Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 5 Ocak 2019, Cumartesi 13:55
banner

GAÜ akademisyeni Demirdağ'dan, uluslararası makale

GAÜ akademisyeni Demirdağ'dan, uluslararası makaleYrd. Doç. Dr. Elza Alışova Demirdağ’ın makalesi  (TÜRÜK)  Uluslararası Dil, Edebiyat ve Halkbilimi Araştırmaları Dergisi'nde yayınlandı.
Paylaş  
14
13
13
0

GAÜ'den verilen bilgiye göre, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Elza Alışova Demirdağ’ın kaleme aldığı  “Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesinde Kelime Gruplarının Tasnifi Üzerine” başlıklı makalesi EBSCO,  ProQuest,  OAJİ,  SİS, ASOS, Dergi Park, Türk Eğitim İndeksi, Akademik Araştırmalar İndeksi, SOBİAD, İndex Copernicus gibi uluslararası ve yerli  indekslerce taranan (TÜRÜK) Uluslararası Dil, Edebiyat  ve Halkbilimi Araştırmaları Dergisinde yayımlandı.

Yrd. Doç. Dr. Elza Alışova Demirdağ GAÜ Medya’ya yaptığı açıklamasında,  Güney-Batı (Oğuz) Grubuna ait iki lehçede söz dizimi alanında benzerlikler ve farklıkların olduğunu belirtti. “Bu çalışmada Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesinin kelime grupları karşılaştırılmıştır. Her kadar bir birlerine yakın olsalar da farklı ekollerin etkisiyle birçok alanda olduğu gibi söz dizimi alanında da önemli farklılıkların mevcut olduğu görülmektedir. Araştırmada, Türkiye Türkçesinde ve Azerbaycan Türkçesindeki kelime gruplarının ortak ve farklı yönleri belirtilerek, birbirine çok yakın olan iki dilde farklı sınıflandırmaya dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda her iki dildeki tasnifler incelenerek, sınıflandırma kriterleri ile ilgili bilgiler verilmiştir”.Demirdağ açıklamasında, karşılaştırmalı çalışmaların lehçeler arasındaki yakınlıkları ve farklılıkları açık bir şekilde ortaya çıkardığı için önemli olduğuna dikkat çekti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İskele Belediyesi'nin "Kültürlerin Kaynaşması" etkinliği 31 Mart'ta
image İskele Belediyesi, 31 Mart Pazar günü “Kültürlerin Kaynaşması” etkinliği düzenliyor.
"İkinci Caddenin Mahkumu" Çatalköy'de sahnelendi
image “İkinci Caddenin Mahkumu” adlı tiyatro oyunu Çatalköy Belediyesi’nin düzenlediği 9. Beşparmaklar 1. Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında sahnelendi.
"Hayaller Gerçek Olsa" konseri yarın
image Beyarmudu Belediyesi'nin düzenlediği "Hayaller Gerçek Olsa" konseri yarın saat 20.00'da gerçekleşiyor.