Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 19 Şubat 2019, Salı 08:00
banner

İngiltere'de 7 milletvekili İşçi Partisi'nden istifa etti

İngiltere'de 7 milletvekili İşçi Partisi'nden istifa ettiİngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin 7 milletvekili istifa etti.
Paylaş  
4
4
4
0

Milletvekilleri, istifa kararlarına gerekçe olarak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) stratejisi ve Yahudi düşmanlığıyla mücadele konusunda parti yönetimiyle aralarındaki görüş ayrılıklarını gösterdi.

İstifa eden Chuka Umunna, Luciana Berger, Chris Leslie, Angela Smith, Mike Gapes, Gavin Shuker ve Ann Coffey, Parlamento'da bağımsız milletvekili olarak görev yapacaklarını açıkladı.

Londra'da basın toplantısı düzenleyen milletvekillerinden Luciana Berger, İşçi Partisi'nin geldiği noktanın kendisini utandırdığını söyledi.

İstifa eden milletvekillerinin partinin farklı kanatlarını temsil ettiğini belirten Berger, İşçi Partisi'nin "kurumsal olarak Yahudi düşmanı bir partiye dönüştüğünü" savunarak artık partide kalamayacağını kaydetti.

Chris Leslie, "Parti, aşırı sol tarafından gasp edildi" dedi.

Chuka Umunna ise "ilk adımı attıklarını" belirterek diğer İşçi Partisi milletvekillerini ve diğer partilerin üyelerini, "yeni bir siyaset inşa etmek için" kendilerine katılmaya çağırdı. Umunna, Liberal Demokrat Parti ile bir araya gelmeyeceklerini ve yeni bir alternatif oluşturmak istediklerini söyledi.

Grup bir internet sitesi ve Twitter hesabı da açtı.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise milletvekillerinin kararının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

İngiliz Guardian gazetesi geçen hafta içinde 10 İşçi Partisi milletvekilinin Corbyn'in ikinci bir referandum çağrısında bulunmaması durumunda partiden istifa etmeye hazırlandıklarını yazmıştı.

Gazeteye konuşan partinin "gölge kabinesinin" bazı üyeleri, Corbyn'in Başbakan Theresa May'e Brexit anlaşmasının referanduma götürülmesi için baskı yapmasını istemişlerdi.

İşçi Partisi uzun süredir Başbakan May'den, İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılması ihtimalini dışlamasını istiyor.

Ana muhalefet partisinin talep ettiği Brexit anlaşması hükümlerinin başında ise İngiltere'nin gümrük birliğinde kalması geliyor.

Yahudi düşmanlığı tartışması

Jeremy Corbyn'nin, 2015 yılında İşçi Partisi lideri seçilmesinden bu yana ana muhalefet partisinde Yahudi düşmanlığı tartışması hiç eksik olmadı.

2016 yılında "Yahudi karşıtı açıklamalar yaptıkları" gerekçesiyle milletvekili Naz Şah ve eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone'ın parti üyelikleri askıya alınmıştı.

Naz Şah'ın bir Facebook mesajında "İsrail Amerika'ya taşınsın" dediği ortaya çıkmıştı. Şah bir başka mesajında İsrail'in politikalarını Nazi lideri Adolf Hitler'in politikalarına benzetmişti. Livingstone ise Şah'a destek çıkmıştı.

Yahudileri temsil eden bazı kuruluşlar ve bazı parti üyeleri Corbyn'i, o zamandan beri 'Yahudi düşmanlığıyla yeterince mücadele etmemekle" suçluyor.

Jeremy Corbyn ise Eylül ayında BBC'de katıldığı bir programda hayatının tamamını "ırkçılığın her türünü deşifre ederek geçirdiğini" söylemişti.

Corbyn, "Benim için Yahudi düşmanı demek hakarettir" ifadelerini kullanmıştı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü
image Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasına yönelik hükümetle yürüttükleri görüşmelerin çöktüğünü duyurdu.
"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"
image İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin "yasa dışı şekilde talep ettiği" bölgeleri aslında gri  bölgeler haline getirerek Avrupa Bakanı'nın açıklamasını selamladığını bildirdi
Brexit Haziran'da oylanacak
image İngiliz Hükümeti Brexit anlaşmasını Haziran ayının ilk haftasında oya sunacak.