Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 16 Nisan 2019, Salı 08:30
banner

İngiltere K.T. Dernekleri Konseyi: "Tek festivalin iptal olduğunu üzülerek medyadan öğrendik"

İngiltere K.T. Dernekleri Konseyi: Tek festivalin iptal olduğunu üzülerek medyadan öğrendikİngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi, 30 Haziran'da gerçekleşmesi planlanan festival organizasyonunda iki örgütün ayrılmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Paylaş  
7
5
7
1

banner

Konsey açıklaması şöyle:

“Kıbrıs Türk Toplum Merkezi ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 30 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Türk Kültür Festivali’nden ayrılarak 23 Haziran’da ayrı bir festival yapma kararı aldıklarını üzülerek medyadan öğrenmiş bulunmaktayız. Bilindiği gibi KKTC Başkanı Sayın Tufan Erhürman’ın huzurunda taraflar bir araya gelmiş ve ortaya konulan şartlar çerçevesinde anlaşma sağlamıştı.

2 Nisan Salı akşamı dört kuruluştan dörder kişi KKTC Londra Temsilciliği binasına resepsiyon için davet edildi. Temsilcimiz Oya Tuncalı, bunun bir toplantı olmayacağını, konuşulacak bir gündem olmadığını davetinde bizlere ifade etmiştir. Oraya gittiğimizde ise bir toplantıyla karşılaştık. Bu toplantıda daha önce Başbakan’ın huzurunda anlaşılan şartlar değiştirilmek istendi ve bizlere emrivaki yapılmaya çalışıldı.

Daha önce karşı çıkmamıza ve Başbakan’ın huzurunda konuşulmasına rağmen, kaydı hiçbir yerde bulunmayan Turkish Cypriot Trust (TCT) adına festivale katılmak, bugüne kadar yaptığımız çalışmaları silmek, yeni festival komitesi kurmak ve her şeye sıfırdan bu komiteyle başlamak istediler.

Buna rağmen biz masadan kalkmadık. Yaptığımız tek şey Başbakan’ın huzurunda anlaştığımız şartlara sadık kalmak oldu. Bunlardan vazgeçmeyeceğimizi hem Başbakan’a hem de kendilerine bildirdik. Şartlarımıza sadık kalınmadığı ve Başbakan’dan cevap gelmediği müddetçe toplantılara katılmayacağımızı da belirttik.

Festivalin muhatabı olan Konsey’e haber vermeden, tek taraflı olarak festivalden çekildiklerini ve ayrı bir festival yapacaklarını medyaya duyurmaları ise bizi gerçekten çok şaşırttı. Şimdi anlıyoruz ki bütün bunlar 2 Nisan’daki resepsiyondan bir gece önce kendi aralarında yaptıkları bir toplantıda planlanmıştı. Bize yeni gelen bilgilere göre, 2 Nisan’daki resepsiyona katılmadan önce, 23 Haziran’da yapacakları kendi festivalleri için sahne fiyatı bile aldılar. Daha önce konuşmamıza rağmen, kabul etmeyeceğimizi bile bile TCT’yi öne sürmeleri, Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı’nın “Biz Federasyon olarak değil, altında bulunduğumuz, TCT adına festivale gireceğiz” diye ısrar etmesi bilerek gibiydi. Bizi kabul edemeyeceğimiz şartlara zorlayarak festivali ayırmak istediler. Biz zorla da olsa bazı kararlar almak zorunda kaldık ama masadan ayrılmadık. Onlar ise daha önceden planladıkları gibi hemen harekete geçtiler. Bizi daha çok şaşırtan ise, TCT diye bir vakfın olmadığını Facebook sayfalarında kendilerinin bile itiraf etmeye başlamaları oldu. Yani 1 senedir olmayan vakfı halka ve basına var gibi gösteriyorlar.

Biz hala tek festivali savunuyoruz ve masadan kalkmak istemiyoruz. En başta anlaştığımız şartlar çerçevesinde kendileriyle bu yolda beraber yürümeye varız. Geçen sene yaptıkları gibi yine masadan kalkmak istiyorlarsa, kendilerine başarı ve şans dilemekten daha fazla yapabileceğimiz bir şey yoktur”.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Nisan 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Kendi arasında bile anlaşamayan bir toplum hem de İngiltere’de. Ki orada yaşayan rumlarla sorunsuz yaşarık diye yeri geldiğinde destanlar düzerler şimdi bir panayır için bile iki gün yanyana duramadılar!

banner
banner
banner
banner

AB Brexit Müzakerecisi Barnier: "Brexit anlaşması hala mümkün"
image AB Brexit Müzakerecisi Barnier, "İngiltere ile AB arasında anlaşmaya varmak her ne kadar zorlaşmış olsa da hala mümkün" ifadesini kullandı.
İngiliz Parlamentosunda yeni yasama yılı açıldı
image İngiltere Parlamentosunda, Kraliçe 2. Elizabeth'in geleneksel katılımıyla yeni yasama döneminin açılışı gerçekleştirildi.
Britanya'daki başarılı Kıbrıslı Türkler ikinci kez belirlendi
image İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA UK), 12 Ekim Cumartesi akşamı düzenlediği 2. Gala ve Ödül Töreni ile, Britanya'daki Kıbrıslı Türklerin başarılarını iki yıl aradan sonra yeniden kutladı.