Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 9 Ocak 2016, Cumartesi 14:40
banner

Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları durduruldu

Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları durdurulduKKTC’de kalan Rum malları ile ilgili Türk Diplomatların İngiltere’deki hesapları donduruldu.
Paylaş  
96
94
74
2

Kıbrıs Postası 
1974 Barış Harekatı sonrası Kıbrıs’ın kuzeyinde mallarını bırakan Rumlar peş peşe Güney Kıbrıs’ta açtıkları davaları haliyle kazandıktan sonra, “Bir AB ülkesinde alınan mahkeme kararı diğer bir AB ülkesinde uygulanabilir” prensibinden hareketle bu sefer İngiltere’deki Türk diplomatlarının hesaplarına İngiliz mahkemeleri tarafından tedbir kondu.

Kıbrıs Postası’na konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak, açılan davaların yeni davalar olduğunu belirtmesiyle Rumların yeni bir mülkiyet hesaplaşması sürecine girdikleri anlaşılmış oldu.

Rumların 1974’te bıraktıkları malların değerinin Milyarlarca dolarla ölçüldüğü ve öncelikli kararların Rum Mahkemelerince verilmiş olmasının bu rakamları artırabileceği ifade edilirken, İngiltere’de yaşanan ve bir diplomatik krize dönüşmesi aynen Oram’s Davası’ndaki gibi Rumların İngiliz Hukuku’nda bir boşluk buldukları yorumların neden oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç önceki gün yaptığı açıklamada Kıbrıs'taki müzakere sürecinin hala devam ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs sorununa siyasi bir çözüm bulmaya çalışırken, bu tarz yöntemlere başvurmak, aslında müzakere sürecinin içinde bulunduğu olumlu ortama zedeleyici nitelik taşımaktadır" diye konuştu.

Bilgiç, İngiltere'deki diplomatların bir Türk bankasındaki hesaplarının dondurulmasıyla ilgili bir soru üzerine, kararın 2014-2015 yıllarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde alınan bir mahkeme kararı çerçevesinde, "ihtiyati tedbir" niteliğinde olduğunu belirtti. Konunun Londra Büyükelçiliği tarafından İngiliz makamlarının dikkatine getirildiğini, İngiltere Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak girişimlerde bulunulduğunu anlattı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
1
10 Ocak 2016, Pazar
ibo         - lefgoşa
bir malı çalan da . çalıntı malı satan ve satın alan ticaretine izin veren de suçludur

10 Ocak 2016, Pazar
burasi         - kktc
KKTC Disilsleri bakaimiz hakli;. urumlar Orams davasinda oldugu gibi ingiliz hukugunda bir boslugunu bulmuslar . rumun malini para karsiligi alan ingilz gibi, galiba rumun malini para karsiligi satan turk da suclu.....

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Londra Belediye Başkanından Theresa May'e 'İslamofobi tanımını kabul et' çağr...
image Londra Belediye Başkanı Han, İngiltere Başbakanı May'i yeni bir İslamofobi tanımını kabul etmeye ve Muhafazakar Parti'deki Müslüman aleyhtarlığına karşı adım atmaya çağırdı.
Yeniden Brexit referandumu isteyen yüzbinler Londra'da sokağa döküldü
image İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılma sürecinin siyasi bir krize dönüşmesi sonrası yeni referandum talep eden yüzbinlerce kişi, Londra'da yürüyüş düzenledi.
Kayıp Şahıslar Komitesi, İngiltere'de temaslarda bulundu
image Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri ve asistanları, 1963-64 ve 74 döneminde İngilizlerin Kıbrıs’ta varlığından dolayı bu dönemlere ait arşivlerin incelenmesi ve burada yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarıyla g...