Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 12 Eylül 2018, Çarşamba 07:30
banner

'YukaBlend Street Festival' Direktörü Zeybek: "Lefkoşa başlı başına bir sergi…"

'YukaBlend Street Festival' Direktörü Zeybek: Lefkoşa başlı başına bir sergi…‘YukaBlend Street Festival’ Direktörü Derviş Gökhan Zeybek, düzenlenen festivalde sergilerin olacağını fakat Lefkoşa sokaklarının zaten sergi gibi olduğuna dikkat çekti…
Paylaş  
19
0
19
0

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA 

Bu yıl üçüncü kez Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesini sanatla renklendirecek olan YukaBlend Street Festival, Stüdyo 21 öncülüğünde, geçtiğimiz pazartesi günü ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

Festivalle ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Stüdyo 21 Direktörü Derviş Gökhan Zeybek, ilk gün Bedesten’de gerçekleştirdikleri sunum nitelikli etkinlikte konuşan isimlerden biri.

“KONUŞTUĞUMUZ KONU; NEDEN MÜZİĞİN VE DANSIN ORADA OLDUĞUYDU…”

Zeybek, Mete Hatay ile gerçekleştirdiği sunuma ilişkin şöyle konuşuyor;

“İstediğimiz konulara vurgu yapabildik. Eğlenceden çok felsefik konuların olduğu bir geceydi aslında. Dans da vardı, performans da vardı, müzik da vardı. Ama konuştuğumuz konu; neden müziğin ve dansın orada olduğuydu. Güzel enerji topladık. İnteraktif bir sunum yaptık. Sosyal konuların konuşulduğu durmayan, akan bir sunum yaptık…”

Sunumdaki amaçlarına ilişkin de konuşan Zeybek, “İsteğimiz insanlara belli başlı ana konuları hatırlatmaktı.. Ön yargılara, ayrımcılığa, bariyerlere değindik… Sanırım bu düşünceler, sunuma katılan insanlara geçti” ifadelerinde bulundu.

Düzenlenen etkinliğe festival partnerlerinden; Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter ve LTB Başkanı Mehmet Harmancı gibi isimlerin de katılım gösterdiğini belirten Zeybek, Kıbrıs Postası muhabirinin “Sunumda konuşma yaptılar mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Etkinlikte protokol olan bir sunum yoktu. İnsanları geceyi yaşamaları için davet ettik; bir şey söylemeleri için değil…”

 

“İNSANLAR FESTİVALDE ETKİNLİK BULAMASALAR BİLE LEFKOŞA’YI GEZSİNLER”

Gezici kütüphaneden, gezici kahveciye; sergilerden, heykel yapımına kadar pek çok etkinliğin sokağa döküleceğini ve insanlarla buluşturulacağını kaydeden Zeybek, şöyle devam etti:

“İnsanlar gelip dolaşsın, buraların tadını çıkarabilsin diye hafta boyunca bu tip etkinlikler olacak. Kendilerine uygun etkinlik bulamasalar dahi Lefkoşa’yı gezsinler… Surlariçi’ne gelmek için bahane aramamalılar…”

“LEFKOŞA’NIN SOKAKLARI ZATEN BİR SERGİ…”

Yapılan festivalde sergilerin olacağını fakat Lefkoşa sokaklarının zaten sergi gibi olduğuna dikkat çeken Zeybek, sözlerini şöyle noktaladı:

“Lefkoşa sokakları zaten sergi gibi... Eski, yıkık bile olsa sanat eseri. İnsanlara bakarsak sosyolojik çok güzel bir belgesel. Oturup izlenesi... Bu şehir çok zengin. Buralara sık sık gelirsek enerjisi artacak ve bu enerji de tüm Kıbrıs’a yansıyacak. Çünkü burası başkentin göbeği. Unuttuğumuz bir yer. Şimdi buraya enerji taşımamız lazım.”

HAVA, ATEŞ, SU VE TOPRAK…

Dünyanın çeşitli ülkelerinden adaya gelen sokak sanatçılarının Surlariçi bölgesini sanatla renklendireceği festivalde,etkinlik günleri; ‘hava’, ‘ateş’, ‘su’ ve ‘toprak’ temalarıyla temsil ediliyor.

İtalya, Peru ve Türkiye’den gelen sanatçıların duvar boyamaları ile geçtiğimiz pazartesi günü başlayan Festival,19.00’da Bedesten’de sosyal konuların anlatıldığı interaktif bir sunumla devam etti.

Derviş Gökhan Zeybek ve Mete Hatay’ın gerçekleştirdiği sunum nitelikli etkinlikte; çeşitli dans gösterileri, müzik ve boyama ‘work-shop’ları yer aldı.21.00’a kadar devam eden geceye çok sayıda sanatsever ve bölge halkı katılım sağladı. Geceye Cahit Kutrafalı ve grubu müzikleriyle eşlik etti. 

Yuka Blend Street Festival kapsamında Surlariçi’nin birçok noktasına kurulan sergiler, hafta boyunca ziyarete açık olacak.

16 Eylül Pazar gününe kadar gerçekleşecek etkinlikler kapsamında; ‘aerial yoga’, ‘bisiklet günü’, ‘dans karşılaşması’, heykel yapımı ve çeşitli sanatçıların vereceği konserler yer alıyor.

Festival güzergâhı boyunca, gezici kütüphane, gezici kahveci gibi hizmetlerde sokaklarda olacak.

FESTİVALİN SON GÜNÜ MERCAN DEDE SAHNEDE

Festivalin son günü olan 16 Eylül Pazar akşamı saat 20.00’da dünyaca ünlü neyzen Mercan Dede Yuka Blend sahnesinde olacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek etkinlikler, Stüdyo 21 tarafından hazırlanan etkinlik haritası aracılığıyla takip edilebilecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

4 kitabevinden Hala Sultan Kitap Etkinliği'yle ilgili basın açıklaması
image Galeri Kültür Kitabevi, Işık Kitebevi, Doku Kitap Kırtasiye / KTEV ve Khora Kitabevi Hala Sultan Kitap Etkinliği ile ilgili ortak bir basın açıklaması gerçekleştirerek yetkililere etkinlik ve etkinliğin yaratacağı dur...
"2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim" sanat çalıştayının sergisi açıldı
image Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür Dairesi'nin katkılarıyla, Türkiye'den gelen sanatçı Günay Aral küratörlüğünde gerçekleştirilen "2. Uluslararası Basma Fistan Giyerim" sanat çalıştayının sergisi dün açı...
The New York Times, Ezhel'i önem arz eden müzisyenlerden biri olarak gösterdi...
image Dünyanın en büyük gazetelerinden ve dijital yayıncılarından biri olan New York Times gazetesi, birçoğumuzun severek dinlediği Rap sanatçısı Ezhel'i Avrupa'da şu sıralar önem arz eden 15 müzisyenden biri olarak gösterd...