Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 21 Ekim 2018, Pazar 11:10
banner

Londra'da yüzbinler Brexit'in yeniden halk oyuna sunulması için sokağa döküldü!

Londra'da yüzbinler Brexit'in yeniden halk oyuna sunulması için sokağa döküldü!İngiltere’nin başkenti Londra'da yaklaşık 700 bin kişi, ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) yeniden halk oyuna sunulması  talebiyle yürüdü.
Paylaş  
13
11
12
0

"Halkın Oyu" platformu tarafından Londra’da düzenlenen Brexit karşıtı  yürüyüşe, platformun verdiği bilgiye göre yaklaşık 700 bin kişi katıldı.

Ülkede son 10 yılda gerçekleşen en büyük gösteri olduğu belirtilen  yürüyüş Hyde Park önünde başladı ve İngiliz Parlamentosu binası önünde mitinge  dönüştü.

"Brexit geleceğimi çaldı", "Oylama yapabilir miyiz?", "Bu benim de  geleceğim", "Avrupa’yı seviyoruz" ve "Brexit, İngiltere’yi yeniden çöp yapmak"  gibi pankart ve dövizlerin taşındığı gösteride polis geniş güvenlik önlemleri  aldı. Göstericiler Trafalgar Meydanı’ndan Parlamento Meydanı’na uzanan alanı ve  çevre sokakları bütünüyle doldurdu.

Gösteriye Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han da katıldı. Yürüyüşü başlatan Han, parlamento meydanındaki mitingde de halka hitap etti.

Brexit konusunda yeni bir referanduma gidilmesinin demokratik  olmayacağını savunanlar bulunduğunu belirten Han, "Halkın yargısına güvenmekten  daha demokratik ve daha İngilizlere özgü ne olabilir?" dedi.

Brexit konusunda yeni bir referanduma gidilmesinin demokratik  olmayacağını savunanlar bulunduğunu belirten Han, "Halkın yargısına güvenmekten  daha demokratik ve daha İngilizlere özgü ne olabilir?" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit konusunda ikinci bir  referanduma karşı çıkıyor.  İngiliz halkının 2016’da yapılan referandumda bu  konuda sözünü söylediğini belirten May, İngiltere’nin 29 Mart 2019’da AB’den  ayrılacağını ısrarla vurguluyor.

Ülkede aralarında "Halkın oyu" platformunun da bulunduğu bazı sivil  toplum kuruluşları, Brexit sürecini durdurmaya yönelik çaba sarfediyor. Bu  gruplardan birine Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros da mali destek  veriyor. Sivil toplum kuruluşlarının öncelikli hedefini Brexit konusunda halka  yeniden fikrinin sorulacağı ikinci bir referanduma gidilmesi oluşturuyor.

Ülkede aralarında eski başbakanlardan Tony Blair'in de bulunduğu bazı  eski siyasetçiler de Brexit sürecinin yeni bir halk oylaması veya parlamento  oylaması ile durdurulması için kampanya yürütüyor.

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde  52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50.  maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Yokoluş İsyanı: Eylemciler Londra'da protestolarını Heathrow Havalimanı'na ta...
image Çevre hareketi Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) eylemcileri Londra'daki protestolarını, Heathrow Havalimanı'na taşıdı.
Londra'daki "çevreci işgal eyleminde" gözaltı sayısı 340'a yükseldi
image Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion'ın Londra'da merkezi noktalarda gerçekleştirdiği işgal eylemleri 3'üncü gününde devam ederken, gözaltına alınan eylemci sayısı 340'a ulaştı.
Hornsey Atatürk Türk Okulu Heyeti Tuncalı'yı ziyaret etti
image 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle İngiltere Kıbrıs Türk toplumunu temsilen KKTC'de yapılacak 23 Nisan törenlerine katılacak olan Hornsey Atatürk Türk Okulu heyeti dün KKTC Londra Temsilcisi Oya Tu...