Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 28 Şubat 2018, Çarşamba 08:05
banner

Dr. Teoman Sırrı: "Sigara içen erkeklerin ve bayanların çocuklarında kanser riski yüksek olur"

Dr. Teoman Sırrı: Sigara içen erkeklerin ve bayanların çocuklarında kanser riski yüksek olurİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’ten ödüllü Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı (MBE), sigaranın en acı gerçeklerini dile getirdi.
Paylaş  
18
13
17
0

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’ten ödüllü Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı (MBE), sigaranın en acı gerçeklerini dile getirdi.

Dr. Teoman Sırrı, “Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gen yok olmaktadır. Ve tabi hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri yüzde 10-15 eksik kilolu doğdukları gibi aynı oranda zeka eksiklikleri de görülür” dedi.

Akabinde sigara içen ebeveynlerin çocuklarının kanser riskinin, babanın sigara içmesi durumunda 1.86 kat, annenin sigara içmesi durumunda 2. 02 kat, her iki ebeveynin de sigara içmesi durumunda 4.74 kat artığınının kanıtlandığını ifade etti.

Dr. Teoman Sırrı, anne babanın sigara içmesinin çocuklar üzerindeki etkisiyle ilgili “Bunun sonucunda bebek yeterli gelişemez, küçük kalır, doğum ağırlığı düşük ve boyu daha kısa olur. Anne düşük ya da erken doğum yapabilir. Sigara kullanan annelerin bebekleri genellikle 200-250 gram daha hafif ve 1 cm daha kısa doğar. Erken doğumların yüzde 14’ünden, tüm bebek ölümlerinin yüzde 10’undan gebelikte sigara içimi sorumludur. Ayrıca kilosu düşük olan bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski 40 kat artıyor” şeklinde konuştu.

Enfield Alevi Kültür Merkezi Sağlık Komisyonu tarafından düzenlenen seminer, Edmonton’daki Britanya Alevi Federasyonu Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplumun en geniş kesimlerinin bir araya geldiği sağlık seminerine Dr. Teoman Sırrı, derin tıbbı bilgilerini sadeleştirerek anlatmak için hazırladığı belgelerin yanı sıra görsel malzemelerde kullandı. Dr Teoman Sırrı’ya eşi Dr. Esin Sırrı video sunumlarında yardımcı oldu. Sıcak ve etkili anlatısına yalın bir dil üstüne kuran Dr. Sırrı, sırasıyla; Vücudun korunma sistemini, kanseri ve siganın zararlarını anlattı. Hastalık denince akla virüs ve bakterilerin geldiğini ifade eden Dr. Sırrı, kelime anlamı zehir olan virüsleri, çok küçük mikroorganizma, bakterinin de tek hücreli mikroskobik bir canlı olduklarını belirtti. Dr. Sırrı, “Bugün dünyamızda bakterinin bulunmadığı yer yoktur, denilebilir” dedi.

KANSER OLUŞUMU

Bakteriler ve virüsler arasındaki farklar konusunda ise Dr. Sırrı, “Bakteriler normal bir mikroskop altında görülebilir. Virüsler ise, çok ufak olduklarından, ancak çok kudretli olan bir elektron mikroskobu altında görülebilmektedirler.

Virüs hastalıkları; temasla, havada virüsün damla halinde kalmasıyla veya sivrisinek vb. gibi taşıyıcıların aracılığıyla yayılır. Birçok bakteri antibiyotik ve kemoterapik ilaçlarla ölür veya etkisiz kalırken, virüslere bu gibi ilaçlar tesir etmemektedir” diye, belirtti. Virüslerin antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu kadeden Dr. Sırrı, bu yüzden antibiyotiklerin virüslere etki etmediğini, virütik hastalıklara karşı aşı kullanıldığına dikkat çekti.

Vücudumuzda bulunan tüm organların (beyin, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek vb.) hepsinin bir düzenli ve kontrollü olarak çalıştığını söyleyen Dr. Sırrı şunları söyledi; “Vücudumuzdaki organlar hücreler tarafından yapılır. Yani hücreler vücudumuzun en en küçük yapı taşlarıdır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir. Fakat kanser hücreleri, kontrölsüz bölünür, hızla çoğalırlar ve durmak bilmezler.

