Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 10 Mart 2019, Pazar 08:58
banner

ABD Dışişleri Balkanlar'daki 'Rus etkisine' karşı koyma niyetinde

ABD Dışişleri Balkanlar'daki 'Rus etkisine' karşı koyma niyetindeABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ABD ve Avrupa ülkelerinin Balkanlar'daki ‘Rus etkisine' karşı koymak için strateji geliştirme niyetinde olduklarını belirtti.
Paylaş  
3
3
2
0

Bloomberg'in aktardığı habere göre Palmer, Moskova'nın Yunanistan ile Kuzey Makedonya arasındaki anlaşmaları ‘özenli bir şekilde baltalama çabasında olduğunu', ayrıca Bosnalı Sırpların arasındaki ayrılıkçı duyguları ‘ısıttığını' düşünüyor.

Rus yetkililerin bu şekilde bölgeye ‘kaos ve güvensizlik' getirmeye çalıştıklarını ileri süren Palmer, "ABD ve partnerlerimiz, Doğu Balkanlar'da yasa ve normlara dayalı bir düzenin var olmasını istiyor, Moskova ise kendi çıkarlarını kargaşadan mustarip bir bölgenin var olmasında görüyor" diye konuştu.

Sırbistan ve Kosova'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine aday olabilmek için görüşme masasına dönmelerini umduğunu söyleyen Palmer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sırbistan ve Kosova arasındaki her türlü anlaşmanın sağlam ve kapsamlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Anlaşmanın sınır revizyonunu içermesi de gayet mümkün. ABD böyle bir senaryoyu desteklemiyor, fakat dışlamıyor da."

RUS VEKİL: GELECEĞİ OLMAYAN VE YIKICI BİR FİKİR

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da Dışişleri Komitesi üyesi Anton Morozov, Russia Today'e (RT) verdiği demeçte Palmer'in açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Morozov, "Bunun ABD ve AB'nin, Rusya'nın bu bölgenin halklarıyla çok sıkı bağları olduğunu anlıyor olmaları ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Şu anda Avrupa'daki ilişkilerin tüm karmaşıklığına rağmen, sıradan insanlar düzeyinde halk diplomasisi çok güçlü olmaya devam ediyor" diye konuştu.

Özellikle yakın dostane ilişkilerin Rusya'nın devlet olarak ta bu bölgede etkili olmasına yardım ettiğine dikkat çeken Morozov, şöyle devam etti:

"Örneğin Sırp halkına her zaman yardım ettik ve onunla sıcak ilişkiler kurduk. Bizim için Balkanlar'daki birçok halk için geçerli olduğu gibi kardeş bir halk. Avrupalı politikacıların fikri tamamen umutsuz ve yıkıcı. Barış ve sürdürülebilir kalkınma mücadelesinde çabalar birleştirilmeli, düşman aramaya çalışılmamalı."

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Suudi Arabistan, İran'la gerilimi tırmandırıyor
image Cubeyr, İran'a, "Savaşı seçerse Suudi Arabistan tüm gücü ve kararlılığıyla buna karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını savunacak" diye çıkışırken, Falih, Suudi enerji varlıklarının saldırıya uğramasının petrol tedar...
ABD, hatalı saldırıdan ötürü Irak'tan özür diledi
image ABD yönetimi, geçen ay Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te askeri bir aracın yanlışlıkla hedef alındığı hava saldırısından ötürü Bağdat yönetiminden özür diledi.
Yunan hücum botu Türk korvetini taciz etti
image Yunan hücum botu Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korvetini uluslararası sularda taciz etti.