Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 26 Temmuz 2019, Cuma 12:30
banner

ABD ve Rusya arasında BM Kıbrıs Barış Gücü misyonunda anlaşmazlık

ABD ve Rusya arasında BM Kıbrıs Barış Gücü misyonunda anlaşmazlıkABD, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonu'nun (UNFICYP) siyasi süreci desteklemesi gerektiğini ve siyasi sürecin bir alternatifi olamayacağını, Rusya ise Ada'daki Barış Gücü misyonunun görevinin güvenliği sağlamak olduğunu ve siyasi bir baskı aracı olarak kullanılmaması gerektiğini savunuyor.
Paylaş  
7
5
6
1

banner

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), UNFICYP'nin görev süresini 6 ay daha uzattı. 

BMGK'nin daimî üyelerinden ABD ve Rusya, UNFICYP'in görev süresinin yenilenmesine onay verse de Kıbrıs'ta 50 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren Barış Gücü misyonunun görevi konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. 

ABD'nin BM Daimî Temsilciliği Siyasi Koordinatörü Rodney Hunter, 15 üyeli konseyin, misyonun görev süresinin yenilenmesini oy birliğiyle kabul etmesinin ardından yaptığı konuşmada, ''Barış Gücü misyonları siyasi süreci desteklemeli, aktif bir siyasi sürecin alternatifi olamazlar. ABD, Kıbrıs Konferansı'ndan sonraki iki yılda herhangi bir ilerleme kaydedilmemesinin hayal kırıklığını yaşıyor ancak çözümün mümkün olduğuna da inanıyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu. 

Rusya'nın BM Daimî Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise taraflara çözüm konusunda zaman çizelgesi dayatılmaması ve Barış Gücü misyonunda değişlik yapılmaması gerektiğine vurgu yaparak, ''Kıbrıs'taki BM Barış Gücü misyonu, Kıbrıslılara siyasi baskı uygulamak için bir araç olarak kullanılmamalı. Misyonun amacı güvenliği sağlamak ve tampon bölgedeki ihlalleri gözlemlemek.'' ifadelerini kullandı. 

Polyanskiy ayrıca, Kıbrıs'taki garantör ülke Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'ın sürece dahil olmasının Kıbrıs'ta tarafların bağımsız bir çözüm bulmasına yardımcı olmadığını savundu. 

Ada'da 1964'ten beri bulunan UNFICYP'nin görev süresi her 6 ayda bir uzatılıyor.

BM Barış Gücü misyonlarının sayısının ve bütçesinin azaltılmasını planlayan ABD, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü misyonunda da reform yapılmasını talep etmiş ve misyondaki Barış Gücü askerlerinin sayısının azaltılmasını istemişti.

Diplomatik kaynaklar ise İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in bu seçeneğe sıcak bakmadığını söylüyor. 

EN UZUN SÜRE FAALİYET GÖSTEREN BARIŞ GÜCÜ MİSYONU

BM'nin en uzun süreli faaliyette bulunan Barış Gücü misyonlarından biri olan UNFICYP'de 1021 kişi görev yapıyor. Bunlar arasında 150 sivil, 750 kişiden oluşan askeri birlik ve 52 kurmay bulunuyor.

Misyonun 55 milyon 152 bin dolarlık bütçesinin üçte birini Güney Kıbrıs yönetimi karşılıyor. Yunanistan'ın her yıl 6,5 milyon dolar katkıda bulunduğu bütçenin geri kalanı ise BM tarafından karşılanıyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
26 Temmuz 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
UNFICYP nin Kıbrıstaki varlığı artık sorgulanmalı? Kanımca statükonun temelini oluşturmaktadır..😡

banner
banner
banner
banner

Vatikan'ın gençleri kiliseye çekmek için yeni formülü: E - tespih
image Vatikan, genç ve teknoloji meraklısı gençlere hitap etme umuduyla yeni bir "e - Tespih" bilekliğini piyasaya sürdü.
Ankara'dan Tel Aviv'e giden Pompeo; Türkiye ile Suriye konusunda Netanyahu il...
image ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için yapılan anlaşmayı görüştüğü belirtildi.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Merkel, Johnson ve Erdoğan'la buluşacak
image Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Merkel ve Johnson'la gelecek haftalarda TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelmek konusunda anlaştıklarını açıkladı.