trump'ın akıbeti de Saddam gibi olacak"
image İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD yönetiminin akıbetinin de Irak'ın devrik lideri Saddam gibi olacağını belirtti.