Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 22 Mayıs 2019, Çarşamba 08:57
banner

Theresa May'den Brexit teklifi: "Yeni referandum yapabiliriz"

Theresa May'den Brexit teklifi: Yeni referandum yapabilirizİngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık anlaşmasıyla ilgili 'yeni bir referandum' yapılabileceğini söyledi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Avam Kamarası'nda daha önce üç kez reddedilen Brexit anlaşamasında bazı değişiklikler yapıldığını ve bunun son bir kez parlamentonun onayına sunulacağını ifade etti.
Paylaş  
6
5
5
0

Euronews'ten Bahtiyar Küçük'ün haberine göre Londra'daki konuşmasında, "Bu önemli konuda (Brexit) meclisteki samimi ve güçlü hissiyatı anlıyorum" diyen May, milletvekillerinin AB'den Çıkış Anlaşması Tasarısı'na destek vermeleri halinde mecliste yeni bir referandum düzenlenebilmesi için de oylama yapılacağını kaydetti.

Brexit anlaşmasında yapılan değişiklikler, İrlanda için tartışmalı 'backstop' uygulaması, işçi hakları, çevre koruma politikaları gibi alanları kapsıyor.

PARLAMENTODA DESTEK ARAYIŞI

Brexit tartışmaları gölgesinde kendi kabinesi ve Muhafazakar Parti grubunda büyük destek kaybı yaşayan May'in ayrıca parlamentoda ikinci referanduma karşı çıkan bakan ve milletvekillerini ikna etmesi gerekiyor. İskoç Ulusal Partisi (SNP) anlaşmaya karşı olduğunu duyurdu.

Brexit sürecinin İngiltere'nin diğer konularda ilerlemesinin önüne geçtiğini belirten May, milletvekillerinin tasarıyı reddetmeleri halinde 'planlanan çıkışın ölü bir anlaşma' olacağını kaydetti. May, Brexit'in 'tartışmalı' şartlarıyla ilgili bir referandum yapılmasına karşı çıkıyordu.

Brexit sürecinin yasallaşması için 'atılabilecek son adım' olarak yorumlanan yeni anlaşma Haziran ayının ilk haftasında milletvekillerinin oyuna sunulacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

AB vatandaşları 'serbest dolaşamayacak'
image İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılık halinde AB vatandaşlarının ülkede serbest yaşama ve çalışma hakkının sonlandırılacağını bildirdi.
İngiliz hükümetinin 'anlaşmasız Brexit' senaryosu basına sızdı
image Sunday Times gazetesi, İngiliz hükümetinin son bir ay içinde hazırladığı anlaşmasız Brexit senaryosuna göre, ülke petrol, gıda ve ilaç kriziyle karşı karşıya kalacak.
Brexit raporu: Gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanacak
image İngiltere'de basına sızan bir hükümet raporuna göre, Brexit'in anlaşmasız şekilde gerçekleşmesi halinde Birleşik Krallık gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşayacak.