Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 4 Temmuz 2019, Perşembe 08:40
banner

Rus bilim insanları Güneş'e "yelken açıyor"

Rus bilim insanları Güneş'e yelken açıyorBauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Gençlik Uzay Merkezi mühendisleri, Güneş'i araştırmak için uzayda kolaylıkla yörünge değiştirebilecek katlanabilir yelkenli uydular geliştirdi. Söz konusu uyduların Aralık 2019’dan itibaren yörüngeye gönderilebileceği belirtiliyor.
Paylaş  
11
11
11
0

Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Gençlik Uzay Merkezi mühendisleri, Güneş üzerine araştırmalar yapmak amacıyla uzayda kolaylıkla yörünge değiştirmesine olanak sağlayacak yelkenlere sahip uydular geliştirdi. Merkezin çalışanlarından Anatoliy Şapavalov, Sputnik’e yaptığı açıklamalarda geliştirilen uydulardan ikisinin Aralık 2019’dan itibaren yörüngeye gönderilebileceğini duyurdu.

Şapovalov, “Bu yılın aralık ayında çalışmalarımızın tamamlanacağını sanıyorum” açıklamasını yaptı. Ancak Şapovalov’a göre uyduların yörüngeye ne tür bir roket aracılığıyla gönderileceği henüz kesinleşmiş değil.

Yarilo isimli uydular, Rusya Bilimler Akademisi’nin Lebedev Fizik Enstitüsü’nün katılımıyla üretildi. Lebedev Fizik Enstitüsü, Güneş’i incelemeye yönelik çalışmalarda kendilerine yardım etmiş olsa da, üretim süreci bizzat Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi Gençlik Uzay Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Uydular, dönen yelkenleri aracılığıyla yörüngesini değiştirebiliyor. Yörüngeye girdikten sonra çarklar, manyetik bobinler ve merkezkaç kuvveti aracılığıyla yelkenlerini uygun konuma getirebiliyor. İki adet Yarilo yelkenlisinin gönderilmesinin planlandığı 600 kilometre irtifada, atmosferin yoğunluğundan ötürü yalnızca aerodimanik frenler kullanılabiliyor.

Söz konusu sistemin tekrar tekrar kullanılabilir özellikte olduğuna değinen Şapovalov, gerekli yörüngeye ulaşıldığında, yelkenlerin yeniden katlanabileceğini belirtti. Şapovalov “Kontrollü bir düşüşün ardından yavaşlamaya, duraksamaya ve inişe başlıyoruz. Bu sayede uydular, yörüngede uygun biçimde yönlendirilebiliyor” dedi.

Bu gelişmelerin ardından atılacak olan adım ise, Ay’a gönderilecek bir küp uydu. Güneş yelkenlisi teknolojisi Ay’da tam anlamıyla uygulanabilecek. Merkezdeki uzmanlara göre, yer sabit yörüngeden (yeryüzünden 36 bin kilometre yüksekte) bir küp uydu bu tür bir yelkenle, iki yıl içerisinde Ay’ın yüzeyine varabilir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

En büyük kütleli nötron yıldızı keşfedildi
image Gök bilimciler, bugüne kadarki en büyük kütleli nötron yıldızını keşfetti.
'Çeyrek yüzyılda bir ilk': Süper kütleli kara delik diyetini bozdu
image ABD'li gökbilimciler Samanyolu'nun merkezinde bulundan bir süper kütleli kara deliğin şimdiye dek görülmemiş miktarda maddeyi hızlı bir şekilde yutmaya başladığını duyurdu.
Evren, hesaplanandan 2 milyar yıl daha genç olabilir
image Evrenin hesap edilenden yaklaşık iki milyar yıl daha genç olabileceği bildirildi.