Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 15 Eylül 2019, Pazar 09:56
banner

CIA'in gizli casus ordusu: Sabotajcı yunuslar, fotoğraf çeken kuzgunlar, ortam dinleyen kediler

CIA'in gizli casus ordusu: Sabotajcı yunuslar, fotoğraf çeken kuzgunlar, ortam dinleyen kedilerAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Soğuk Savaş döneminde farklı hayvanları istihbarat alanında kullanmak amacıyla yaptığı testleri yayımladı.
Paylaş  
3
3
2
0

banner

CIA açığa çıkardığı raporda, kediden köpeğe, yunustan kuzguna, göçmen kuşlara; 10 yıl boyunca pek çok hayvanla yaptığı bilgi toplama denemeleri yaptığını duyurdu.

Hiçbirinde çok ileri sonuçlar elde edilemeyen hayvan casus programların bazıları şöyle:

Casusluk programının ana unsuru: Kuşlar

Kuşlar, Soğuk Savaş sırasında CIA'in on yıl süren hayvan casusluk programının ana unsuru oldu: Güvercinler, şahinler, baykuşlar, kargalar ve kuzgunlar ve hatta yabani göçmen kuş sürülere çeşitli görevler yüklemek istendi.

CIA, Sovyetlerin kimyasal silah tesisinin bulunduğu Moskova'nın güneydoğusundaki Volga Nehri Havzası'nda Shikhany bölgesinde, hangi göçmen kuşların daha çok zaman geçirdiğini belirlemek için kuş bilimcilerle (ornitolog) çalıştı. Göçmen kuşlar, beslenmeleri incelenerek, Rusların hangi tür maddeleri test ettiklerini ortaya çıkaracak 'canlı algılayıcılar' olarak düşünüldü.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı, 1970'lerin başında pencere pervazlarına dinleme aygıtı yerleştirme ve fotoğraf çekme gibi görevleri için yırtıcı kuşlar ve kuzgunları eğitime aldı.

Axiolite adı verilen bir proje kapsamında ise kuş eğitmenleri Güney Kaliforniya bölgesinde kuşlara bir tekne ile kara arasında uzun mesaferlerde uçmalarını öğretti. Eğitim başarılı olsaydı seçilen eğitmen ve kuş zor bir görev üstlenecekti: Eğitmen gizlice Soyvet Rusya'ya girip kuşu belli bir alanda salacaktı. Kuştan ise 25 kilometre uçarak SA-5 füzelerinin fotoğrafını çekmesi ve geri dönmesi bekleniyordu.

Ortamı dinleme aracı kediler, uzaktan kumandalı köpekler

CIA, eğitilmesi hemen hemen imkansız olan kedileri ortam dinlemek için kullandığını açıkladı. Kediler üzerine yerleştirilen dinleme cihazları ile 'ortam dinleme aracı' olarak görev yaptı.

Amerikan istihbarat teşkilatı, köpekleri ise uzaktan kumanda ile kontrol etmeyi amaçladı. Ancak, köpeklere yerleştirilen elektrik implantlar, CIA'ye istediği sonuçları getirmedi.

Nükleer denizaltı filosuna karşı sabotajcı yunuslar

CIA, Sovyetler Birliği'nin 1960'lı yılların ortalarında ABD'ye karşı en büyük tehditi olarak kabul edilen nükleer denizaltı filosu geliştirme çabalarını hakkında bilgi toplamak ve gerekirse sabotaj düzenlemek için en çok yunuslara güvendi.

Oxygas ve Chirilogy projelerinde yunusların insan dalgıçlarının yerini alarak; demir atmış ya da hareket halindeki gemilere patlayıcı yerleştirmek, Sovyet limanlarına gizlice girerek akustik şamandıralar ve roket tespit ünitelerini bırakmak ve denizaltıları yakınlarında yüzerek bu araçlarının akustik bilgilerini toplamak için eğitilip eğitilemeyeceklerini araştırdı.

Başarısızlıkla sonuçlanan programların ardından yunuslar ABD Donanması'na bırakıldı.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

SON DAKİKA: ABD Başkanı Trump Türkiye'ye yaptırımları açıkladı!
image ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "Türkiye'nin Kuzeydoğu Suriye'deki Eylemlerine Dair Açıklama" adlı bir açıklama paylaştı.
AB üyesi ülkeler Türkiye'yi kınadı
image Avrupa Birliği üyesi ülkeler Türkiye'yi oybirliği ile kınadı.
Trump: Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor!
image ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik olası ekonomik yaptırımlar, tutuklu IŞİD'lilerin durumu ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri hareketlilik ile ilgili yeni tweetler paylaştı.