Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 22 Kasım 2018, Perşembe 18:40
banner

İngiliz doktora öğrencisine 'casusluk' mahkumiyeti İngiltere ve BAE arasında krize yol açtı

İngiliz doktora öğrencisine 'casusluk' mahkumiyeti İngiltere ve BAE arasında krize yol açtı31 yaşındaki İngiliz vatandaşı doktora öğrencisi Matthew Hedges'in casusluk yaptığı iddiasıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ömür boyu hapse mahkum edilmesi, iki ülkeyi karşı karşıya getirdi. Çıkan karar İngiltere'nin tepkisine neden oldu, Londra'nın uzun zamandır mütetfiki olarak gördüğü BAE ile diplomatik krizi tetikledi.
Paylaş  
13
13
13
0

BAE'de savcılık, Matthew Hedges'in önüne "inkar edilmesi güç" kanıtlar sunulduğunda suçunu kabul ettiğini açıkladı.

Hedges ise her zaman masum olduğunu ve doktorası için ülkenin güvenlik stratejisiyle ilgili araştırma yaptığını söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakan Jeremy Hunt, en kısa zamanda BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zeyid ile konuşmak istediğini açıkladı.

Hunt, kararın "Birleşik Krallık'ın bir dostundan ve güvenilir bir ortağından beklenen şey olmadığını ve daha önce verilen teminatlarla çeliştiğini" söyledi.

BBC muhabiri James Robbins'e göre, Hunt, BAE'nin Veliaht Prensi ile yaptığı toplantıdan yalnızca 9 gün sonra çıkan karar nedeniyle şahsen "ihanete uğramış" gibi hissediyor.

James Robbins, Hunt'a, kararın böyle olmayacağı yönünde teminat verildiğini söylüyor.

BAE'nin İngiltere Büyükelçisi ile görüşen Hunt'ın bugün Hedges'ın eşi Daniela Tejada ile görüşmesi bekleniyor.

BAE Başsavcısı: Adil ve şeffaf bir dava oldu

BAE Başsavcısı Dr. Hamad Saif el Şemsi ise yaptığı yazılı açıklamada, "kapsamlı adli soruşturmaların ardından elde edilen ikna edici yasal kanıtların" mahkemede kendisine sunulmasının ardından Hedges'ın tüm suçlamaları kabul ettiğini söyledi.

Dr. Hamad Saif el Şemsi, "Davalı, BAE Anayasası uyarınca tüm hakları ve garantileri baki kalacak ve adil ve şeffaf bir dava olmasına ilişkin yasalara uygun şekilde yapılan soruşturmalar sırasında işlediği ayrıntılı bir şekilde itiraf etmiştir" dedi.

El Şemsi ayrıca, Hedges'ın yargılanması sırasında İngiliz Büyükelçiliği'nden temsilcilerin de hazır bulunduğunu ve "yargılama sırasında avukatı tarafından tüm savunma yöntemlerinin kullanıldığını" da aktardı.

Ancak Hedges'ın ailesi, tutuklanmasının ilk altı haftasında yapılan sorgulamalar sırasında yanında avukatının bulunmadığını ve konsolosluk görevlileri ile görüşmesine de izin verilmediğini belirtti.

Aile, bu dönemde kendisine Arapça bir belge imzalatıldığını ve bu belgenin de bir itirafname olduğunu söyledi. Ailenin yaptığı açıklamada, "Matthew, Arapça konuşamaz veya okuyamaz" denildi.

Tejada, karar okunurken eşinin başını salladığını belirterek, "Matt için çok korkuyorum. Matthew masum. Dışişleri Bakanlığı da bunu biliyor ve BAE makamlarına Matthew'ın kendileri adına casusluk yapmadığını aktardılar" diye konuştu.

Tejada, İngiliz hükümetinin "artık bir tavır takınması gerektiğini" ve BAE'li makamların da "bu kadar aleni bir adaletsizlikten dolayı utanmaları gerektiğini" söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May de dün Avam Kamarası'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladığı oturumda Muhafazakar Parti'den Crispin Blunt başbakana, BAE'ye "Hedges'ın serbest bırakılmaması halinde, bu ülkenin güvenliğini sağlamaya devam etmek için bir neden göremiyorum" demesi gerektiğini söyledi.

Mahkeme masraflarını üstlenmesine de hükmedilen Hedges'ın 30 gün içinde kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. Hedges, bu süreyi de tutuklu geçirecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Boris Johnson: "Elbette başbakan adayı olacağım"
image Meşhur Brexitçi Boris Johnson, Theresa May'in istifası sonrasındaki süreç için "Elbette başbakanlık için adaylığımı koyacağım" dedi.
Theresa May Brexit'e kurban giden ikinci İngiliz başbakan oldu
image İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran'da partisinin liderliğini bırakacağını açıkladı. Parti içinde liderlik yarışı başlarken, en güçlü aday olarak eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson öne çıkıyor.
AB'den May'in istifasına ilk tepki
image İngiltere Başbakanı'nın istifa kararı AB'nin Brexit'e ilişkin pozisyonunda değişikliğe yol açmayacak