Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 21 Mart 2018, Çarşamba 16:11
banner

Evdimli Mustafa Nusa'nın hikayesi "Kaybedenler Kulübü Yolda" filminde...

Evdimli Mustafa Nusa'nın hikayesi Kaybedenler Kulübü Yolda filminde...Yaşanmış bir hikayeden alınarak sinemaya uyarlanan ve büyük ilgi görünce ikincisi çekilen “Kaybedenler Kulübü Yolda” filminin içinde bir Evdimli: Mustafa Nusa Çaydamlı (Çiçek Mustafa)…
Paylaş  
21
18
21
1

Kıbrıs Postası - Canan Onurer

Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk'uk fenomen olan radyo programlarının ve sonrasında yaşadıklarının konu alındığı Kaybedenler Kulübü filminin ikinci bölümü olan “Kaybedenler Kulübü Yolda” filmi Kıbrıs'ın Evdim bölgesine uzanıyor.

Film yayınlamadan önce çıkan fragmanlarında da Kaan karakterini canlandıran Nejat İşler'in sesinden hikayesi anlatılan Mustafa Nusa Çaydamlı, filme konu olan Kaan Çaydamlı'nın dedesi.

Kaan Çaydamlı dedesinin hikayesini "Bir Gipriyodi Masalı" alt başlığıyla "Mustafa Nusa'nın Hikayesi" adıyla bir kitapta derledi.

Hikaye Kıbrıs'ın Evdim bölgesinde geçerken, "Çiçek Mustafa" lakaplı Mustafa Nusa'nın hikâyesini anlatılıyor...

Anlatılan bol harnup ağaçlı ve yenilmeyecek kadar şekerli olan üzümlerin bulunduğu yer ise Evdim.

Kaan Çaydamlı'nın hayatını konu alan Kaybedenler Kulübü filmi serisinden Kaybedenler Kulübü Yolda isimli ikinci film boyunca filmin konusuyla paralel bir şekilde Nejat İşler'in okumalarıyla anlatılıyor.

Öte yandan "Bir Gipriyodi Masalı, Mustafa Nusa'nın Hikayesi" isimli kitabın kapak fotoğrafı Kaan Çaydamlı'ya tasarımı ise ilk filmden ismine aşına olduğumuz “Kim bu Erol Egemen?” diyerek günlük yaşantımıza dahi giren Erol Egemen'e ait!

Kıbrıs'ta Limasol bögesine bağlı Evdim köyünde geçen hikaye “Bir ağıtın uzun, bir coğrafyanın kısa tarihidir” şeklinde adlandırılıyor...

Kaan Çaydamlı'nın yazdığı dedesinin hikayesi kısaca şöyle:

‘Çok sıcakmış hava. Ama hep sıcakmış zaten. Dünyanın o bölgesinde, zaten sıcak olan bir denizin ortasında soğuk olması zaten beklenmezmiş. Mustafa Musa’nın yaşadığı yerde toprağın sahibi ve o toprağın üstündeki harnup ağacının sahibi ayrı kişiler olurmuş.

Eğer bir tarlanız varsa ve o tarlanın içinde bir harnup ağacınız varsa; o kendinize ait koca tarlanın ta ortasındaki o iri, o devasa harnup ağacının harnuplarını, keçiboynuzlarını toplayamazmışsınız. Çünkü toprağın sahibi olmak, toprağın üzerinde yetişen harnup ağacının sahibi olmak anlamına gelmezmiş o coğrafyada.

Bunun dışında her şey bildiğimiz gibiymiş aslında. Çok üzüm olurmuş, iyi üzüm olurmuş ama o üzümden şarap olmazmış!

O kadar şekerliymiş ki üzüm ancak konyağa dururmuş! O kadar şekerliymiş ki üzüm; kazayla yerseniz, kontrolsüzce, bir ay damağınızdan gitmezmiş şekerin yanığı. Evet, aslında her şey biraz da kontrolsüzce olduğunda hep bir iz bırakır insanın damağında.

Hiç toprağı olmayan ama çok fazla harnup ağacı olan buranın sorumlusu 'Çiçek Mustafa’ diye bilinirmiş. Denizin hemen kıyısında, tepenin hemen üstünde, o tepenin hemen arkasında yayılmış küçük kasabada her evin avlusu olurmuş.

Her evin avlusunda bir kuyu olurmuş. Her evin avlusunun kenarında bir limon ağacı olurmuş. Her limon ağacının kenarında bir mutfak olurmuş. Mutfaktan elini uzattığında limon ağacına ulaşacak kadar yakın olurmuş mutfağın penceresi. İncir olurmuş. İnciri içinde bırakan bir kümes olurmuş. İçinde güvercinler olurmuş.

