Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 2 Nisan 2019, Salı 07:50
banner

İngiltere'deki fabrikalar Brexit öncesi mal stokluyor

İngiltere'deki fabrikalar Brexit öncesi mal stokluyorİngiltere'de fabrikalar ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının (Brexit) gerçekleşmesinden önce geçen ay beklenmedik düzeyde mal stoklayarak imalatı 13 ayın en yüksek seviyesine taşıdı.
Paylaş  
13
12
13
0

IHS Markit/CIPS piyasa araştırma şirketinin incelemesine göre stoklardaki artış son üç aydır en yüksek düzeyde seyrediyor.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) imalat sektöründe Şubat ayında yüzde 52.1 iken Mart ayında yüzde 55.1'e çıktı.

50'nin üstündeki her sayı genişlemeye işaret ediyor.

PMI 32 aydır devamlı olarak eşiğin üstünde.

IHS Markit direktörü Rob Dobson İngiltere ekonomisindeki büyümenin kısa vadeli olacağı uyarısında bulunuyor.

Dobson "İmalatçılar ekonomideki envanter durumları ortaya çıktıkça gelecek eğilimler konusunda kaygılılar. Araştırmaya göre Brexit yaklaştıkça AB şirketleri İngiltere şirketlerinin mallarından uzaklaşıyor. Brexit hazırlıkları ve belirsizlik döneminde kaçırılmış fırsatlar ve yatırımlar önümüzdeki dönemde imalat sektöründe hissedilecek" dedi.

Pantheon Macroeconomics şirketinde baş ekonomist Samuel Tombs PMI endeksindeki artışın Brexit öncesi temelde güçlenen taleptense üreticilerin işini tamamlama çabası olduğunu söyledi.

Tombs "Anlaşmasız bir Brexit için önlem amaçlı stoklamanın GSMH'yi güçlendireceğinden kuşkuluyuz. Çünkü üreticiler aslında yatırım yerine ithalat malları alıyor ve nakitleri bağlıyor" dedi.

Tombs yakın gelecekte PMI endeksinin imalat sektörü için güven getirmeyeceğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Boris Johnson: Kökeni Çankırı'ya uzanan, Brexit'te ısrarlı olan ve İngiltere ...
image İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson yarın hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.
İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson
image İngiltere'de Muhafazakar Parti lideri seçilen Johnson, İngiltere’nin yeni Başbakanı oldu.
İngiltere'nin Avrupa Bakanı Duncan istifa etti
image İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Duncan, Brexit konusunda sert polemiğe girdiği Johnson'ın liderliğinin ilanından önce istifasını verdi.