Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 24 Nisan 2019, Çarşamba 18:40
banner

İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyor

İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyorBirleşik Krallık'ın İskoçya'nın çıkarlarına hizmet etmediğini belirten Başbakanı Sturgeon, Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih sunulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Paylaş  
17
16
16
0

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere'nin Avrupa  Birliği'nden (AB) çıkması durumunda mayıs 2021'de yapılacak seçimler öncesi yeni bir bağımsızlık referandumuna gidilmesi gerektiğini söyledi. 

Sturgeon, İskoç parlamentosunda  yaptığı konuşmada, mevcut  parlamentonun görev süresi içerisinde "Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi  olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih sunulmasına ihtiyaç olduğunu"  belirtti.

Bunun için 2019 bitmeden gerekli yasal adımı atacaklarını söyleyen  Sturgeon, "İskoç hükümetinin, bu parlamento döneminde halka bağımsızlık konusunda  bir tercih yapma seçeceği sunulmasını sağlamak için harekete geçeceğini teyit  edebilirim." dedi.

Bunun için İngiltere'nin onayını almalarına gerek olmadığını savunan  Sturgeon, AB ile yakın bir ilişki kurmanın İskoçya'nın çıkarlarına olduğunu  belirterek, "Westminster hükümet sistemi, (Birleşik Krallık sistemi), İskoçya'nın  çıkarlarına hizmet etmiyor." diye konuştu.

300 yılı aşkındır İngiltere'nin parçası olan İskoçya, 2014  referandumunda bağımsızlığı yüzde 45'e karşılık yüzde 55'le reddetmişti.

2016'da yapılan Brexit referandumunda Birleşik Kralık'ta genel olarak  "evet" oyu çıksa da İskoçya halkı AB'de kalınması yönünde görüş bildirmişti.

İskoçya'da bir sonraki genel seçimler mayıs 2021'de yapılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere'de aileler anlatıyor: "Oğlum oyunda 3 bin sterlinden fazla para har...
image Geçen hafta FIFA oyununda harcadığı parayla ailesinin banka hesabını boşaltan bir çocuğun haberinin yayınlanmasının ardından ebeveynlerin, çocukların oyunları üzerindeki denetimlerinin yeterli olup olmadığı tartışılma...
Prenses Diana'nın sweatshirt'ü açık artırmayla 42 bin 749 Euro'ya satıldı
image Prenses Diana'nın sweatshirt'ü RR Auction Müzayede Evi'nde düzenlenen açık arttırmayla 42 bin749 Euro'ya alıcı buldu.
İngiltere, İran'la gerilim sonrası Basra Körfezi'ne ikinci savaş gemisini gön...
image İngiltere, İran'la yaşadığı gerginlik nedeniyle, Basra Körfezi'ne ikinci bir savaş gemisi gönderme planlarını öne çekti. Halen Akdeniz'de olan HMS Duncan gemisinin, gelecek hafta bölgedeki Montrose fırkateynine katılm...