Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 14 Ekim 2018, Pazar 11:30
banner

UKÜ, "Klasik Şiir ve Dönem Temalı" sergi düzenledi

UKÜ, Klasik Şiir ve Dönem Temalı sergi düzenlediUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri klasik döneme ait kültürel ve sosyolojik olguları Divan şiirindeki gözlemleriyle birleştirerek bir çalışma gerçekleştirdiler.
Paylaş  
17
12
17
1

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Dr. Gülden Sarı Kanlıay’ın yürüttüğü Eski Türk Edebiyatı dersi kapsamında, öğrenciler şiirlerde şairin kurduğu dünyayı, yaşanılan yüzyılın kültür merkezlerini, klasik döneme şekil vermiş ve Türk kültüründe yer edinmiş şahsiyetleri maketlerle canlandırdılar.

İki gün boyunca kurulacak stantlarda öğrenciler, tarihî İstanbul ve İstanbul Boğazı, Sadabat vb. gibi Osmanlı’nın kültür merkezlerinden Lâle Devri gül bahçelerine; Mevlana ve Ney, Gül ve Bülbül motiflerine kadar birçok klasik kültür ögelerini kendi hayal dünyalarında tasarladıkları maketlerle sergileme fırsatı yakalayacaklar.

Sergi açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Halil Nadiri, UKÜ öğrencilerinin derslerde öğrendiklerini ders dışı ortama uygulamalı şekilde taşımasının önemine değinerek, bu tür etkinliklerin  topluma yansıtılarak kazandırılmaya çalışıldığını dile getirdi. KKTC’de ilk ve tek FEDEK akreditasyonu alan üniversite olmanın gururunu yaşadığını belirten Nadiri, bölgenin lider yükseköğretim kurumu olma hedefiyle çalışmalara devam edildiğini kaydetti.

UKÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ ise sergi açılışında, Klasik Edebiyat derslerinde meslek yaşamı boyunca bir ilke tanık olduğunu vurgulayarak, ‘’Üniversitemizin hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini düşünmekteyim’’ ifadesinde bulundu.

Dr. Kanlıay, lisans öğrencilerinin değişen dil, yazı ve asırların gerisine gitmede yaşadıkları güçlüklerin onları Klasik Edebiyat’a karşı mesafeli olmaya ittiğini aktararak, bu sergi sayesinde eski kültüre karşı öğrencilerin ilgisinin yeniden kazanılabileceğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ekim 2018, Pazar
Gülseren Sarı         - Lefkoşa
Sergide emekleri bulunan herkesi tebrik ediyorum.

banner
banner
banner
banner
banner

İşte Kadın Fotoğraf Yarışması'na son başvuru tarihi 2 Eylül
image İş Kadınları Derneği’nin Garanti Bankası sponsorluğunda geleneksel olarak düzenlediği “İşte Kadın Fotoğraf Yarışması”na başvurular 2 Eylül’de sona eriyor.
Ünlü piyanist Fazıl Say'dan Girne'de konser
image Piyanist ve besteci Fazıl Say, Girne'de dinleyicileriyle buluşacak.
Netflix'ten "Bill Gates" belgeseli
image Netflix, Microsoft'un kurucusu ünlü milyarder Bill Gates hakkında bir belgesel serisi yapacağını açıkladı.