Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 5 Kasım 2013, Salı 11:06
banner

Arktik'te 1 yıl yaşama şansı

Arktik'te 1 yıl yaşama şansıEğer bir yıl boyunca her şeyden uzaklaşmak ve hayatınızın bir yılını Kuzey Buz Denizi’nde geçirmek isterseniz, karşınızda büyük bir fırsat var. Mars’a ilk insanları yollamayı amaçlayan Mars Society örgütü, bir simülasyon çalışması için Arktik’te yaşayacak gönüllüler arıyor.
Paylaş  
73
64
49
1

Mars’a ilk insanları göndermeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen Mars Society örgütü, 12 ay boyunca Arktik’te yaşayacak gönüllüler aramaya koyuldu. Seçilecek isimler, Kuzey Kutbu’ndan yaklaşık 1500 km mesafede Kanada’nın Devon Adası’nda bir yıl Mars’a hazırlık görevi yürütecek.

Olağanüstü koşullarda hayatta kalma çalışması yapacak olan gönüllüler, Mars Society’e ait Flashline Mars Arktik Araştırma İstasyonu’nda aşırı soğuklara dayanmayı öğrenecek. Tüm vakitlerini bilimsel çalışmalar yaparak geçirecek astronot adayları, buzul katmandan atmosfere nasıl karbon yayıldığı gibi konuları inceleyecek

Mars Society, ‘Mars Arctic 365’ adı verilen simülasyon hakkında yaptığı açıklamada, “Mars keşfi zorunlu bir görev ve şartların aşırı zor olduğu, zorlayıcı bir görev üstlenmemiz gerekiyor”  ifadesi kullanıldı. SON GÜN 30 KASIM


Kızıl Gezegen’e gönüllü astrınotların yapacağı yolculuk projeleri, Hollanda merkezli Mars One şirketinin TV şovuna dayanan planıyla geçtiğimiz yıl bolca manşetlerde yer buldu. 2023 yılında Mars’a insan göndermeyi olanlayan şirkete bir yılda 200 binden fazla gönüllü başvuru yaptı. Mars One, 2020 yılına kadar Mars’a gidecek uzay aracını hazırlamayı planlıyor.

Mars’a 2030’un ortalarında ilk astronotlarını göndermeyi planlayan NASA ise 2015 yılından itibaren bir yıllık programlarla uzun yolculukları için eğitimlere başlayacak.

Mars Society, gönüllülerin 22-60 yaş arası ve en azından dört yıllık fakülte mezunu olması gerektiğini belirtti. Gönüllüler arasından bilim, mühendislik, ilk yardım ve mekanik alanlarında eğitim görenler daha avantajlı olacak.

ABD’nin Utah eyaletinde Mars Çöl Arama Merkez İstasyonu’da bulunan Mars Society, Arktik’e gönderilecek gönüllülerin ciddi disiplin ve görev protokolü altında hareket edeceğini vurguladı.

Başvurular, 30 Kasım’a kadar marssociety.org adresinden yapılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Kasım 2013, Salı
orhan         - girne
Sayın Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve Jeoloji maden dairesi müdürünün haber ile ilgili nedir

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

NASA'nın uzay aracı Mars'ta ilk kez deprem tespit etti
image Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı, gezegenin yüzeyinde ilk kez deprem tespit etti.
Evrim sürecinde kaybolan fabella kemiği insan vücuduna geri dönüyor
image Atalarımız olan primatlarda bulunan, ancak işlevsizliğinden ötürü zamanla yok olduğu düşünülen ilkel bir kemik, geçtiğimiz yüzyılla birlikte insan bedenine sessizce döndü.
NASA'nın uydu araştırması küresel ısınma verilerini doğruladı: Dünya 15 yıldı...
image NASA'nın Aqua uydusu ile yaptığı ısı ölçüm çalışmaları, daha önce istasyonlarda yapılan incelemelerle edinilen, Dünya yüzeyinin 15 yıldır ısındığı bilgisini doğruladı. Uydu çalışmaları neticesinde kutupların sanılanda...