Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 30 Ocak 2017, Pazartesi 09:16
banner

İ Gazetesi: "Global Britanya'nın bedeli bu mu"

İ Gazetesi: Global Britanya'nın bedeli bu mui gazetesinde Ian Birrel imzalı "Global Britanya'nın bedeli bu mu" başlıklı yazı ise İngiliz dış politikasına sert eleştirilerle dolu. İngiltere Başbakanı Theresa May ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı el sıkışırken gösteren bir fotoğrafın eşlik ettiği yazı, May'in ABD ve Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerden yola çıkarak İngiltere'nin Brexit gölgesinde yeniden şekillenen dış politikasını hedef alıyor.
Paylaş  
73
84
69
1

İngiliz gazetelerinde, Trump'ın vize sınırlaması ile ilgili gelişmeler geniş yer kaplarken, Financial Times gazetesi konuya "seyahat yasağı" başlığı ile iki tam sayfa ayırıyor.

Gazetede konu ile ilgili yer alan dikkat çekici haberlerden biri Silikon Vadisi'nin vize kararına tepkisine ilişkin. Apple'ın kurucusu olan Steve Jobs'un biyolojik babasının da Suriye göçmeni olduğunun hatırlatıldığı haberde teknoloji devlerinin Trump'ın kararına verdikleri tepkiler yer alıyor.

Haberde, sektörün "becerili göçmenlik" konusunda Trump ile çatışmaya hazırlandığı ifade ediliyor. Trump'ın H-1B ismi verilen ve teknoloji firmalarının ABD dışından yetenekli yazılımcıları ülkeye getirebilmesine yarayan vizeye de karşı çıktığı hatırlatılıyor.

Financial Times gazetesi, "Bannon, Trump'ın yakın çevresinde güç kazanıyor" başlıklı bir haberle de ABD'de de ırkçılık eleştirilerinin odağındaki Steve Bannon'ın Trump yönetimindeki "yükselişini" haberleştiriyor.

Gazetenin Washington muhabirleri, Trump'ın, bir çok üst düzey güvenlik yetkilisini dışarıda bıraktığı "Ulusal Güvenlik Komitesi"ne Steve Bannon'ın atamasını, "bu onu yeni yönetimdeki en güçlü isimlerden biri yapıyor" şeklinde yorumluyor.

"PRENS CHARLES, TRUMP'A İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATACAK"

The Times gazetesinde ise, vize sınırlamasının etki alanındaki İngiliz vatandaşlarının durumu manşete çekilmiş durumda. Gazetenin ön sayfasında yer alan haberde, Trump yönetimi ile Dışişleri Bakanı Boris Johnson arasında İngiliz vatandaşlarının durumu ile ilgili anlaşmaya varıldığı ve sınırlamanın, "söz konusu 7 ülkelerden birinin vatandaşı olup ancak bu ülkelerden ABD'ye seyahat edecekleri" kapsayacağının sözünün alındığı bilgisi yer alıyor.

The Times gazetesinin iç sayfalarında yer alan ilginç bir haber ise Trump'ın "beklenen" İngiltere seyahatine ilişkin. İklim değişikliği farkındalığı konusundaki çalışmaları ile bilinen Prens Charles'ın, "iklim değişikliği bir aldatmacadır" diyen Trump ile olası ziyaret sırasında konuşmak isteyebileceği, bu durumun Trump yönetiminde sıkıntı yarattığı haberleştirilmiş.

Guardian gazetesi ise "May vize sınırlaması konusunda eleştirilerin odağında" başlıklı ön sayfa haberinde, vize sınırlamasının İngiltere hükümetindeki yansımalarına yer veriyor. Theresa May'in Türkiye seyahatinde "3 kez sorulmasına karşın" Trump'ın başkanlık yönergesini kınamaması haberde yer buluyor.

"GLOBAL BRİTANYA'NIN BEDELİ BU MU"

i gazetesinde Ian Birrel imzalı "Global Britanya'nın bedeli bu mu" başlıklı yazı ise İngiliz dış politikasına sert eleştirilerle dolu. İngiltere Başbakanı Theresa May ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı el sıkışırken gösteren bir fotoğrafın eşlik ettiği yazı, May'in ABD ve Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerden yola çıkarak İngiltere'nin Brexit gölgesinde yeniden şekillenen dış politikasını hedef alıyor.

Yazıda dikkat çeken paragraflardan biri şöyle:

"Şimdi pragmatik başbakanımız, referandum sonrası umutsuzca ticaret anlaşmaları aramak zorunda kalmış durumda. Bunun için bir an Müslümanların ABD'ye girişini yasaklayan Trump'ın elini tutuyor, diğer tarafta ise düşmanlarını hapse atan Türk liderle savaş uçağı anlaşması yapıyor. Brexit'in sonucu bu. Britanya'yı dünyanın en büyük ekonomisinden uzaklaştırırken yalvaran bir ulus haline getirdi"

Gazetenin teknoloji sayfasında ise Japon Kyocera firmasının ürettiği "yıkanabilir telefon" haberi dikkat çekiyor. Dünyanın ilk sabunla yıkanabilir telefonunu icat eden firmanın, telefonu sabunlu bir banyoya sokmama tavsiyesi de haberde yer alıyor.

The Times gazetesi, İngiltere'de ilkokul çocuklarının telefon kullanımı üzerine yapılan bir araştırmayı sayfalarına taşıyor. Bu araştırmaya göre, 10 ilkokul öğrencisinden 4'ü bir mobil telefon sahibi. Aynı araştırma telefon sahibi olan 100 bin ilkokul öğrencisinin 20 bininin bu cihazlarla 6 yaşındayken tanıştığını ortaya koyuyor.

Araştırmadaki ilginç noktalardan biri de 8 ebeveynden birinin teknoloji konusunda çocuğundan yardım aldığı üzerine.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Şubat 2017, Pazartesi
Garga         - Mağusa
Daha durun bakalım bunlar iyi günleriniz. Hindistan vatandaşlarına vizeler kalkmadıkça İngiltere ile yapılacak ticari anlaşmaları devreye koymayacağını bildirdi. İngiliz sanıyor ki 1960 lardaki gibi tüm dünyaya kolayca mal satacak . Artık çok ülke her dalda kaliteli ve daha ucuz üretim yapıyor . İşiniz zor. Durun kaçmayın ,Daha karpuz keseceyik :)

banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere Başbakanı Johnson'dan AB'ye 'Brexit' mektubu
image İngiltere Başbakanı Johnson, AB'ye Brexit anlaşmasındaki "tedbir maddesinin" kaldırılmasını ve yerine iki İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek çözüm bulunması için yasal bağlayıcılığı bulunan başka madde konulma...
AB vatandaşları 'serbest dolaşamayacak'
image İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılık halinde AB vatandaşlarının ülkede serbest yaşama ve çalışma hakkının sonlandırılacağını bildirdi.
İngiliz hükümetinin 'anlaşmasız Brexit' senaryosu basına sızdı
image Sunday Times gazetesi, İngiliz hükümetinin son bir ay içinde hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosuna göre, ülke petrol, gıda ve ilaç kriziyle karşı karşıya kalacak.