Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 17 Ocak 2019, Perşembe 18:20
banner

İngiltere, yedek askerleri 1 yıllığına göreve çağırdı

İngiltere, yedek askerleri 1 yıllığına göreve çağırdıİngiltere, anlaşmasız Brexit hazırlıkları kapsamında yedek askerleri 1 yıllığına göreve çağırdı.
Paylaş  
12
12
12
0

Savunma Bakanlığının İngiliz Parlamentosuna verdiği bilgiye göre,  anlaşmasız Brexitsenaryosuna hazırlık kapsamında, ülkedeki yedek askerler 10  Şubat itibarıyla göreve çağrıldı.

Kararın gerekçesi, "AB'den anlaşmasız ayrılığın, İngiltere  vatandaşlarının refahı, sağlığı ve güvenliği ile İngiltere'nin ekonomik istikrarı üzerinde yaratabileceği etkileri hafifletmekte hükümete yardım etmek" olarak  açıklandı.

Yedek askerlerin 9 Şubat 2020'ye kadar görevde tutulacağı  belirtilirken, kaç askerin göreve çağrılacağı bilgisine ise yer verilmedi.

Karara ilişkin değerlendirmelerde bulunan İşçi Partisi milletvekili  Ian Murray, "Yedek askerlerin göreve çağrılması, anlaşmasız Brexit'in ne kadar  ciddi bir tehdit olduğunu gösteriyor. Hükümetin kendi eliyle yol açtığı bir  anayasal kriz nedeniyle yedek askerlerin göreve çağrılıyor olması şaşkınlık  verici." ifadelerini kullandı.

Bürokrasiye "anlaşmasız ayrılık" talimatı

İngiltere'de anlaşmasız Brexit hazırlıkları kapsamında Kuzey  İrlanda'ya ilave 2 bin polis gönderilmesi kararı da alınmıştı.

İngiltere'de Theresa May hükümetinin AB ile vardığı Brexit  anlaşmasının parlamentoda salı günü yapılan oylamada reddedilmesinin ardından "anlaşmasız Brexit" seçeneği kuvvet kazanmıştı.

Reddedilen anlaşma, son 40 yılını AB ile bütünleşik geçiren  İngiltere'ye, yeni koşullara alışması için 21 aylık geçiş süreci imkanı  tanıyordu. Anlaşmasız ayrılığın ise ithalatının büyük kısmını AB'den yapan ülkede  başta gıda ve ilaç olmak üzere pek çok kalemde kriz yaratması bekleniyor.?

Korkulan senaryonun gerçekleşmesi halinde ülkenin sınır kapılarında  uzun kamyon kuyrukları ve temel ihtiyaç maddelerinin tedariğinde aksamalar da  öngörülüyor.

Bürokrasiye anlaşmasız Brexit seçeceğine göre hazırlanması talimatı  veren hükümet, şirketlerin ve bireylerin alması gereken tedbirlerle ilgili de  bilgilendirme paketleri ve tanıtım filmleri içeren bir kampanya yapacağını  açıklamıştı.?

Muhalefet partileri İngiliz hükümetinden "anlaşmasız Brexit"  ihtimalini dışlamasını talep ediyor ancak hükümet, bu seçeneği ülke için  risklerine karşın AB ile müzakerelerde bir koz olarak elinde tutmak istiyor.

Anlaşmasız Brexit durumunda İngiltere, AB'ye 40 milyar sterlini bulan  ayrılık ücretini ödemeyecek.

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma  kararı almıştı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kraliçe II. Elizabeth 93 yaşında
image Bugün 93 yaşına giren Kraliçe II. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde 13'ü İngiltere'de olmak üzere kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150'den fazla başbakan gördü.
Londra'daki çevreci işgal eyleminde gözaltı sayısı yükselişini sürdürüyor: En...
image Çevreci kampanya grubu Extinction Rebellion'ın Londra'nın merkezi yerlerinde düzenlediği işgal eylemleri 6'ncı gününde devam ederken, gözaltına alınan eylemci sayısı 750'yi aştı.
Londra, KKTC'nin tüm ilçelerinden daha sıcak
image Kıbrıs Postası’nın elde ettiği verilere göre, Londra’da sıcaklık bugün 24 derece dolaylarında iken, Lefkoşa’da ise, 16 derece, Girne’de 15 derece, Güzelyurt’ta 16 derece, Gazimağusa’da 15 derece, İskele’de 15 derece, ...