Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 11 Şubat 2019, Pazartesi 08:52
banner

Tsipras: "Kıbrıs'ı çözersek devamı da gelir"

Tsipras: Kıbrıs'ı çözersek devamı da gelirYunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, “Kıbrıslı Türkler ve Rumlar için karşılıklı fayda taşıyan çözümden sonra bütün problemleri çözebiliriz. Enerjideki zor mesele de dâhil” ifadelerini kullandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, TGRT HABER'e konuştu.
Paylaş  
6
4
3
0

Tsipras, Türkiye ziyareti ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bölgenin güvenliği için iki ülkenin çok fazla yükümlülüğü olduğunu söyleyen Tsipras şunları söyledi:

“Kıbrıs meselesi 45 yıldan fazla süren ve çözülmesi gereken bir problem. Her iki taraf için adil ve geçerli bir çözüm bulmalıyız. Bu da şu demek; bizim, bir referans noktaları taslağı üzerinde anlaşmamız gerekiyor. Bir dahaki sefere, bu konuda hazırlık yaparak daha yakın temaslarda bulunmalıyız. Güvelik konusunda Yunanistan ve Türkiye daha yakın çalışmalı... Çünkü bu konuda hem Türkiye'ye hem de Yunanistan'a düşen önemli roller var; bir de, tarafların birbirleriyle olan iletişimi ve anlaşmaları. Biz onları yeniden başlamaları için desteklemeli, teşvik etmeliyiz. Eğer sonunda bir çözüm bulursak, bütün diğer meselelerin çözümleneceğini düşünüyorum. Buna enerji meselesi de dâhil. Ben gerçekten başarabileceğimize inanıyorum. Ve sonuçta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açıkladığım gibi; Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Anastasiadis de benimle aynı fikirde, tabii kaynaklar bütün Kıbrıslılara aittir. Bu gelecek için çok önemli.”

MÜLTECİ KRİZİ ZORLADI

“İkinci Dünya Savaşı'ndan beri en zor mülteci kriziyle karşı karşıya gelindi. Türkiye ile Yunanistan için büyük zorluklara yol açtı. Ama iki ülke olarak birlikte çalışarak, bunun gibi sadece bölgesel değil küresel bir problemle etkin bir şekilde başa çıkabileceğimizi kanıtlamış olduk. Türkiye'de şu anda dört milyondan fazla mülteci bulunuyor. Bunun için Türkiye'ye saygı duymamız gerekiyor. Bu gerçekten çok önemli... Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi, desteklemesi için çalışıyorum. Yunanistan'da ise yetmiş binin üstünde mülteci bulunuyor. Özellikle, beş adamızda durum oldukça kritik. Yakın zamanda Türkiye, Makedonya ve Yunanistan arasında yapılan “musakka” tartışmasını değerlendiren Tsipras “Bu bölgedeki insanların karışarak ortak bir kültür, müzik, ses, mutfak ve lezzete sahip olduğunu düşünüyorum. Bence bunu hiç unutmamamız gerekiyor.”

Tsipras, büyük dedesinin İstanbul'da doğduğunu hatırlatarak “benim doğduğum evde yemeklerin hepsi Türk yemekleri gibiydi. Demek istediğim, çok fazla benzerliklerimiz var. Farklı dillere sahibiz ancak ortak kültürümüz mevcut. Yani bir arada barış içinde ve arkadaşça yaşamak zorundayız. Herkese vermek istediğim mesaj budur” diye konuştu.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rum azınlık için yeni adımlar atmasını umduğunu söyleyen Tsipras “Ruhban okulu açılmalı... Bu gibi adımlarla birlikte insanlara bir mesaj iletmiş olacak. Bölgedeki insanlar, bir araya gelmeli, arkadaşlığı ve sevgiyi yaymalı” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İzlanda yok olan ilk buzulu için anıt dikip geleceğe seslenecek: "Diğerlerini...
image İzlanda, küresel ısınma nedeniyle kaybettiği ilk buzulu için ibretlik bir anıt dikmeye hazırlanıyor. 'Geleceğe mektup' notu taşıyan anıtta, insanlığın iklim krizine acil bir çözüm bulması gerektiği hatırlatılıyor. Mek...
60 yaşındaki adam beyninin yarısı olmadan yaşamış: 'Meşhur olmak istemiyorum'...
image Moskova Bölgesi'ndeki bir sağlık merkezinde görev yapan doktorlar, bir hastanın beyninin yarısının olmadığını tespit etti. Hastanın vücut fonksiyonlarında hiçbir eksiklik görülmemesi büyük şaşkınlık yarattı.
Trump: "İran'ın 'CIA casuslarını yakaladık' açıklaması tamamen uydurma"
image ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) için casusluk yapan 17 kişiyi yakaladığı yönündeki açıklaması için "Tamamen uydurma. Gerçekle uzaktan...