Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 15 Mayıs 2019, Çarşamba 13:20
banner

"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"

İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyorİngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin "yasa dışı şekilde talep ettiği" bölgeleri aslında gri  bölgeler haline getirerek Avrupa Bakanı'nın açıklamasını selamladığını bildirdi
Paylaş  
13
13
11
0

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Bakanı Alan Duncan’ın Kıbrıs MEB’i ile ilgili, sondaj yapılmaması gereken egemenliği şaibeli bölgeler sözüne getirmek için yaptığı açıklamada, Türkiye’nin “yasa dışı şekilde talep ettiği” bölgeleri aslında gri  bölgeler haline getirerek Avrupa Bakanı’nın açıklamasını selamladığını bildirdi

İngiliz Dışişleri  ‘Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, egemenliği şaibe altındaki herhangi bir bölgede araştırma sondajı yapılmaması gerektiği şeklindedir’ dedi,

Aardından da ‘Kıbrıs MEB’iyle ilgili bugüne kadarki şu İngiliz tezini tekrarladığı ifade edildi: “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, uluslararasında uzlaşılmış münhasır ekonomik bölgede petrol ve gazı değerlendirme konusundaki egemenlik hakkını tanıyoruz. Kıbrıs’ın petrol ve gazının Kıbrıslıların çıkarına geliştirilmesi gerekir...”

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın izahat açıklaması, Duncan’ın açıklaması konusunda Birleşik Krallık Ulusal Kıbrıs Federasyonu adına izahat talep eden Kıbrıs dostu Kuzey Londra Muhafazakar Milletvekili Mike Frir’e yapıldı.

RUM YÖNETİMİ, MEB’E İNGİLİZ TARTIŞMASI KONUSUNDA MAY’E GİRİŞİMLE CEVAP VERİYOR

Rum hükümeti, Avrupa Bakanı’nın açıklaması ve İngiliz Dışişleri’nin izahat açıklamasına tepki olarak İngiltere Başbakanı TheressaMay’e girişimde bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılırken, Kıbrıslı Rum liderAnastasiadis’in İngiltere Başbakanı’na mektubu da hazırlandı.

Güney Kıbrıs, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne atıf yaparak,  egemenliği şaibe altındaki herhangi bir bölgede araştırma sondajı yapılmaması gerektiğini savunan Londra’nın tezinden oldukça rahatsız görünüyor.

İlk tepki olarak Hükümet Sözcüsü ProdrsomosProdromu, Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan’ın açıklamasının ilk başta uluslar arası hukuka aykırı olduğunu ve İngiliz hükümetinin, TheressaMay’in ve Dışişleri Bakanı JeremyHunt’ın resmi tezini yansıtmadığını söyledi.

ProdromuRİK’e yaptığı açıklamada “İngiltere, garantör güç olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tanımak zorundadır” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Yapışık ikizler 50 saatten uzun süren ameliyatlarla ayrıldı
image Kafalarından yapışık olarak doğan 2 yaşındaki Pakistanlı ikizler, İngiltere'nin başkenti Londra'da sanal gerçeklik teknolojisi ve 3D yazıcıların da kullanıldığı toplamda 50 saati aşan ameliyatlarla ayrıldı.
Londra Belediye Başkanı 'Lale Gökdeleni' projesine karşı çıktı
image Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, kentte lale şeklinde bir gökdelen inşa edilmesi planlarına karşı çıktı. Khan, kentin yönetim organına projeye onay vermemesi çağrısında bulundu.
İngiltere'de aileler anlatıyor: "Oğlum oyunda 3 bin sterlinden fazla para har...
image Geçen hafta FIFA oyununda harcadığı parayla ailesinin banka hesabını boşaltan bir çocuğun haberinin yayınlanmasının ardından ebeveynlerin, çocukların oyunları üzerindeki denetimlerinin yeterli olup olmadığı tartışılma...