Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 31 Mart 2019, Pazar 17:38
banner

Brexit iptali için dilekçeye '6 milyon imza'

Brexit iptali için dilekçeye '6 milyon imza'BirlişeK Krallık'ın Avrupa Birliği üyeliğini sonlandırma süreci olarak bilinen Brexit'e karşı başlatılan imza kampanyasına katılım rekor sayıya ulaştı.
Paylaş  
10
8
8
0

Birlişek Krallık'ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini sonlandırma süreci olarak bilinen Brexit'e karşı başlatılan imza kampanyasına katılım rekor sayıya ulaştı. Parlamentonun resmi internet sitesinde başlatılan ve 10 bin imzayı geçmesi durumunda hükümetin resmi bir yanıt vermesinin zorunlu olduğu kampanya yarın Avam Kamarası'nda tartışılacak.

Başbakan Theresa May, dilekçeye atılan imza sayısı 5 milyonu geçtiği zaman bir açıklama yapmış ve Brexit'in iptal edilmesi için 50'nci maddenin geri alınmasını hükümet olarak reddettiklerini söylemişti. May, konuyla ilgili 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Bu hükümet 50'inci maddeyi geri almayacak. 2016 yılındaki referandum sonuçlarına bağlı kalacağız ve Avrupa Birliği'nden çıkışımızı sağlamak için parlamento ile çalışarak bir anlaşma sunacağız" ifadesini kullanmıştı.

Söz konusu 50'inci madde üye bir devletin AB'den ayrılma prosedürünü işletmesinin önünü açıyor ve süreci resmen başlatıyor. May'in açıklamasından sonra hükümetin AB ile uzlaştığı Brexit anlaşması cuma günü parlamentoda yapılan oylamada üçüncü kez reddedilmişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYOR

Dilekçeyi kaleme alan Margaret Anne Georgiadou ise toplanan imzaların yarattığı etki üzerine ölüm tehditleri aldığını ve Facebook hesabını kapattığını açıklamıştı.

Aynı zamanda kampanyanın parlamentonun internet sitesinde başlatıldığı andan itibaren birçok komplo teorisi ortaya atıldı. Sitenin sık sık çökmesinin, dilekçenin imza sayısının artmasından endişe eden hükümetin kasıtlı bir girişimi olduğu söylentileri yayıldı. Bir başka komplo teorisine göre dilekçeyi imzalayanların IP adresleri arasında Kuzey Kore'nin de dahil olduğu bir dizi ülke bulunduğu ve internet botlarının katılım sayısını şişirmeye çalıştığı öne sürüldü. Ancak sitedeki kayıtlara bakıldığında imzacıların yüzde 96'sı ülke içinden.

YARIN YENİ OYLAMA

Avam Kamarası Brexit gündemiyle yarın yeniden toplanıyor. Anlaşmanın cuma günü üçüncü kez reddedilmesinin ardından May hükümetinin yeni bir plan oluşturmak için 12 Nisan'a kadar vakti bulunuyor. Aksi takdirde Britanya, AB'den bir anlaşma olmadan çıkacak.
Brexit'in Britanya parlamentosunda onaylanması için Brüksel'in Londra'ya tanıdığı süre 12 Nisan'da doluyor. AB, daha önceden anlaşmanın cuma günü onaylanması durumunda Britanya'ya 22 Mayıs'a kadar süre tanıyacağını açıklamıştı.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Boris Johnson: Kökeni Çankırı'ya uzanan, Brexit'te ısrarlı olan ve İngiltere ...
image İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson yarın hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.
İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson
image İngiltere'de Muhafazakar Parti lideri seçilen Johnson, İngiltere’nin yeni Başbakanı oldu.
İngiltere'nin Avrupa Bakanı Duncan istifa etti
image İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Duncan, Brexit konusunda sert polemiğe girdiği Johnson'ın liderliğinin ilanından önce istifasını verdi.