Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 2 Mart 2017, Perşembe 07:40
banner

"Gelecek geldi!" Arabanızı evde şarj etmeniz artık mümkün

Gelecek geldi! Arabanızı evde şarj etmeniz artık mümkünAvrupa genelinde özellikle şehir içi kullanımlarda elektrikli yani hibrit araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlarda hiçbir salınım olmaması da bu araçları çevreye zararsız hale getiriyor.
Paylaş  
78
85
74
0

banner

Kıbrıs Postası - Ahmet Vamık

Avrupa genelinde özellikle şehir içi kullanımlarda elektrikli yani hibrit araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlarda hiçbir salınım olmaması da bu araçları çevreye zararsız hale getiriyor.

Ülkemizin büyük iki otomotiv ithalatçı firması Çangar Motors ve Özok Group, geleceğin araçları “Plugin Hibrit” motorlu araçları KKTC halkı ile bugünden tanıştırmak için kolları sıvadı.

Plug-in-hibrit motorlu araçların en önemli özelliği, ev elektriği ile şarj edilebilir olması. Evde herhangi bir prize takılarak şarj edilebilen bu araçlar, ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bir yandan dünya genelinde fosil yakıtlar giderek tükenirken, bir yandan da çevre duyarlılığı insanlığı temiz enerji yöntemlerini kullanmaya teşvik ediyor. Son yıllarda özellikle araçlardan çıkan çevreye zararlı egzoz gazları nedeniyle Avrupa genelinde özellikle şehir içi kullanımlarda elektrikli yani hibrit araçların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlarda hiçbir salınım olmaması, bu araçları çevreye zararsız hale getiriyor. Ülkemizde de vatandaşlar, son dönemlerde hibrit araçlarla ilgili bilinçlenmeye ve hibrit araçlar tercih edilmeye başlıyor.

Hibrit araçların bir üst teknolojisi, şarj edilebilir “Plugin Hibrit” motorlu ‘geleceğin araçlarını’ ülkemizin büyük iki otomotiv ithalatçı firması Çangar Motors ve Özok Group, KKTC halkı ile bugünden tanıştırmak için kolları sıvadı. Hibrit araçların zaman içerisinde yaygınlaşmasıyla birlikte şu anda Türkiye’de artış göstermeye başlayan araç şarj istasyonlarının ülkemize de kurulması bekleniyor. Uzmanlar, hibrit araçların kullanımı için KKTC’nin en uygun ülke olduğunu savunurken, bunun nedeninin ise yol mesafelerinin kısa olması nedeniyle dolu bir batarya ile istenilen yere rahatça seyahat edinilebileceği olduğunu vurguluyor.

“PLUGİN HİBRİT MOTOR” NEDİR?

Hibrit otomobillere göre farkı, şarj edilmesidir. Yine hem içten yanmalı motoru hem elektrikli motoru mevcuttur. Elektrikli  plug-in-hibrit motoru daha güçlü, pili daha büyüktür. Bazı modellerde normal hibritlerin tam tersi durum oluşabilir. Yani elektrikli motora benzinli motor yardımcı olur. Hibritlere göre 50-60 km gibi daha kullanışlı mesafeleri sadece elektrikli motorla gidebilir ancak uzun mesafelerde, yüksek hızlarda veya şarj etmeme durumunda yine içten yanmalı motor devreye girer.

GİRGEN: “HİBRİT ARAÇLAR SAYESİNDE ŞEHİR İÇERİSİNDE HAVA KİRLİLİĞİNİN GİDEREK AZALACAK”

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, konuyla ilgili, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, çevrenin ve doğanın temiz kalması açısından elektrikli araçların çok daha faydalı olduğunu ifade etti. Gelişmiş ülkelerde yaygınlaşan hibrit araçlar sayesinde petrole bağımlılığın giderek azalacağını savunan Girgen, hibrit araçlar sayesinde şehir içerisinde hem hava kirliliğinin önlendiğini hem de tasarruf sağlandığını vurguladı.

“HİBRİT ARAÇLARIN ÜLKEMİZDE YAYGINLAŞMASI İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR”

Bu araçların arızalanması durumunda kalifiye eleman sıkıntısı yaşanabileceğine de dikkat çeken Girgen, firmaların gerekli altyapılarını hazırlayarak, personel eğitimlerini tamamlamaları gerektiğini söyledi. Girgen, “Sadece bu araçları ithal etmek olmaz. Bakımı ve tamiri içinde gerekli yatırımlar yapılmalıdır” şeklinde konuştu. Dünya genelinde kısa süre içerisinde hibrit araçların yaygınlaşacağını belirten Girgen, ülkemizde hibrit modellerin yaygınlaşması için zamana ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

SON TEKNOLOJİ ARAÇLAR, ÜLKEMİZDE SATIŞA SUNULDU

BMW’nun ürettiği plug-in-hibrit motorlu I8 modeli ve Hyundai’nin ürettiği plug-in-hibrit motorlu IONIQ’in en büyük özelliği, iki aracın da tamamen geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olması. İki araç da tamamen geri dönüştürülebilecek şekilde tasarlandı. BMW I8 modelinin satışı şu anda ülkemizde Çangar Motors tarafından gerçekleştirilirken, Hyundai IONIQ modeli ise kısa bir süre sonra Özok Hyundai’de yerini alacak.

PLUG-İN-HİBRİT MOTORLU ARAÇLAR EV ELEKTRİĞİ İLE ŞARJ EDİLEBİLİYOR

Plug-in-hibrit motorlu araçların en önemli özelliği ev elektriği ile şarj edilebilir olması. Evde herhangi bir prize takılarak şarj edilebilen bu araçlar, büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Bataryası tamamen boş bir plug-in-hibrit aracı KKTC elektrik tarifesiyle tamamen şarj etmenin maliyetiyse 2.5 ile 3 TL arası bir meblağ olarak hesaplanmış durumda. Elektrikli motor ile 40 km yol mesafesi kat edebilen bu araçlar, benzinli motor da devreye girdiği zaman ise 100 km’de 2.2 lt. Benzin tüketiyor. Benzinli bir araç ise 100 km’de ortalama 7.8 lt’lik akaryakıt tüketiyor.

Benzinli motor, 120 km’den sonra devreye girdiği için özellikle şehir içerisinde sadece elektrikli motor ile çalışarak, kent içinde hiçbir egzoz gazı salınımına neden olmuyor.

FİRMALAR HÜKÜMETTEN TEŞVİK BEKLİYOR

Firmaların beklentisi ise hibrit motorlu araçların teşvik edilmesi için hükümetin hibrit araçlara vergi muafiyeti sağlaması. Şu anda ülkemizde hibrit araçlar için özel bir işlem uygulanmazken, araç kayıt esnasında ve vergilendirmede benzinli araçlarla aynı değerlendirmeye tabi tutuluyor.

 

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Rocket Lab en yüksek irtifalı uydu fırlatışını yaptı
image Amerikan havacılık ve uzay şirketi Rocket Lab, en yüksek irtifalı uydu fırlatışını yaptı.
Çin uzaya deneysel iletişim uydusu fırlattı
image Çin'in uzaya deneysel iletişim uydusu fırlattığı bildirildi...
Avrupa'nın ilk iç mekan 5G ağı kuruldu
image Huawei ve İsviçreli Telekom firması Sunrise, 5G dağıtımı konusunda iş birliği yaparak Avrupa'daki ilk 5G iç mekan servisini hizmete sundu.