Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 19 Ağustos 2018, Pazar 15:32
banner

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından ünlü Kıbrıslı Türk Şair Osman Türkay'ın belgeseli hazırlanıyor

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından ünlü Kıbrıslı Türk Şair Osman Türkay'ın belgeseli hazırlanıyorUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen – Edebiyat Fakültesi tarafından dünyaca ünlü Kıbrıslı Türk şair Osman Türkay’ın hayatını, eserlerini ve düşüncelerini ele alan bir belgesel hazırlanıyor.
Paylaş  
6
1
7
0

UKÜ'dan verilen bilgiye göre, söz konusu belgesel hakkında açıklama yapan UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Metin Karadağ, Osman Türkay’ın Kıbrıs Türkleri arasında evrensel sanatçı kimliğine ulaşmış bir şair olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karadağ, UKܒnün topluma hizmet ve toplum değerlerini koruma, geliştirme amaçları bağlamında şairin hayatı, eserleri ve düşünceleri hakkında bir araştırma projesine dayalı bir belgesel hazırladıklarını kaydetti.

Senaryo çalışmalarını ise Yrd. Doç. Dr. Mihrican Aylanç  ile  birlikte hazırladıklarını ifade eden Prof. Dr. Metin Karadağ  “Üniversitemiz Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün Kıbrıs merkezli araştırmalara verdiği olanaklarla, gerekli akademik ve bilimsel işlemlerden sonra onaylanan projeyle KKTC’de ilk kez bir şair, bir araştırma projesiyle değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı. Karadağ, söz konusu araştırma projesini ayrıca İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan Radyo ve Televizyon Bölümü’nün teknik katkılarıyla düzeyli bir belgesel olarak sunacaklarını ifade etti.

Çeşitli uzman kişiler, şair ve eleştirmenlerin katılımıyla belgeselin hazırlanacağını kaydeden Prof. Dr. M. Karadağ, öncelikle adada ve daha sonra gerekli yabancı dil çevirimleriyle belgeseli evrensel kapsamda  yayımlayacaklarına dikkat çekti. Karadağ, “Projede amacımız, Kıbrıs Türklerinin sanat ve edebiyat alanlarında yetkin, saygın ürünler verdiklerini, çağdaş ve modern toplum niteliklerine sahip olduklarını kanıtlamaktır”dedi.  

UKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Metin Karadağ,  çekimleri  sürdürülen belgeselin 2019 bahar dönemine tamamlanacağını açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Kağıt Yapmak' Sergisi açıldı
image Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği'nin Arkın Yaratıcı Sanatları ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) işbirliğinde düzenlediği "El Yapımı Kâğıt ve Uygulamaları Çalıştayı İşleri Sergisi' açıldı.
Bisikletli süslü kadınlar başkent sokaklarındaydı
image Bisiklet kullanımını yaygınlaştırma hedefiyle ve “Egzoz kokusuna karşı yasemin kokusu yolları sarsın” sloganıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, dün öğleden sonra Türkiye’yle eş zamanlı olarak başkent Lefkoşa...
"Biraderler Cabaret" yarın akşam Girne Amfitiyatro'da
image Girne Belediyesi’nin bu yıl 8’ncisini düzenlediği Girne Kültür Sanat Günleri, muhteşem bir müzikale ev sahipliği yapıyor.