Ana Sayfa >> İNGİLTERE 8 Şubat 2018, Perşembe 18:08
İngiltere'deki masonlar 'artık yeter' dedi!
İngiltere'deki masonlar 'artık yeter' dedi!İngiliz gazetelerine 'Artık Yeter' başlığıyla tam sayfa ilan veren masonlar haksız yere damgalandıklarını öne sürdü.
Paylaş  
8
13
8
0

İngiltere’de mason teşkilatı, gazetelere tam sayfa ilan  vererek üyelerinin “haksız yere damgalandığını” ileri sürdü. 

Ülkedeki mason localarını çatısı altında toplayan İngiltere Birleşik  Büyük Mason Locası(UGLE) bazı ulusal gazetelere “Artık Yeter” başlığıyla tam  sayfa ilan verdi.

UGLE üst düzey yöneticisi David Staples imzasıyla yayımlanan ilanda,  mason teşkilatıyla ilgili olarak İngiliz kamuoyunda süren tartışma dolayısıyla   masonların “haksız yere damgalandığı” öne sürüldü.

İlanda, "UGLE 200 bini aşkın üyesinin kamuoyuna yanlış yansıtılmasının  ayrımcılık olduğuna inanıyor. Basit ve açık. Üyelerimiz haksız yere  damgalandıklarını hissetmek zorunda kalmamalı." ifadeleri kullanıldı.

Bu konudaki şikayetlerini İngiltere Eşitlik ve İnsan Hakları  Komisyonuna da yazılı olarak ilettiklerini belirten Staples, mason teşkilatının  gelecek 6 ay boyunca halka açık etkinlikler yaparak teşkilatla ilgili soruları  yanıtlayacağını da duyurdu.

İlanda locanın adresini de veren Staples, kendisine mektup yazan  herkesin sorularını yanıtlayacağını kaydetti.

Poliste, yargıda ve parlamentoda mason tartışması

İngiltere’de masonluk uzun yıllardır kamuoyunda tartışma konusu olmayı  sürdürüyor. Son olarak geçen hafta The Guardian gazetesi, İngiliz parlamentosunda  milletvekillerine ve parlamento muhabirlerine yönelik faaliyet gösteren iki mason  locasının varlığını ifşa etmişti.

Mason teşkilatı geçen yılın sonunda da Polis Federasyonunun eski  başkanı Steve White’ın örgüte yönelik suçlamalarıyla gündeme gelmişti. Polis  teşkilatı bünyesindeki masonların, kadınlar ile etnik azınlık mensuplarına karşı  ayrımcılık uyguladığını belirten White, teşkilat içindeki terfilerde de mason  localarına üyeliğin rol oynadığını ileri sürmüştü.

İngiltere’de mason localarının polis içindeki rolüne ilişkin  1990’larda parlamentoda iki defa araştırma komisyonu raporu hazırlanmıştı. Başta  Birmingham Pub'ın bombalanması olmak üzere bazı soruşturmaların mason polisler  tarafından tahrif edildiği iddialarının ele alındığı 1998 yılındaki raporda,  hükümete, polisler ile yargıç ve savcıların mason localarına üyeliklerini  bildirmelerini sağlamaya dönük tedbirler alması tavsiyesinde bulunulmuştu.

Polis ve yargı teşkilatının büyük çoğunluğu üyeliklerini beyan  etmeleri için kendilerine gönderilen formaları doldurmamıştı.

Ülkede göreve yeni başlayan yargı mensuplarının mason olup  olmadıklarını açıklamaları 2009’a kadar zorunlu tutuldu ancak bu uygulama, Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesinin İtalya’daki benzer bir uygulamayı örgütlenme hakkını  ihlal saymasının ardından İngiltere’de de yürürlükten kaldırıldı.

Birmingham’da 1974 yılında düzenlenen bombalı saldırıda 21 kişi ölmüş,  182 kişi yaralanmıştı. Mason polislerin, patlamayla ilgili soruşturmada suçlanan  ancak daha sonra aklanan 6 kişiyle ilgili sahte deliller ürettiği iddia  edilmişti.

İngiltere ve Galler’de UGLE’ye bağlı yaklaşık 6 bin 300 mason  locasının faaliyet gösterdiği biliniyor. Bu localara bağlı üye sayısı 200 bin  olarak tahmin ediliyor. Mason teşkilatı ile ilgili son 40 yılda yaşanan  tartışmaların ardından örgütün üye sayısının yaklaşık yarı yarıya azaldığı  belirtiliyor.

İngiltere’de hakkındaki iddiaların yoğunlaşmasının ardından kapsamlı  bir halkla ilişkiler çalışması başlatan örgüt, son yıllarda merkezini ve bazı  törenlerini halka açma yoluna gitti.

İngiltere ve Galler’deki masonları çatısı altında toplayan UGLE’nin  ana locası Londra’nın merkezinde, Covent Garden semtinde yer alıyor. 1933’te  hizmete giren locada bir müze ile masonik “hediyelik eşya” satan bir mağaza da  yer alıyor.

İngiltere’de 1717’de Büyük Loca çatısı altında toplanmaya başlayan  mason teşkilatının üyeleri arasında çok sayıda kraliyet ailesi mensubu,  siyasetçi, asker ve yazar olduğu biliniyor.

Mason İngiltere kralları arasında 8. Edward ile 6. George yer alırken,  eski başbakanlardan Winston Churchill ile eski Genelkurmay Başkanı Lord Kitchener  de bulunuyor. Rudyard Kipling, Arthur Conan Doyle ve Oscar Wilde da ülkenin ünlü mason edebiyatçıları arasında yer alıyor.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Kraliyet Ailesi tarihinde ilk: Kraliçe Elizabeth defile izledi
Kraliyet Ailesi tarihinde bir ilk... Kraliçe Elizabeth, önceki gün Londra Moda Haftası’ndaki defileyi ön sıradan izledi. Peki ama şu ana kadar hiçbir moda haftasına katılmamış Kraliçe 2. Elizabeth neden böyle bir kara...
Kate Middleton, hint kınasıyla dövme yaptırdı
Cambridge Düşesi Kate Middleton, Sunderland şehrinde bulunan bir kültür merkezine ziyareti esnasında sağ eline hint kınasıyla geçiçi bir dövme yaptırdı.
İngiliz mahkemesi 20 aylık bebeğin yaşam destek ünitesinden çıkarılabileceğin...
İngiltere'de mahkeme tedavi edilemeyen bir hastalıkla doğan Alfie Evans adlı 20 aylık erkek bebeğin yaşam destek ünitesine bağlı kalmasının sonlandırılmasına karar verdi. Mahkeme bebeğin tedavisini sürdürmenin 'insanl...