Bir de bir künk olurmuş. Künkün hemen ucunda bir pres olurmuş ki zeytinin yağı çıksın. Zaten incir ve üzümün olduğu yerde medeniyet olurmuş, hep öyle olmuş. Çiçek derlermiş Mustafa Musa’ya çünkü sadece keçiboynuzları ve kendisi varmış. Ve köyün içinde her yürüdüğünde kadınlar dönüp dönüp ona bakarlarmış.

Tarlada yatarmış, kendine ait olmayan tarlalarda. Kendine ait olmayan tarlalardaki kendine ait olan harnup ağaçlarının altında. Bir köpeği varmış. Hep onunla dolaşırmış. Belinde bir ip taşırmış. Köpeğinin boynuna ip bağladığını hiç görmemişler. Ama belinde hep bir ip görmüşler…

Hava çok sıcakmış. Çok fazla konuşmazmış.

Bazen onun adımlarına hep uyum sağlayan köpeğinin de konuştuğunu duyarmış. Hep ‘Zeplin, zeplin, zep-’ dermiş. Belki de köpeğin adıymış, bunu kimse bilmezmiş. Hiç ama hiç, ama hiç takmamış onları köpek ’Zeplin’ diye çağırdıklarında.

Ama Mustafa Musa ne zaman 'Zeplin’ dese köpek döner bakarmış Mustafa Musa’ya. Ona şaşırırlarmış çünkü köpek sağırmış!

Mustafa Musa ve Zeplin harnup ağacının altına geldiklerinde, harnubun gölgesine serildiklerinde Mustafa Musa belindeki ipi çıkarır; önce kendi ayağına bağlar, sonra sağır köpeğin, kara sağır Zeplin’in boynuna bağlarmış. Köyde, hani yeri gelirse Mustafa Musa nerede diye sorarsa biri çocuklara ayağına köpek bağladı derlermiş.

Bu biraz da yani tam olarak ‘Mustafa Musa uyuyor’ anlamına gelirmiş. Sadece uyurken bağlarmış Zeplin’i ayağına. Çünkü Çiçek Mustafa’ymış. Eğer köyün içinde yürürse bütün kadınlar döner ona bakarmış. Bir gün anlamışlar ki ne zaman Mustafa Musa ayağına kör bir köpek bağlasa aslında 'bir erkeğin canı yanmış’ demekmiş.

Ağır pompacıymış Mustafa Musa. ‘Çiçek Mustafa’ demişler ona. Köyün içinde her yürüdüğünde bütün kadınlar döner ona bakarmış. Ne zaman ayağına sağır bir köpek bağlayıp bir harnubun gölgesinde uyusa bütün erkekler hızla evine koşarmış! Bir gün vurmuşlar Mustafa Musa’yı bir harnup ağacının altında.

Bir erkeği ancak masum olduğunda vurabilirsiniz. Çünkü ayağına köpek bağlamadığı bir gün, ona bakan bir kadına bakmadığı bir gün vurmuşlar Çiçek Mustafa’yı bir harnup ağacının altında. O günden sonra o kasabada; o havası çok sıcak kasabada, o üzümünden sadece konyak olan kasabada, eğer hazırlıksız bir anda ağzınıza üzüm attıysanız şekeri bir ay boyunca boğazınızı yakan kasabada herkes, uyurken ayağına köpek bağlamaya başlamış…’


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Mart 2018, Çarşamba
Zemozano         - Omorfo
Guzel derlemişsiniz. Bir zamanlar istanbul'da özel radyoların yeni başladığı dönemde " Kent FM 101 " vardı yaaa!

banner
banner
banner
banner
banner

Fi'nin yazarı Azra Kohen dizi hakkında konuştu: "Utanç verici hale geldi, izl...
image Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti ve kendisi için utanç verici olduğunu dile getirdi.
Zeki Erkut'un yeni romanı "Kral" Mağusalı okurlara tanıtılacak
image Zeki Erkut'un yeni romanı "Kral", 25 Temmuz Perşembe akşamı Mağusa Khora Kitabevinde gerçekleştirilecek bir etkinlikle okurlara tanıtılacak. Saat 19.30'da başlayacak olan etkinlikte yazarın, kitabın hazırlanma süreci ...
Baraka'nın yaz kurslarından rengarenk final
image Baraka Kültür Merkezi'nin çocuklara yönelik düzenlediği yaz kursları, gerçekleştirilen "renkli" etkinlikle sonlandı.