Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 24 Nisan 2019, Çarşamba 18:40
banner

İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyor

İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyorBirleşik Krallık'ın İskoçya'nın çıkarlarına hizmet etmediğini belirten Başbakanı Sturgeon, Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih sunulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Paylaş  
16
16
15
0

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere'nin Avrupa  Birliği'nden (AB) çıkması durumunda mayıs 2021'de yapılacak seçimler öncesi yeni bir bağımsızlık referandumuna gidilmesi gerektiğini söyledi. 

Sturgeon, İskoç parlamentosunda  yaptığı konuşmada, mevcut  parlamentonun görev süresi içerisinde "Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi  olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih sunulmasına ihtiyaç olduğunu"  belirtti.

Bunun için 2019 bitmeden gerekli yasal adımı atacaklarını söyleyen  Sturgeon, "İskoç hükümetinin, bu parlamento döneminde halka bağımsızlık konusunda  bir tercih yapma seçeceği sunulmasını sağlamak için harekete geçeceğini teyit  edebilirim." dedi.

Bunun için İngiltere'nin onayını almalarına gerek olmadığını savunan  Sturgeon, AB ile yakın bir ilişki kurmanın İskoçya'nın çıkarlarına olduğunu  belirterek, "Westminster hükümet sistemi, (Birleşik Krallık sistemi), İskoçya'nın  çıkarlarına hizmet etmiyor." diye konuştu.

300 yılı aşkındır İngiltere'nin parçası olan İskoçya, 2014  referandumunda bağımsızlığı yüzde 45'e karşılık yüzde 55'le reddetmişti.

2016'da yapılan Brexit referandumunda Birleşik Kralık'ta genel olarak  "evet" oyu çıksa da İskoçya halkı AB'de kalınması yönünde görüş bildirmişti.

İskoçya'da bir sonraki genel seçimler mayıs 2021'de yapılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dünyaca ünlü şef iflas etti! İngiltere'deki 25 restoranlık zincire kayyum ata...
image Dünyaca ünlü İngiliz şef Jamie Oliver'in İngiltere'deki 25 restoranlık zincirine kayyum atandığı bildirildi.
İngiltere vatana ihanet yasalarını sertleştiriyor
image İngiltere, ülkenin savaştığı bir örgüte yardım etmeyi, vatana ihanet kapsamına alıp bu suçu işleyenlere ömür boyu hapis cezası vermeyi tartışıyor.
İngiltere'de 'milkshake protestoları' sürüyor: Bu kez hedef Brexit Partisi li...
image İngiltere'de giderek artan 'Milkshake' protestolarının son hedefi Brexit Partisi lideri Nigel Farage oldu. Protestonun ardından hızla olay yerinden ayrılan Farage, korumasını "Tam bir başarısızlık" ifadeleriyle azarla...