Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 21 Mart 2019, Perşembe 13:58
banner

İngiltere'deki Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, 'Birleşik Kıbrıs' için platform kurdu

İngiltere'deki Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, 'Birleşik Kıbrıs' için platform kurduİngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar, ‘Birleşik Kıbrıs için Kıbrıslılar Hareketi’ adı altında iki toplumlu bir platform oluşturdu.
Paylaş  
7
3
6
1

banner

Kıbrıs Postası-Emel Doğan

Kıbrıs Haber Ajansının haberine göre, söz konusu platformun ilk toplantısı Salı günü Londra’da kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi.

Hareket toplantı sonrası yayımladığı duyuruda “Bu tarihi buluşma, Birleşik Krallıkta gerçekleşen bu türdeki buluşmaların en büyüklerinden biriydi ve tüm etnik kökenlerden Kıbrıslılar arasındaki dostluk ve dayanışma gücünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, iki toplumlu hareketin  Kıbrıs sorunu ile ilgili siyasi gelişmelerin eksikliği ve özellikle müzakerelerin uzun süre devam etmemesi nedeniyle birçok Kıbrıslı arasında endişe yarattığı dile getirilirken, çözüm sürecine destek çağrısı da yapıldı.


Toplantıya başkanlık eden uzun yıllardır topluluk aktivistliği yapan ve Birleşik Kıbrıs için önde gelen mücadelecilerden olan Peter Droussiotis ve İlker Kılıç,  ilerleme için gereken aciliyet ve sivil toplumun adayı yeniden birleştirmeye yönelik bütün siyasi çabalara destekleyici rolü hakkında konuşmalar yaptı.

Droussiotis “ Bütün etnik kökenlerden Kıbrıslıların, Birleşik Kıbrıs için ortak çalışması ve kampanya yürütmesi anahtar karar alma merkezlerinde gerçek bir etki ortaya koyacak ve bu yüzden de görüşmelerde başarılı bir sonucun alınmasında hayati bir rol oynayacaktır/oynamaktadır” dedi. “Adadaki bütün topluluklardan oluşan Kıbrıs Diasporası, gereken yerlerde kritik bir birleştirici rol üstlenebilir” diye devam eden Droussiotis ayrıca adanın yeniden birleşiminin sağlayacağı bir çok yararın da altını çizdi. 

İlker Kılıç “Kıbrıs sorununun cevabının, bütün toplulukların tek bir sesle bir araya gelerek, barış içinde, eşit haklara sahip Kıbrıs Vatandaşları olarak birlikte yaşama arzusunu haykırmalarında yattığına inanıyorum. Bu gece doğru yönde cesur bir adım attık” dedi.

Enfield Southgate Parlamentosunun Kıbrıslı üyesi Bambos Charalambous da toplantıya katılanlara hitap etti ve destek sözü verdi.

Toplantı, hareketin üç ana hedefi olacağı konusunda uzlaştı:” Geniş tabanlı bir taban topluluğun kampanyayı yürütmesi, üst düzey avukatlığı koordine etmek ve kültürel ve diğer etkinlikler yoluyla tüm Kıbrıslılar arasında diyalogu ve dostluğu sürdürmek.”

Daha fazla bilgi için topluluğun Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://fb.me/MovementForAUnitedCyprus


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
4
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Mart 2019, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Ama onlar İngiltere’de yaşallar....! Bunda bişey olurkandan Her Majesty’s Queen’in gemileriii hem uçakları gelir alır genneri da götürür Londraya ki olduydu 74de. Ceplerinde var ingiliz pasaportcuğu biz galırık bunun içinde gene bu rumunan hem ambargolarıynan....

banner
banner
banner
banner

İngiliz basını: "Başbakan Johnson'ın Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirme...
image İngiliz basını AB ile İngiltere arasında varılan Brexit anlaşması konusunda karamsar... Gazeteler İngiltere Başbakanı Johnson'ın söz konusu anlaşmayı parlamentodan geçiremeyeceği konusunda hemfikir...
Londra'da yolcular çevrecileri dövdü
image Londra'da yolcular çevrecileri dövdü. Yolcular tarafından platforma düşürülen protestocular darp edildi.
AB Liderler Zirvesi başladı: Brexit ve Türkiye konuları görüşülecek 
image AB Liderler Zirvesi başladı. Zirvenin ilk gününde liderler, genişleme, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılık süreci (Brexit) ve Türkiye konularını görüşecek.