Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 9 Eylül 2015, Çarşamba 11:13
banner

Kediler, insanlara düşündüğünüzden çok daha az bağlılar

Kediler, insanlara düşündüğünüzden çok daha az bağlılarKediler, onları bilirsiniz. Evinizde kendi başlarına gezinirler ve hoşlarına gittiği gibi yaşamaya kararlıdırlar. Sevgi alışverişi onların keyiflerine kalmıştır. Bir köpeğin alışılmış şekildeki koşulsuz bağlılığından farklıdır. Kedilerin bu reddedişi bir evcil hayvan sahibine, duygusal yönden muhtaç durumda olan bir insanın “Neden beni sevmiyorsun?!” diye feryat etmesi hissini yaşatabilir.
Paylaş  
69
80
61
1

banner

Bu hafta PLOS ONE‘da yayınlanan ve Lincoln Üniversitesi’nden hayvan davranışı uzmanlarının yaptığı yeni araştırma, kedi bağımsızlığına ışık tutuyor.

Araştırmacıların bulduğuna göre evcil yetişkin kediler, köpeklerin yaptığı şekilde insan derebeylerine güvenliğin ve emniyetin temel kaynağı olarak bakmıyorlar. Ancak çalışmaya yalnızca 20 kedi ve onların sahipleri dahil edildiği için örnek boyutu biraz küçük kalıyor.

Araştırmacılar çalışmalarında Ainsworth Yabancı Durum Testi‘ni (SST) uyarladılar. Bu test alışılmadık çevrelerde çocuklar ile ebeveynleri arasındaki bağda olduğu gibi, “güvenli bağlanma“yı ölçmek için bir yöntem olarak yıllardır kullanılıyor.

Bu çalışma kapsamında araştırmacılar, kedileri basit oda şeklinde yabancı çevrelere koydular. Kediler odalarda kendileri, sahipleri ve yabancılar ile ayrı ayrı gözlemlendi. Araştırmacılar kedilerin, sahibi yokken ve sahibiyle temas kurduğu zamandaki edilgen davranışını ve üzüntüsünü gözlemlediler.

Kediler aslında sahipleri gittiği zaman, yabancıların gittiği zamandan daha fazla ses çıkardı, fakat eş yazar ve veterinerlik davranışsal tıp profesörü Daniel Mills’in belirttiğine göre: “Bir kedi ve sahibi arasındaki bağın bir güvenli bağlılık olduğunu öne süren herhangi bir ek kanıt görmedik. Bu seslenme belki sadece bir hayal kırıklığı işareti veya öğrenilmiş bir tepki olabilir, çünkü güvenilir bir şekilde diğer hiçbir bağlılık işareti görülmedi. Alışılmamış durumlarda, bağlı bireyler bakıcılarına yakın durmak ister, ayrı kaldıkları zaman üzüntü işaretleri gösterirler ve bağlılık şahısları geri döndüğü zaman sevinç gösterirler, fakat araştırmamız sırasında bu eğilimler görülmedi.”

Mills’e göre kediler, yabancı durumlarda sahiplerinin “güvenli bir özel sığınağı temsil ettiği” köpeklerden çok daha bağımsız, özerk varlıklar.

Fakat çalışmayı yürütenler kedilerin yakın ilişkiler geliştirmediği sonucunu çıkarmadılar, sadece bir güvenlik ve emniyet ihtiyacını temel almıyor göründüklerinin bulgularına ulaştılar. Bu çalışmada sahiplerinin kendilerine büyük ölçüde bağlı olduklarını söylediği kediler, diğer kedilerden farklı sonuçlar göstermediler.

Tezin yazarları, kedi bağımsızlığı için çeşitli muhtemel sebepler de gösterdiler. Kediler, köpekler kadar uzun süre evcilleştirilmedi ve insanlara yakın olarak yaşamanın özel amacı ile çoğaltılmadılar. Kedilerin doğal sosyal yapısı, köpeklerin sahip olduğu kadar yakın bağlarla aynı şekilde vasıflandırılmadı. Kediler ve sahipleri genelde köpeklerin sahipleriyle yaptığı kadar çok veya fazla etkileşimde bulunmazlar.

Araştırmada belirtildiği üzre: “Bu etmenler kedi ile sahibi arasında özgün biçimde oluşan ilişkinin doğasını muhtemelen etkiliyor ve kedi-insan bağlılığının oluşmasını olasılıksız yapıyor. Bununla beraber, bazıları çok güçlü bağlılıklar oluşturma yeteneğine sahip olabilir, fakat bu, kural gibi gözükmeyecektir.”

Kaynak
*Bilimfili "Kediler, İnsanlara Düşündüğünüzden Çok Daha Az Bağlılar"
http://bilimfili.com/kediler-insanlara-cok-daha-az-baglilar/


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Eylül 2015, Çarşamba
Mehmet         - Lefkoşa
Bu asaleti için onu takdir ediyorum ve saygı duyuyorum.
Fakat bizi seviyor. Nefesimizden, hasta olduğumuzu anlıyor ve günlerce karnımıza masaj yapıyor.

banner
banner
banner
banner

Avrupa'nın ilk iç mekan 5G ağı kuruldu
image Huawei ve İsviçreli Telekom firması Sunrise, 5G dağıtımı konusunda iş birliği yaparak Avrupa'daki ilk 5G iç mekan servisini hizmete sundu.
Huawei'den 5G'de 'hız rekoru'
image Huawei, İsviçreli telekom firması Sunrise ile birlikte çalışarak 5G indirme hızında yeni bir rekora ulaştığını duyurdu. İki firma, 3.67 Gbps indirme hızıyla daha önceki 2Gbps hızını neredeyse ikiye katladı.
Bilim insanları: "Ay'daki buz milyarlarca yıllık olabilir"
image Ay'daki buzullarla ilgili yapılan yeni araştırma, uzun süreli insanlı ay görevlerinin önünü açabilir. Bilim insanları, Ay'daki buzun milyarlarca yıllık olduğunu ortaya koyuyor.