Kontrolsüz hücre bölünmesi aslında kanser oluşumudur. Kontrölsüz hücre bölünmesi oldukça hücre bilincini kaybeder ve çoğalır. Kanser hücreleri birikerek tümörleri oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanser bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılır.”

Normal vücut hücrelerinin kanserleşmesinin bir çok etkene dayandığını belirten Dr. Sırrı, önlenemez sebepleri; genetik miras (aileden gelen kanser özellikleri), ileri yaş vb. olarak ifade etti.


SİGARA İLK SIRADA

Dr. Sırrı, “Çevreden kaynaklanan ve önlenebilir” sebepleri de şöyle sıraladı;

Sigara ve alkol kullanımı, Hava kirliliği, Radyasyona maruz kalma, Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, Kötü beslenme alışkanlığı, Vücudun hareket azlığı yani egzersiz yapmamak, Obezite yani aşırı şişmanlık, Bazı hormaonların eksikliği, Kronik enflamasyon vb.

Konuşmasının sonlarında, sigaranın tüm dünyada kanserin en önemli ‘önlenebilir’ nedeni olduğunun altını çizen Dr. Sırrı, “Sigara dumanı 70’den daha fazla, kansere neden olan madde içermektedir. Dumanı soluduğunuzda, bu kimyasallar akciğerlerinize girer ve vücudunuzun kalanına yayılır. Bilim adamları bu kimyasalların DNA’ya zarar verdiğini ve önemli genlerde değişikliğe neden olduğunu göstermiştir. Bu durum ise hücrelerinizin gelişmesi ve kontrol dışı çoğalması sonucu kansere neden olmaktadır.

Düşük doğum ağırlığı nedenlerinin yüzde 20- 30’unun annenin sigara kulanımına bağlı olduğu düşünülüyor. Genel olarak sigara kullanan annelerin bebekleri 200- 250 gram daha düşük ağırlıkta ve 1 cm daha kısa doğuyor. Araştırmanın sonunda, sigara içen babaların bebeklerinin DNA’sında değişikler gözlendi. Araştırmacılar, sigara dumanının sperm hücrelerindeki DNA’yı bozmasının yanı sıra sigaranın yol açtığı zararların sperm yoluyla bebeğe geçebildiği sonucuna vardı. Bilim adamları ayrıca, sigara içen annenin bebeğinde DNA değişiklikleri olduğunu da doğruladı” diye, konuşmasını sürdürdü.

Konuşma bittikten sonra soru cevap bölümüne geçildi. Program sonunda katılımcılar, Dr. Sırrı’ya, sağlık konusunda bilgilendiklerini ifade ederek teşekkür etti.

Dünya sıralamasında tıp üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Imperial College St. Mary’s Hospital’den mezun olan Gazimağusa doğumlu Dr. Teoman Sırrı, mezuniyet diplomasını Kraliçe Elizabeth’in annesi, Ana Kraliçe’den almıştı. Dr. Teoman Sırrı, 35 yıldır üyesi olduğu Britanya Tabibler Birliği’nin (BMA) Başkan Yardımcılığı (British Medical Association Enfield& Haringey) görevinde de bulunmaktadır.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere'de 'Brexit' için son nokta! Artık bitti...
image İngiltere'de parlamento başkanı, Brexit anlaşmasının aynı şekliyle bir kez daha oylanmayacağını açıkladı.
Londra'da Cuma namazı sırasında çekiçli saldırı
image Londra’da dün cuma namazı sırasında cemaate "teröristler" diye bağıran 2 saldırgan bir kişiyi çekiçle yaraladı.
İngiliz Parlamentosu'ndan flaş Brexit kararı!
image İngiliz parlamentosu, hükümetin Brexit anlaşmasının yeniden oylanmasını ve Brexit'in 30 Haziran'a ertelenmesini içeren önergesini kabul etti.