Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 12 Eylül 2018, Çarşamba 12:35
banner

1 milyon Katalan bağımsızlık için yürüdü

1 milyon Katalan bağımsızlık için yürüdüİspanya'nın özerk Katalonya bölgesinin başkenti Barselona, Katalan Ulusal Günü (La Diada) etkinlikleri çerçevesinde yaklaşık 1 milyon kişinin katılım gösterdiği büyük bir eyleme sahne oldu.
Paylaş  
4
1
4
0

Katalonya hükümetinin geçen yıl tek taraflı olarak gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun İspanya merkezi hükümetince tanınmaması ve 1 Ekim'de gerçekleşen referanduma katılanlara yönelik polis şiddeti sonrasında yoğun geçmesi beklenen La Diada gününe yaklaşık olarak 1 milyon kişi katılım gösterdi.

Eylem sırasında Katalonya bayrağının renklerine bürünen Barcelona sokakları renkli ve çeşitli etkinliklere sahne oldurken bazı eylemcilerin birbirlerinin omuzlarına çıkarak insan kuleleri yapması ortaya eğlenceleri görüntüler çıkardı. 

Yapılan eylemde bağımsızlık yanlısı ve ayrılıkçı liderlere özgürlük talepleri öne çıktığı eylemde, eylemcilerin ellerinde ayrılıkçı liderlere özgürlük taleplerini yazdıkları dövizleri taşıdıkları görüldü.

Katalonya yerel polisi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada La Diada'ya katılımın 1 milyon civarında olduğu belirtildi.

Geçen hafta mitinge çağrı yapan Katalonya Başkanı Quim Torra, bu yılki La Diada'yı 'tarihi' olarak nitelemiş ve bağımsız bir Katalonya Cumhuriyeti istediklerini söylemişti.​

'GENERAL FRANCO, MODERN İSPANYA'YI GÖRSE GURUR DUYARDI'

Bugün gerçekleşen mitingde kürsüye çıkan yabancı avukatlar, Katalan ayrılıkçılara desteklerini açıkladılar.

Katalan ayrılıkçı liderlerinin davalarına müdahil olan yabancı avukatlar adına açıklamayı Pakistan asıllı İngiliz avukat Aamer Anwar okudu.

"1 Ekim'de İspanya devleti bütün kabadayılık, şantaj, taciz, kışkırtma ve saldırı taktiklerini kullandı" denilen sert açıklamada, "General Franco, kendi faşist diktatörlüğü gibi davranan modern İspanya'yı görse gurur duyardı" ifadeleri kullanıldı.

Yabancı avukatların kürsüden okunan açıklamasında, "Kendi kaderini tayin hakkı temel bir insan hakkıdır ve 300 yıllık baskının ardından, İspanya, Katalonya'nın bağımsızlığını yeniden kazanma isteğini bastırmayacak, bastıramayacaktır" dendi.

1 Ekim'de yapılan referandumda oy çoğunluğunun bağımsızlıktan yana çıkması ile birlikte Carles Puigdemont liderliğindeki hükümet, tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.

Sonrasında ise Katalan hükümeti, merkezi hükümet tarafından görevden alınmış ve Katalonya Özerk Yönetimi doğrudan Madrid yönetimine bağlanmıştı.

Puigdemont hakkında tutuklama kararı çıkarılmış akabinde Katalan lider İspanya'yı terk etmek durumunda kalmıştı.

İSPANYA YANLILARI EYLEME TEPKİLİ

Gerçekleşen miting hakkında konuşan Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, ayrılıkçı liderlerin serbest bırakılmasını desteklediğini vurgularken, "Katılım gösterenlerin tek taraflı olarak ayrılığı destekledikleri için yürüyüşe katılmayacağım" dedi.

Colau, "Politik olarak İspanya'dan ayrılmaya sonuna kadar karşıyım ama bizimle aynı görüşü savunmayan kişilerinde özgürlük ve haklarını savunmak zorundayım" yorumunu yaptı.

La Diada'nın bağlamından çıkarılarak sadece ayrılıkçıların mitingi haline dönüştüğünün altını çizen Ciudadanos partisi lideri Inés Arrimadas da, "Bugün, bu hükümetin eylemlerinin bir parçasını hissedemeyen, bugün sokağa çıkmayacak milyonlarca Katalan'a ses vermek istiyoruz" dedi.

Arrimadas, gerçekleşen etkinlikte 'Fem la República Catalana' (Katalonya Cumhuriyetini kuruyoruz) sloganını 'ayrıştırıcı' olarak niteledi.

İspanya'nın Katalan Dışişleri Bakanı Josep Borrell da gösteride bağımsızlık çağrıları yapılmasını eleştirdi. Bakan, "Biz Katalanlar ulusal bayramımızı kutlamalıyız, bugün halkın yarısından daha azının desteğini alan bağımsızlığı talep etmemeliyiz" dedi.

Temmuz ayında yapılan bir  kamuoyu yoklamasına göre, Katalanların yüzde 46.7'si bağımsızlığı desteklerken, yüzde 44.9'u İspanya'ya bağlı kalmaktan yana.

Referandumun yıl dönümü olan 1 Ekim'de bağımsızlık yanlılarının geniş katılımlı bir miting düzenlemesi bekleniyor.

Her yıl 11 Eylül'de kutlanan La Diada, Katalonya'nın bağımsızlığını İspanya'ya kaybetmesine yol açan 1714 Barselona kuşatmasının da anıldığı bir tarih.Daha sonra 1980'de İspanya parlamentosunda kabul edilen 11 Eylül Günü Yasası (La Diada de l'Onze de Setembre) ile ilk defa Katalonya'da bir parlamento kurulmuş ve özerkliğin tanınmasıyla, 11 Eylül bir ulusal sembole dönüşmüştü.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İtalya'da çıplak gezen sığınmacı, yaşlı bir kadına tecavüz etti
image İtalya'nın Adriyatik kenti Ortona'daki şehir plajlarından birinde güneşlenen 68 yaşındaki bir kadına saldırarak başını taşlara vuran ve sonra tecavüz eden 20 yaşındaki bir Somalili gözaltına alındı.
Karşılıklı yaptırımlara rağmen ABD-Rusya arası ticaret hacmi yükselişte
image Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Rusya ile ABD arasındaki ticaret hacminin 2018'in ilk 9 ayında yüzde 13 artarak 20.8 milyar dolara ulaştığını ancak bunun yetersiz olduğunu söyledi.
Kırım'da insan hakları ihlali olduğuna ilişkin önerge BMGK'da kabul edildi
image BMGK'nın toplumsal, beşeri ve kültürel işlerden sorumlu üçüncü komitesi, geçen iki yılın ardından bu yıl da Kırım'da insan hakları ihlalleri yapıldığına ilişkin önergeyi oyladı. Rusya'nın BMGK Daimi Temsilci Yardımcıs...