Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 6 Mart 2019, Çarşamba 11:38
banner

İngiltere Başbakanı May: "Kıbrıs'ta garantörlüğe devam etmek istemiyoruz"

İngiltere Başbakanı May: Kıbrıs'ta garantörlüğe devam etmek istemiyoruzİngiltere Başbakanı May, Londra'da Anastasiadis ile görüştü, "İngiltere'nin Kıbrıs'ta garantörlüğe devam etmek istemediği" mesajını verdi.
Paylaş  
6
5
5
1

banner

Fileleftheros gazetesi, “İngiltere de İstemiyor” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Londra’da gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde, İngiltere’nin verdiği ilk mesajın, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından, adadaki garantör güç olmaya devam etmeyi istemediği olduğunu yazdı.

Gazete, Anastasiadis’in dün, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştüğünü ve May’in, taraflar arzu etmediği sürece, İngiltere’nin garantör güç olmaya devam etmek istemediğini söylediğini kaydetti.

May’in bu yönde görüş belirtmesinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için atadığı Geçici Özel Danışman Jane Holl Lute’un referans şartlarının belirlenmesi için çaba gösterdiği bir döneme denk gelmesinin önem taşıdığına dikkati çeken gazete, Hristodulidis’in İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile dünkü görüşmesinde de aynı mesajın verildiğini yazdı.

Gazete, İngiltere’nin bir diğer mesajının ise, Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki çabanın ilerlemesinden önce çözülmesi gerektiğini belirttiği konulardan biri olan Brexit’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasını engellemediği olduğunu belirtti.

Habere göre Anastasiadis, May ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, May’in, İngiltere’nin Kıbrıs sorunundaki daimi tezlerini bir kez daha dile getirerek, Kıbrıs sorununa BM ve AB kararlarına dayalı bir çözüm bulunmasını arzuladığını; en önemlisi de Kıbrıs sorununun çözümünün ardından, garantör güç olmaya devam etmek istemediğini söylediğini kaydetti.

Gazete, Hristodulidis-Hunt görüşmesinin, Anastasiadis-May görüşmesinin öncesinde, ön hazırlık maksatlı yapıldığını belirterek, Hristodulidis’in Hunt’tan, İngiltere’nin Güvenlik ve Garantiler konusundaki tezlerini teyit etmesini talep ettiğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis, Hunt ile görüşmesinde, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde, üçüncü ülkelerin müdahale hakkı ve yabancı askerlerin bulunamayacağını net bir şekilde dile getirdi.

Görüşmede ayrıca, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) adadaki misyonuyla ilgili konular da ele alındı.

Gazete, Hunt’ın Hristodulidis ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hristodulidis’e Brexit’in ardından Güney Kıbrıs’taki İngiliz vatandaşlarının korunacağına dair taahhüt vermesi nedeniyle teşekkürlerini sunduğunu yazdı.

Haberde, Hristodulidis-Hunt görüşmesinde İngiltere’nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan’ın da yer aldığı ifade edildi.

ANASTASİADİS PRENS CHARLES VE PRENS WILLIAM İLE GÖRÜŞTÜ

Gazete, Anastasiadis’in İngiltere temasları çerçevesinde Galler Prensi Charles ve Cambridge Dükü Prens William’la da görüştüğünü yazdı.

Habere göre Anastasiadis, Buckingham Sarayı’nda İngiltere’de yaşayan Kıbrıslılar için ilk defa düzenlenen resepsiyonda görüştüğü Prens Charles ve Prens William’a, Güney Kıbrıs’ın Commonwealth içerisindeki aktif rolüne devam edeceğini söyleyerek, Kıbrıs sorunundaki son duruma dair bilgi verdi.

Haber, Alithia gazetesinde de “Londra Garantör Güç Olmak İstemediğini Tekrarladı” başlığıyla aktarıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
4
 
1
 
5
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Mart 2019, Çarşamba
Hasan         - Girne
İngiltere Kıbrısta artık garantör olmak istemiyormuş...
Külliyen YALAN.
İngiliz Başbakan MAY dün böyle "resmi" bir açıklaması yapmadı.Yine tipik Rum propogandası ve bizim yerel medya da balıklama daldı araştırmadan.Alintidir ama dogrudur.

banner
banner
banner
banner

İngiliz basını: "Başbakan Johnson'ın Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirme...
image İngiliz basını AB ile İngiltere arasında varılan Brexit anlaşması konusunda karamsar... Gazeteler İngiltere Başbakanı Johnson'ın söz konusu anlaşmayı parlamentodan geçiremeyeceği konusunda hemfikir...
Londra'da yolcular çevrecileri dövdü
image Londra'da yolcular çevrecileri dövdü. Yolcular tarafından platforma düşürülen protestocular darp edildi.
AB Liderler Zirvesi başladı: Brexit ve Türkiye konuları görüşülecek 
image AB Liderler Zirvesi başladı. Zirvenin ilk gününde liderler, genişleme, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılık süreci (Brexit) ve Türkiye konularını görüşecek.