Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 19 Ağustos 2018, Pazar 15:32
banner

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından ünlü Kıbrıslı Türk Şair Osman Türkay'ın belgeseli hazırlanıyor

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından ünlü Kıbrıslı Türk Şair Osman Türkay'ın belgeseli hazırlanıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi tarafından dünyaca ünlü Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay’ın hayatını, eserlerini ve düşüncelerini ele alan bir belgesel hazırlanıyor.
Paylaş  
15
10
16
0

UKÜ'dan verilen bilgiye göre, söz konusu belgesel hakkında açıklama yapan UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Metin Karadağ, Osman Türkay’ın Kıbrıs Türkleri arasında evrensel sanatçı kimliğine ulaşmış bir şair olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karadağ, UKܒnün topluma hizmet ve toplum değerlerini koruma, geliştirme amaçları bağlamında şairin hayatı, eserleri ve düşünceleri hakkında bir araştırma projesine dayalı bir belgesel hazırladıklarını kaydetti.

Senaryo çalışmalarını ise Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç  ile  birlikte hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Metin Karadağ  “Üniversitemiz Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün Kıbrıs merkezli araştırmalara verdiği olanaklarla, gerekli akademik ve bilimsel işlemlerden sonra onaylanan projeyle KKTC’de ilk kez bir şair, bir araştırma projesiyle değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı. Karadağ, söz konusu araştırma projesini ayrıca İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan Radyo ve Televizyon Bölümü’nün teknik katkılarıyla düzeyli bir belgesel olarak sunacaklarını ifade etti.

Çeşitli uzman kişiler, şair ve eleştirmenlerin katılımıyla belgeselin hazırlanacağını kaydeden Prof. Dr. M. Karadağ, öncelikle adada ve daha sonra gerekli yabancı dil çevirimleriyle belgeseli evrensel kapsamda  yayımlayacaklarına dikkat çekti. Karadağ, “Projede amacımız, Kıbrıs Türklerinin sanat ve edebiyat alanlarında yetkin, saygın ürünler verdiklerini, çağdaş ve modern toplum niteliklerine sahip olduklarını kanıtlamaktır”dedi.  

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Metin Karadağ,  çekimleri  sürdürülen belgeselin 2019 bahar dönemine tamamlanacağını açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Suyun Çığlığı" adlı fotoğraf sergisi bir yıl boyunca online...
image Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi işbirliğiyle düzenlediği “Suyun Çığlığı” konulu online fotoğraf sergisi için jü...
Gazimağusa Belediye Tiyatrosu'nun "Zurnanın Son Deliği" oyunu yarın sahneleni...
image Gazimağusa Belediye Tiyatrosu’nun “Zurnanın Son Deliği” isimli komedi oyunu, yarın akşam ilk kez sahnelenecek.
KKTC Londra Temsilcisi Tuncalı'dan koşucu Baysan'a destek
image KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Oya Tuncalı, bugün Londra Landsmark Yarı Maratonu’nda koşan Kıbrıslı Türk Okan Baysan’a destek vermek üzere koşu öncesi başlama alanına gitti.