Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 25 Eylül 2019, Çarşamba 19:26
banner

Bilim insanları: Kediler de en az köpekler kadar sadık

Bilim insanları: Kediler de en az köpekler kadar sadıkAraştırma kedilerin büyük çoğunluğunun sahibine "güvenli bağlandığını" gösteriyor.
Paylaş  
44
45
44
0

Kediler de tıpkı çocuklar gibi stres altındayken güvende olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyor.

Kediler sahiplerine ilgisiz, başına buyruk ve soğuk davranmak konusunda kötü bir üne sahip. Ancak çığır açan yeni bir deney bunun aksini kanıtladı.

Araştırmacılar evcil kedilerin soğuk canlılar olduğuna dair inancın “haksız bir şehir efsanesi” olduğunu söylüyor.

Oregon Eyalet Üniversitesi'nden araştırmacılar, tıpkı çocuklar ve köpekler gibi kedilerin de bakıcılarıyla duygusal bağlar kurduğunu ve bakıcılarının varlığında kendilerini güvende ve sakin hissetmelerini sağlayan “güvenli bağlanma”ya ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Kristyn Vitale şunları söyledi:

Kendini güvende hissetmeyen kedilerin kaçması, saklanması veya soğuk davranması epey muhtemel. Tüm kedilerin bu şekilde davrandığına dair bir ön yargı var, ancak kedilerin çoğu sahibini bir güven kaynağı olarak kullanıyor.

Vitale sözlerini “Kediniz stres altındayken ona güvende olduğunu hissettirmenize ihtiyaç duyuyor” diye sürdürdü.

Araştırmayı yürüten ekip, 1970'lerde ebeveyn-bebek bağının değerlendirilmesini mümkün kılmak için tasarlanan durum testlerinin benzerini uyguladı.

Ancak bilim insanları bu sefer ebeveynler ve bebekler yerine, 70 yavru ve 38 yetişkin kedi dahil olmak üzere 108 kedi ile sahipleri arasındaki ilişkiyi test etti.

Bulgular, kedilerin büyük çoğunluğunun beklenmedik bir şekilde yalnız bırakıldığında köpekler ve çocuklarla aynı şekilde tepki verdiğini gösterdi.

Çalışma sırasında, sahipleriyle beraber 70 kedi iki dakika boyunca alışkın olmadıkları bir odada tutuldu. Ardından kedi sahipleri, odayı iki dakika boyunca terk ettikten sonra geri döndü.

Araştırmacılar, kedilerin yüzde 64,3'ünün "güvenli bağlanma" işaretleri gösterdiğini, sahipleri geri döndüğünde rahatladıklarını ve zamanlarını dikkat çekmek ve çevrelerini keşfetmeye ayırdığını belirtti.

Kedilerin geri kalanı ya aşırı derecede ilgi meraklısı bir hale geldi ya da sahiplerinden tamamen kaçındı. İkinci durum "güvensiz bağlanma" olarak biliniyor.

NBC News'a konuşan Vitale, güvende hisseden bir kedinin eylemleri arasında sahibini selamlamak ve ardından yaptığı işe geri dönmek gibi özelliklerin bulunduğunu söyledi.

Vitale şunları söyledi:

Güvende hisseden bir insan da böyle davranıyor. Sahiplerin bunu aklında tutması önemli. Kedileri stresli bir durumdayken nasıl davrandıkları gerçekten de kedilerinin davranışları üzerinde doğrudan etkili olabilir.

Benzer bir araştırmada, çocukların yüzde 65'i ve köpeklerin yüzde 58'i ebeveynlere ve sahiplerine benzer güvenli bağlanma işaretleri göstermişti.

Çalışmanın sonuçları Current Biology adlı bilimsel yayında yer aldı. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner

Yapay zeka, kalp hastası insanların EKG'lerini inceledi; ömür süreleri konusu...
image Bilim insanları tarafından geliştirilen bir makine öğrenme algoritması, kalp hastası insanların EKG'lerini inceleyerek bir sene içinde hayatını kaybedecek insanları yüksek doğruluk oranıyla tahmin etti. Yapay zeka ile...
Apple'a 'cinsiyetçi kredi kartı' soruşturması
image New York Finansal Hizmetler Departmanı, teknoloji şirketi Apple'a, kadın ve erkeklere farklı kredi kartı limitleri sunularak ''cinsiyetçilik'' yapıldığı iddiaları üzerine soruşturma açtı.
Bilim insanları, 20 yıl sonra ilk kez yeni bir HIV türü keşfetti
image ABD'li bilim insanları yaklaşık 20 yıl sonra ilk kez yeni bir HIV türü keşfettiklerini duyurdu