Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 19 Eylül 2019, Perşembe 11:01
banner

2040 yılında Kıbrıs: "Geliştirilen nano teknolojiyle tarım alanında öncü olacak"

2040 yılında Kıbrıs: Geliştirilen nano teknolojiyle tarım alanında öncü olacakSiber güvenlik şirketi Kaspersky'nin geleceğe yönelik tahminler üzerine oluşturduğu web sitesinde yer alan 'kehanete' göre, gelecekte dünya 'tatlı su' krizi yaşayacak, bu nedenle deniz suyunu tatlı suya çevirmek için az maliyetli bir nano teknoloji üretilecek, bu teknoloji sayesinde de Kıbrıs gibi zengin deniz kaynaklarına sahip ülkeleri, tarım endüstrisi açısından ciddi bir gelişme yaşayacak...
Paylaş  
21
19
21
0

banner

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Rusya Merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, “earth 2050” isimli bir web sitesi oluşturdu. Bu web sitesinin özelliği, geleceğe dair tahminlere yer vermesi.

Web sitesinde, geleceğe dair tahminlerin pek çoğu, görsel tasarımlarla destekleniyor.

Aralarında bilim-kurgu yazarları ve senaristlerin de bulunduğu fütüristler (gelecek bilimciler) tarafından, dünyanın 2020. 2030 ve 2050 yıllarında yaşayabileceği pozitif ve negatif olaylarla ilgili yapılan tahminler ‘mutlak doğru’ olmasa da, araştırılarak üretilmiş oldukları ifade ediliyor.

Web sitesinde, fütüristlerin; bundan 30, 40 ve hatta 50 yıl sonrasına ilişkin yürüttükleri tahminleri,  360 derecelik interaktif illüstrasyonlarla keşfetmek mümkün.

Fakat bu illüstrasyonlar, dünyadaki tüm ülkeler ya da şehirler için geçerli değil.

“2050.earth” sitesine giriş yaptığınızda, önünüze çıkan dünya haritası üzerinde sarı ve beyaz olmak üzere bazı oval renk kümelerine rastlanıyor. Bu renklerden sarı olanı, kullanıcıya, geleceğe dair tahminleri 360 derecelik interaktif illüstrasyonlarla keşfetme şansı veriyor.

Örneğin Barselona, Singapur gibi bölgeler üzerinde, sarı renkli yanıp-sönen kümelere rastlamak mümkün.

Web sitesinde ayrıca, fütüristlerin, insanın gündelik yaşantısına ilişkin de bazı tahminlerine yer veriliyor.

Örneğin; evlerimize geçtiğimiz yıl girmeye başlayan kablosuz şarj cihazının birkaç boyut atlaması sonucu oluşacak kablosuz elektrik kullanımının artmasıyla, evlerdeki kablo yığınından kurtulmak. Ya da DNA’sı ile oynanmış ağaçların, kötü havadan daha az etkilenerek, daha temiz oksijen yayması. Veya zeplin oteller. Ve hatta 2050’de BM’nin alacağı karar doğrultusunda, dünya üzerinde maden aramalarının yasaklanması ve dünyanın adeta bir cennete dönüşmesi gibi kehanetler bulunuyor.

2040 YILINDA KIBRIS, TARIM ENDÜSTRİSİNE GELİŞME YAŞAYACAK


Web sitesinde Kıbrıs adasına ilişkin de bir kehanete yer veriliyor.

“Earthman” isimli bir fütürist, 2040 yılına gelindiğinde, dünyanın pek çok bölgesinde ‘tarımsal çöküş’ yaşanacağını iddia ediyor. “Earthman” isimli fütürist, dünyayı tatlı su kıtlığı saracağını, buna kuraklığın neden olacağını ve bunun sonucunda da dünyanın verimli toprak kaybına uğrayacağını öne sürüyor.

Dünyadaki tarım endüstrisinin tehlikeye gireceğini anlatan fütürist, çözüm olarak, deniz suyunu tuzdan arındırma için etkili ve uygun maliyetli bir yol geliştirileceğini iddia ediyor.

2040'a gelindiğinde, deniz suyunu, tuzdan arındırmak için keşfedilen yolun; “nano-teknoloji grafen” olduğunu savunan fütüriste göre, karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından biri olan grafen sayesinde, yapının arasından sadece su molekülü geçecek. Bu sayede deniz suyu, tatlı suya çevrilebilecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Huawei'den 5G'de 'hız rekoru'
image Huawei, İsviçreli telekom firması Sunrise ile birlikte çalışarak 5G indirme hızında yeni bir rekora ulaştığını duyurdu. İki firma, 3.67 Gbps indirme hızıyla daha önceki 2Gbps hızını neredeyse ikiye katladı.
Bilim insanları: "Ay'daki buz milyarlarca yıllık olabilir"
image Ay'daki buzullarla ilgili yapılan yeni araştırma, uzun süreli insanlı ay görevlerinin önünü açabilir. Bilim insanları, Ay'daki buzun milyarlarca yıllık olduğunu ortaya koyuyor.
Uzayda 3 boyutlu yazıcıyla biftek üretildi
image Uzayda inek hücrelerinin üç boyutlu yazıcıyla çoğaltılması yoluyla biftek üretildi.