Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 21 Mayıs 2019, Salı 15:01
banner

Yunan Cumhurbaşkanı: "AB, Türkiye'nin Kıbrıs'ın MEB'inde hukuksuzluk yapmasına izin vermemeli"

Yunan Cumhurbaşkanı: AB, Türkiye'nin Kıbrıs'ın MEB'inde hukuksuzluk yapmasına izin vermemeliYunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, AB'ye Kıbrıs'ın "münhasır ekonomik bölgesine" Fatih sondaj gemisini gönderen Türkiye'nin hukuksuzluk yapmasına müsaade etmeme çağrısı yaptı.
Paylaş  
3
5
2
1

Avrupa Birliği (AB) Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile görüşmesinde konuşan Pavlopulos, muhatabına Kıbrıs'ın egemenliği ve münhasır ekonomik bölgesiyle ilgili konulardaki tutumu nedeniyle teşekkür etti.

Barnier'in Kıbrıs'ı bu konuda koruyarak aslında uluslararası hukuku, özellikle de deniz hukukunu koruduğunu kaydeden Pavlopulos, Türkiye'den uluslararası hukuka saygı duymasını istediklerini, zira Ankara'nın AB perspektifinin buna bağlı olduğunu ifade etti.

"Kıbrıs konusunda uluslararası hukuka saygı gösterilmesinin çok büyük önem taşıdığını anlamanız önemli, zira Türkiye'nin hukuksuzluk yapmasına izin verirsek, son derece tehlikeli, olumsuz bir emsal oluşturmuş oluruz" diye devam eden Pavlopulos, Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinin AB'nin münhasır ekonomik bölgesi olduğunun herkes tarafından iyi bilindiğini, Kıbrıs'ın korunmasının AB yasalarının korunması anlamına geldiğini vurguladı. Barnier de, Türkiye'nin 'Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki hukuksuzluğu' konusunda Kıbrıs yönetimiyle dayanışma içinde olduğunu ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Mayıs 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Zaten AB nin Kıbrıs’a sorununa müdahil olması kendi başına bir hukuksuzluk. Sorunlu bir coğrafyayı bünyesine alması başka bir rezalet. Bu talebi yapan Yunanistan zaten adada 1955’ten 14 Temmuz 1974’e kadar terör estirdi. 15 Temmuz 1974’te ise Kıbrıs Cumhuriyetine tecavvüz etti. Boyundan büyük işlere kalkan Yunanistan dünyayı aptal yerine koyarak şimdi de AB’yi gofa getirmeye çalışır. Her şekilde Kıbrıs ve Doğu Akdenizden Kıbrıslı Türkleri ve Türkiyeyi silmeye uğraşır. Bu defa en azından 74’teki gibi 3 buçuk Spartalı efsanesi ile uçmuyorlar. Ama cumhurbaşkanı seviyesinde yaptığı çağrı da biraz şeye benzedi... Başkasının şeyiynan gerdeğe girmeye meraklı birine....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'nin NATO Temsilcisi Öztürk: "Doğu Akdeniz konusu NATO'ya taşınmadı"
image Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ve KKTC'nin meşru hakları ve çıkarları kapsamında yürüttüğü faaliyetlerin AB'deki durumun aksine, NATO'ya aksetmemesinin sağlandığı...
Gürcistan'da halkın protestosu sürüyor
image Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Rus bir milletvekilinin düzenlenen 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi toplantısına katılmasına tepki olarak başlayan protestolar devam ediyor.
İran: "ABD hava sahası ihlalini tekrarlarsa yine vururuz"
image İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hanzadi, ABD'ye ait İHA'nın düşürülmesinin Washington'a yönelik "sert bir cevap" olduğunu belirterek, hava sahalarının ihlali durumunda yine aynı cevabı vereceklerini söyledi.