Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 10 Mart 2019, Pazar 08:54
banner

Kosova'daki organ ticaretiyle ilgili soruşturma sürüyor

Kosova'daki organ ticaretiyle ilgili soruşturma sürüyorSırbistan Parlamentosu Kosova ve Metohiya Komitesi (Kosmet) Başkanı Milovan Dretsun, Sırp makamlarının elinde Kosova'daki uluslararası ağır suçların soruşturulmasıyla ilgili kendi materyal ve verilerinin olduğunu söyledi
Paylaş  
2
3
2
0

Sırbistan hükümetinin Kayıp Şahıslar Komisyonu'nun verilerine göre, Kosova ve Metohiya'daki silahlı çatışmalar sırasında ve sonrasında 1998'den bu yana kaybolan yaklaşık 5800 kişiden 1658'inin kaderi hala bilinmiyor. Kayıplardan yaklaşık 540'ı Sırplardan oluşuyor. Sırp makamları, Kosova'daki kaçırma olaylarının 1998'de başladığını, mağdurların çoğunun Sırp siviller ve Arnavut olmayan diğer etnik gruplardan olduğunu belirtti.

Kosmet'teki parlamento komisyonundaki çalışma grubu, 1998-1999 ve 2000 yıllarında Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) işlediği suçlarla ilgili birleşik bir veri tabanı oluşturdu.

Sputnik'e konuşan Dretsun, "UÇK'nın cinayet, işkence, yasadışı tutuklama, tecavüz gibi olayları nasıl organize ettiğini kategorilere ayırarak bir veri tabanı oluşturduk ve işin büyük bir bölümünü tamamladık. Elbette, yasa dışı organ ticareti de dikkatimizden kaçmadı" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Misyonu (UNMIK) ve Eski Yugoslavya Uluslararası Mahkemesi'nin araştırma birimi tarafından toplanan verilerin de bulunduğunu belirten Dretsun, "Örneğin, Eski Yugoslavya Uluslararası Mahkemesi (ICTY) soruşturma ekibi tarafından Arnavutluk'taki Burrelli şehrinin güneyinde bulunan bir tesisi inceleyen bir rapordan elde edilen veriler var. Oradaki ‘sarı ev' olarak adlandırdıkları yerde kan izleri bulunduğunu tespit ettiler. Organ ticaretinin yapıldığını gösteren başka tıbbi malzemeler de bulundu" dedi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Brüksel'de bomba alarmı!
image Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği kurumlarının bulunduğu bölgede bomba ihbarı üzerine bir bina boşaltıldı.
İran-Pakistan sınırına tel örgü
image Pakistan ordusu Güney Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Bajva, gelecek haftadan itibaren 950 kilometrelik İran-Pakistan sınırına tel örgü çekileceğini duyurdu.
Konteyner yüklü gemi battı
image İran'ın güneyindeki Hürmüzgan eyaletindeki bir limanda Komor Adaları bandıralı 153 konteyner yüklü gemi, tahliye işlemi sırasında halatının boşalması sonucu yan yatarak battı.