Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 9 Ekim 2019, Çarşamba 10:19
banner

Brexit sürecinde son durum: 31 Ekim'e kadar AB ve İngiltere anlaşması mümkün değil

Brexit sürecinde son durum: 31 Ekim'e kadar AB ve İngiltere anlaşması mümkün değilİngiltere Başkanı Boris Johnson'un Brexit için sunduğu son teklifin AB tarafından reddedilmesi ile İngiltere'nin 31 Ekim'de birlikten anlaşmalı çıkması pek mümkün görünmüyor.
Paylaş  
13
12
13
0

banner

İngiltere Başkanı Boris Johnson’un Brexit için sunduğu son teklifin AB tarafından reddedilmesi ile İngiltere'nin 31 Ekim'de birlikten anlaşmalı çıkması pek mümkün görünmüyor.

Johnson, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassolini ile 8 Ekim'de bir araya geldi, ancak Brexit konulu toplantıda herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediği belirtildi.

Görüşme sonrası basına konuşan Sassolini, "Hayırlı Cuma Anlaşmasına zarar veren veya Avrupa Tek Pazar bütünlüğünü tehlikeye atan bir anlaşmayı kabul edemeyiz" dedi.

1998 yılında İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda adasında 30 yıl süren "düşük yoğunluklu savaşı" sonlandırmıştı. AB daha önce Hayırlı Cuma Anlaşması'nı güvence altına alması gerektiğini belirtmişti.

Merkel-Johnson görüşmesi

Öte yandan Birleşik Krallık Başkabakanlık Ofisi'nden bir kaynak, dün Boris Johnson ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasındaki telefon görüşmesinden çıkan sonuca göre, "bu aşamada anlaşmanın neredeyse imkansız olduğunu" söyledi.

Kaynağa göre Merkel, "İngiltere'den Kuzey İrlanda’nın Avrupa Gümrük Birliği’nde tutulmasını sağlayan yeni teklif gelmedikçe herhangi bir anlaşmanın sağlanamayacağını söylediğini" aktardı.

TUSK'TAN JOHNSON'A TEPKİ: NE YAPMAK İSTİYORSUN?

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Burada mesele aptal bir suç atma oyununu kimin kazanacağı değil. Asıl mesele, Avrupa ve İngiltere'nin geleceğiyle vatandaşlarımızın güvenliği ve çıkarları" vurgusunu yaptı.

Mesajında, Johnson'ı etiketleyen Tusk, "Anlaşma istemiyorsun, erteleme istemiyorsun, Brexit'i iptal etmek istemiyorsun, bu süreci nereye götürmek istiyorsun?" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'NİN REDDEDİLEN TEKLİFİ NE İÇERİYORDU?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği'ne (AB) reddedilen Brexit anlaşmasındaki tartışmalı tedbir maddesinin Kuzey İrlanda'nın 2025'e kadar Birlik ile özel ilişki içinde kalmasını öngören düzenlemeyle değiştirilmesini teklif etmişti.

Johnson'ın "adil ve makul taviz" şeklinde nitelediği teklifte, Kuzey İrlanda'nın dolaysıyla da tüm Birleşik Krallık'ın belirsiz bir süre ortak pazarda kalmasına yol açabilecek tedbir maddesinin kaldırılması öngörülüyor.

İngiliz Parlamentosu, anlaşmasız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson'ı AB'den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir yasayı kabul etmişti.

Ancak şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair bir açıklama yapmayan Johnson, anlaşmasız da olsa 31 Ekim'de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

AB Komisyonu Başkanı Juncker: "Brexit zaman ve enerji israfı"
image AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Görevimin uzun bir süresini Brexit'e harcamış olmak bana acı veriyor. Brexit zaman ve enerji israfı" dedi.
AB, Brexit anlaşmasını onaylamaya hazırlanıyor
image Avrupa Birliği (AB), İngiltere ile geçen hafta varılan yeniden düzenlenmiş Brexit anlaşmasını onaylamak için süreci başlattı.
AB Brexit anlaşmasını onaylamaya hazırlanıyor
image Avrupa Birliği, İngiltere ile geçen hafta varılan yeniden düzenlenmiş Brexit anlaşmasını onaylamak için süreci başlattı.