Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 29 Ekim 2018, Pazartesi 15:51
banner

Chilcott: "Kıbrıs'taki doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalı"

Chilcott: Kıbrıs'taki doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalıBirleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott, Kıbrıs ile ilgili konuşarak, “İngiltere, Ada'da bir uzlaşma görmek istiyor. Doğu Akdeniz'de gözlenen gerilim bu uzlaşmazlığın ürettiği bir süreç. Kıbrıs çevresindeki doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalı” ifadelerini kullandı.
Paylaş  
15
12
14
0

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. yılında, Ankara'nın stratejik önemini vurgulayan özel bir röportaj verdi.

“Doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalı” Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu’nun haberine göre Chilcott, Kıbrıs ile ilgili şunları söyledi: “İngiltere, Ada'da bir uzlaşma görmek istiyor.

Doğu Akdeniz'de gözlenen gerilim bu uzlaşmazlığın ürettiği bir süreç. Kıbrıs çevresindeki doğal kaynaklar, her iki toplumun yararına kullanılmalı. Eğer durum böyle değilse bundan rahatsız oluruz”

TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK İLİŞKİLERİ…

Büyükelçi Chilcott, iki ülke ilişkileri, 15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ, terör örgütü YPG, Kuşak-Yol Projesi, ortak savaş uçağı üretimi konularında ise, şu değerlendirmeleri yaptı: “Birleşik Krallık olarak Türkiye ile güçlü bir ilişkiye ihtiyacımız var. Türkiye, dünyanın karmaşık ve istikrarsız bölgesinde bulunuyor. Güçlü, istikrarlı, ekonomik olarak başarılı, müreffeh ve demokratik Türkiye'yi destekliyoruz. Türkiye'nin istikrarı, bizim ve diğer ülkeler için büyük önem arz ediyor. İstikrarsızlıktan kaynaklanan birçok konuda (düzensiz göçün yönetimi, organize suçlar, terörizm gibi) Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacımız var.

CUMHURİYET MESAJI…

Türkiye Cumhuriyeti, 95. yılını kutluyor. 1980'li yıllarda Türkiye'de bulunmuş biri olarak, son dönemde gerçekleşen gelişime hayranlığımı belirtmeliyim. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümü geldiğinde kutlanacak çok şey olacak. Türkiye'ye yıllar sonra geldiğinizde, 'Ne kadar büyük bir ülke haline dönüşmüş!' diye adeta çarpılıyorsunuz.

15 TEMMUZ VE FETÖ'YE BAKIŞ…

15 Temmuz'u Türk demokrasisine darbe indirme girişimi ve büyük bir tehdit olarak gördük, başından beri kınadık. Sir Alan Duncan, darbeden üç gün sonra bir dayanışma ifadesi olarak Türkiye'ye geldi. Darbenin Gülenistler / FETÖ tarafından yapıldığı ve bunun devlete sızmak için uzun vadeli bir planın parçası olduğu konusunda şüphemiz yok. Bu örgüt, Türkiye dışındaki insanların anlamakta zorlandığı gaddar bir örgüt. İngiltere, Türkiye'ye yardım etmek ve sorumluların adaletin önüne çıkmasını sağlamak için desteğe hazır.

YPG VE TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ…

Türk hükümetinin, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadelede YPG'yi kullanmamızı istemediğini biliyoruz. Ancak gerçek şu ki DEAŞ'la mücadeleye başladığımızda kendi kuvvetlerimizi sahaya sürmek yerine yerel kuvvetlerin, geniş ölçüde Suriye Demokratik Güçlerinin kullanılması en iyi seçenek olarak değerlendirildi. YPG ve PKK arasında çok yakın bir bağın olduğu çok açık ancak DEAŞ'la mücadele bitene kadar bu araçsal ilişki sürecek. Türkiye de bu durumdan hoşlanmayacak.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ…

Gerçekten şok edici bir olay. Suudi hükümeti, Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etti. Türkiye'nin, Kaşıkçı'ya başından beri ne olduğu konusundaki tespitlerinin doğruluğu ortaya çıktı. Türkiye, bu işi çok iyi yönetti. Bundan sonra sorulacak soru Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğu ve sorumluların adalete teslim edilip edilmeyeceği olmalı.

TF-X PROJESİ…

Projenin fikri arka planı, mevcut F16'ların yerini alacak bir uçak geliştirilmesi. Britsh Aero Space ile Türk ortağı TAI mükemmel bir başlangıç ??yaptı. Bu, gerçek bir proje ve ayrıca stratejik öneme sahip. Zira bu tür büyük sözleşmeler sadece şirketler arasında değil, hükümetler arasında da güven tesisini gerektirir. TF-X üretildiğinde İngiliz hükümetinin uçakların satışı üzerinde herhangi bir kontrolü olmayacağına dair güvence verdik.

İPEK YOLU GÜZERGAHINDA DEMİR YOLU HATTI…

Kuşak ve Yol girişimine dair tutumumuz olumlu. Ana fikir Asya ve Avrupa'yı daha iyi bir şekilde birleştirmek. Altyapının geliştirilebileceği ve bu sayede daha fazla ticaret akışı sağlanacağı için bu, iyi bir inisiyatif ve ilgili ülkelerin ekonomilerine fayda sağlayacaktır. Biz, İngiliz şirketlerini bu projeye dahil olmaları için teşvik ediyoruz”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İslamofobiyle suçlanan İngiltere Dışişleri eski Bakanı Boris Johnson: "Üzgünü...
image İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Partinin liderlik yarışını önde götüren eski Dışişleri Bakanı Johnson, Müslüman kadınları hedef alan açıklamalarından üzüntü duyduğunu söyledi.
İngiltere'de Prens Harry'e saldırı düzenlenmesi çağrısı yapan iki Neo-Nazi'ye...
image İngiltere'de Kraliçe 2. Elizabeth'in torunu Prens Harry'e, "farklı ırktan bir kadınla evlendiği için saldırı düzenlenmesi" çağrısı yapan iki Neo-Nazi genç, "terör suçlarından" hapis cezası aldı.
Londra'da 4 gündür aranan Kıbrıslı Türk Eniscan bulundu!
image 10 Haziran tarihinden beridir kendisinden haber alınamayan Eniscan Doğangün, 4'üncü günün sonunda bulundu.