Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 9 Ocak 2016, Cumartesi 14:40
banner

Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları durduruldu

Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları durdurulduKKTC’de kalan Rum malları ile ilgili Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları donduruldu.
Paylaş  
83
81
59
2

Kıbrıs Postası 
1974 Barış Harekatı sonrası Kıbrıs’ın kuzeyinde mallarını bırakan Rumlar peş peşe Güney Kıbrıs’ta açtıkları davaları haliyle kazandıktan sonra, “Bir AB ülkesinde alınan mahkeme kararı diğer bir AB ülkesinde uygulanabilir” prensibinden hareketle bu sefer İngiltere’deki Türk diplomatlarının hesaplarına İngiliz mahkemeleri tarafından tedbir kondu.

Kıbrıs Postası’na konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak, açılan davaların yeni davalar olduğunu belirtmesiyle Rumların yeni bir mülkiyet hesaplaşması sürecine girdikleri anlaşılmış oldu.

Rumların 1974’te bıraktıkları malların değerinin Milyarlarca dolarla ölçüldüğü ve öncelikli kararların Rum Mahkemelerince verilmiş olmasının bu rakamları artırabileceği ifade edilirken, İngiltere’de yaşanan ve bir diplomatik krize dönüşmesi aynen Oram’s Davası’ndaki gibi Rumların İngiliz Hukuku’nda bir boşluk buldukları yorumların neden oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç önceki gün yaptığı açıklamada Kıbrıs'taki müzakere sürecinin hala devam ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm bulmaya çalışırken, bu tarz yöntemlere başvurmak, aslında müzakere sürecinin içinde bulunduğu olumlu ortama zedeleyici nitelik taşımaktadır" diye konuştu.

Bilgiç, İngiltere'deki diplomatların bir Türk bankasındaki hesaplarının dondurulmasıyla ilgili bir soru üzerine, kararın 2014-2015 yıllarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde alınan bir mahkeme kararı çerçevesinde, "ihtiyati tedbir" niteliğinde olduğunu belirtti. Konunun Londra Büyükelçiliği tarafından İngiliz makamlarının dikkatine getirildiğini, İngiltere Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak girişimlerde bulunulduğunu anlattı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
10 Ocak 2016, Pazar
ibo         - lefgoşa
bir malı çalan da . çalıntı malı satan ve satın alan ticaretine izin veren de suçludur

10 Ocak 2016, Pazar
burasi         - kktc
KKTC Disilsleri bakaimiz hakli;. urumlar Orams davasinda oldugu gibi ingiliz hukugunda bir boslugunu bulmuslar . rumun malini para karsiligi alan ingilz gibi, galiba rumun malini para karsiligi satan turk da suclu.....

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Ali Fırtınası' İngiltere'de: Uçak piste inemedi
image İngiltere'yi vuran 'Ali Fırtınası'nın şiddetli rüzgarları yüzünden bir uçak, piste iniş yapamadı.
23 bin otopsi yapan doktor: "Bazen böyle yaşamaktansa ölmenin daha iyi olduğu...
image Adli pataloji uzmanı Dr. Richard Shepherd 11 Eylül saldırıları, İngiltere'de 2005 yılındaki saldırılar ve Prenses Diana'nın ölümü gibi yüksek profilli ve trajik olaylarda adı geçen bir doktor.
İngiltere'de İşçi Partisi'nden çağrı: "Kandan bebek cinsiyet testi yasaklansı...
image İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi, kız çocukları olacağını öğrenen kadınların kürtaj yaptırabileceği endişesiyle, hamileliğin erken döneminde kandan bebek cinsiyet testinin yasaklanması çağrısında bulundu.