Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 11 Haziran 2019, Salı 08:20
banner

Slovak Dışişleri Bakanı: "Kıbrıs adasında yegâne seçenek birleşik ve egemen bir Kıbrıs"

Slovak Dışişleri Bakanı: Kıbrıs adasında yegâne seçenek birleşik ve egemen bir KıbrısSlovakya Dışişleri ve Avrupa Konuları Bakanı Miroslav Lajčák, "Kıbrıs'ta var olan statükonun devam edemeyeceğini ve yegâne seçeneğin birleşik ve egemen bir Kıbrıs olduğunu, UNFİCYP’in barışın korunması himayesi altında, diyalog için bir arabulucu olarak Slovakya’nın yardım etmeye devam edeceğini” söyledi.
Paylaş  
4
4
4
0

Slovakya Dışişleri ve Avrupa Konuları Bakanı Miroslav Lajčák, Güney Kıbrıslı meslektaşı Nikos Hristodilidis ile yaptığı açıklamada, “uluslararası toplumun BM kararları ve BM Güvenlik Konseyi önerileri ötesinde bir çözümü kabul edemeyeceğini” vurguladı.

Hristodilidis ise açıklamasında, Lajčák’ı Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler konusunda detaylıca bilgilendirdiğini ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek ve AB’nin çalışabilir bir üyesi olarak kalabilmesi amacıyla, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüme ulaşılması hedefiyle müzakerelerin en erken bir zamanda başlamasına olan taahhüdünü dile getirdiğini söyledi.

“Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın ‘Münhasır Ekonomik Bölgesindeki’ (MEB) yasadışı faaliyetleriyle ilgili olarak Slovak meslektaşını son gelişmeler konusunda bilgilendirdiğini” ve “kendisiyle yeni bilgileri paylaştığını” söyledi. Lajčák’ın Slovakya’nın bu konudaki pozisyonunun Avrupa Komisyonu Dış Politika Başkan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin de açıkladığı gibi, AB ile aynı yönde olduğunu ve bu açıklamanın AB’nin dış politikası ve siyasi güvenliğiyle ilgili olarak tüm üye devletler için bir çerçeve oluşturduğunu kaydetti.

Hristodilidis, “müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için, Türkiye’nin uluslararası ve Avrupa yasaları ve Kıbrıs’ın egemenlik haklarının çiğnendiği anlamına gelen, Kıbrıs MEB’indeki yasa dışı eylemlerini durdurması gerektiği konusunda Lajčák’ ile aynı fikirde olduklarını” söyledi.

Lajčák, bu yıl, önce Çekoslovakya daha sonra Slovakya Elçiliği’nin himayesi altında Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasi partilerin Ledra Palas’taki görüşmelerinin 30. ve UNFİCYP’ içinde Kıbrıs’taki varlığının 18. yıldönümünün kutlandığını belirterek, Slovakya diplomasisinin tarafsız bir arabulucu olarak müzakereye yardım etmeye ve UNFİCYP aracılığıyla barışı desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Kıbrıs sorunun çözümüyle ilgili olarak Lajčák, Slovakya’nın BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un iki lider ve garantör güçlerle ve AB’nin gözetimi altında, barışçıl müzakerelerin başlaması için bir ön koşul oluşturan görev tanımı konusunda anlaşma arayışına devam edilmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İdlib'de hava saldırısı: En az 15 sivil öldü
image İdlib’de Cuma günü düzenlenen hava saldırılarında en az 15 sivil yaşamını yitirdi. İnsan Hakları Gözlemevi, saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu.
Norveç'te cami saldırganı suçunu kabul etti
image Norveç'in Barum şehrinde Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınan Norveçli Philip Manshaus'un avukatı, müvekkilinin konuşmaya karar verdiğini ve suçlamaları kabul etti...
ABD'den 'Grace 1'e yakalama kararı
image 'Grace 1' hakkında çıkarılan yakalama kararına gerekçe olarak terör bağlantısı gösterildi.