Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 19 Ağustos 2019, Pazartesi 17:25
banner

"Yerçekimini Newton'dan yüzyıllar önce bizim bilginlerimiz keşfetti"

Yerçekimini Newton'dan yüzyıllar önce bizim bilginlerimiz keşfettiYerçekimi kanunun Isaac Newton'dan yüzyıllar önce Hindistanlı bilginler tarafından bulunduğunu öne süren Hint Bakan, bilim insanlarına 'yerli teorileri' geliştirme çağrısında bulundu.
Paylaş  
4
3
4
0

Hindistan'da İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanı Ramesh Pokhriyal, yerçekiminin İngiliz fizikçi Isaac Newton’dan önce Hint bilim insanları tarafından keşfedildiğini öne sürdü.

Pokhriyal, kutsal metinlerin 5. yüzyıl civarında yerçekiminde bahsettiğini savundu.

Antik Hint bilimi üzerinde daha fazla çalışma yapılması çağrısında bulunan Bakan, Charaka ve Aryabhata gibi bilim insanlarının yapıtlarının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Pokhriyal, “Bunu kanıtlamalıyız, Newton’ın keşfinden çok daha önce bizim metinlerimizde yerçekimi kavramından bahsediliyor” dedi.
​'BİLGİSAYARLARLA KONUŞMAK İÇİN EN UYGUN DİL SANSKRİT'

Öte yandan Bakan, teknolojinin gelecekte el vermesi halinde bilgisayarlarla konuşma konusunda Sanskrit’in ‘en uygun dil’ olacağını da savundu. Bu konuda da ulusal eğitim kurumlarına bir çağrı yapan Pokhriyal, Sanskrit'in ‘en bilimsel dil’ olduğunun ispatlanmasını da istedi.

Milattan önce 3. yüzyılda yaşayan Charaka, sağlık ve yaşam sistemi Ayurveda'nın yaratıcılarındandı. 5. yüzyılda yaşayan Aryabhata ise matematikçi ve astronomdu.

Newton, 1687 tarihli ‘Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri’ adlı yapıtında  evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koydu. Ancak kütle çekimi hakkında çalışmalara ilk kez 1665 yılında başladığı belirtilir.

Ramesh Pokhriyal’ın bu çıkışı Hindistan ve bilim dünyası için ilk değil. Daha önce de pek çok Hint siyasetçi, internetten uzay seyahatine kadar pek çok keşfin kendi topraklarında ortaya konulduğunu savunmuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Trump'tan "İran'a askeri müdahale orantılı bir yanıt olur" mesajı
image ABD Başkanı Trump, Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırı nedeniyle İran'a ABD'nin askeri saldırıda bulunmasının orantılı bir yanıt olacağını açıkladı.
İsrail'de seçmenler sandık başında
image İsrail'de seçmenler bu yıl ikinci kez milletvekilliği seçimleri için sandık başına gidiyor.
Trump'tan İran'ı suçlayan bir açıklama geldi
image Suudi petrol şirketi Aramco'ya Yemen'deki Husi yönetiminin üstlendiği İHA saldırılarıyla ilgili Trump'tan İran'ı suçlayan bir açıklama geldi.