Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 21 Ocak 2019, Pazartesi 12:41
banner

Ünlü gazeteci, "Kara Turist" belgeseli ile Maraş'a giremedi...

Ünlü gazeteci, Kara Turist belgeseli ile Maraş'a giremedi...Ünlü gazeteci David Farrier 8 bölümlük belgesel nitelikli dizisi olan “Kara Turist” ile Kıbrıs adasına geldi. Farrier belgeselin bu bölümünü ise istediği gibi çekemedi...
Paylaş  
15
11
15
0

Kıbrıs Postası

Netflix'in belgesel nitelikli dizisi olan ve 2018'de 8 bölümden oluşan “Kara Turist” adını taşıyan yapımda gazeteci David Farrier, herkesin gidemeyeceği yerlere giderek herkesin yapamayacağı “kara” tatil anlayışını gözler önüne seriyor.

Avusturalyalı gazeteci David Farrier, Japonya’da son tsunami ile ağır radyasyona maruz kalmış bölgeye, Escobar’ın yaşadığı yerlere, Meksika’da şeytan çıkarma ayinine, Kazakistan’da nükleer bomba patlatıldığı için oluşan kraterin içine dolmuş sularda yüzmeye vs. giden ve orada yaşadıklarını filmleştiriyor.

Yaşadıklarını ve izlenimlerini de samimi bir şekilde ortaya koyan gazeteci, 5'inci bölümünde Avrupa kategorisi altında Kıbrıs'a geliyor.

Farrier, Kıbrıs'ta “Hayalet Şehir” olarak adlandırıldığını duyduğu Maraş bölgesine gelerek belgeselini çekmek istedi. Fakat gerek denizden gerekse karadan Maraş'a girmeye çalışan Farrier, her seferinde polis tarafından engellendi.

Daha önce Maraş'ta yaşayan Kıbrıslı Rum bir kadınla konuşan Farrier, konunun tam da beklediği gibi olmadığını, çıkan hikayenin ise konuyu farklı noktaya taşıdığını söyledi.

İşin siyasi ve yaşanmışlıklar boyutunu da belgeselinin içerisine ekleyen Farrier, gizli gizli çekimler yapmaya çalışsa da istediğini elde edemedi, Maraş'ta tek bir eve dahi giremedi.

Farrier, Kıbrıs'taki Maraş macerasını ise polis ile karşı karşıya, 3 saat karakolda ve çekimini dahi yapamadığı yer olarak tanımladı. Polisler ile girdiği tartışmalar, konu hakkındaki görüşler ve çeşitli yöntemler kullanarak Maraş'ı görüntüleme çabaları belgesel içerisinde yer alıyor.

Azılı katillerin, suikastlerin olduğu yerlere girerek, savaş canlandırmaları içerisinde savaşan bir asker olan, nükleer atıkların içinde yüzen gazeteci, Maraş'tan eli boş dönse de belgeselin bu kısmını da filmine ekleyerek 5. bölümün içerisinde yayınladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Ayak Bacak Fabrikası" oyunu yeniden sahneleniyor
image Baraka Tiyatro Ekibi'nin hazırladığı "Ayak Bacak Fabrikası" adlı oyun sahnelenmeye devam ediyor. Bir sonraki gösterim yarın akşam akşamı saat 20.00'de Arabahmet Kültür Evi'nde gerçekleşecek.
Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü
image Kıbrıs Postası yazarlarından Gazeteci yazar Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi.
"Oş-2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti" etkinlikleri başladı
image TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri başladı.