Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 6 Şubat 2019, Çarşamba 12:03
banner

"Cinnet Mevsimi" belgeseli Naci Talat Vakfı'nda gösterildi

Cinnet Mevsimi belgeseli Naci Talat Vakfı'nda gösterildiCumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Eğitim Merkezi (PEMER) tarafından başlatılan belgesel gösterimi ve söyleşileri çerçevesinde 2015 yılında hayatını kaybeden Arda Erkan’ın anısına ailesinin talebi ile hazırlanan, yapım ve yönetmenliğini Elvan Şener’in üstlendiği “Cinnet Mevsimi” belgeseli önceki akşam Naci Talat Vakfı Barış ve Dostluk Evi’nde gösterildi.
Paylaş  
3
4
3
0

CTP’den yapılan açıklamaya göre, belgesel gösteriminin ardından Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve Eğitim Bilimci Prof. Dr. Osman Cankoy ile söyleşi gerçekleştirildi. 

ARDA’NIN HİKAYESİ ANLATILDI

Arda’nın hikayesinden esinlenerek hazırlanan ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili mücadelenin sembolü haline gelen belgeselde, Arda’nın yaşadıkları, anne, baba ve arkadaşları tarafından aktarılırken bir yandan da Kuzey Kıbrıs’ta sentetik uyuşturucu madde bağımlılığı irdeleniyor. 

Eski ve şimdiki bağımlıların konuşturulduğu belgeselde, Cezaevi Müdürü, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü, psikiyatr ve sosyal hizmetler uzmanlarının görüşleri de yer alıyor. 

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TÜM OKULLARDA MÜFREDATA EKLENMELİ”

Belgeselin ardından yapılan söyleşide Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Yorgancıoğlu hükümeti döneminde oluşturulan komisyonun kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Karaokçu ilk hedeflerinin veri tabanı oluşturmak olduğuna değinerek, ilkokul, ortaokul ve liselerde yapılan çalışmaları aktardı. 

Liselerde müfredata uyuşturucu ile mücadelenin 2 yıldır eklendiğini ama aynı çalışmanın hazır olduğu halde halen ilkokul ve ortaokullarda müfredata eklenemediğini belirten Karaokçu, yaptıkları araştırmalarda özellikle ilkokul çocuklarında alkol kullanımının ilk kez aileler ile birlikte denendiği ile ilgili sonuca dikkati çekti. 

REHABİLİTASYON MERKEZİ İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ÖNEMLİ ADIM 

Meclis’ten oybirliği ile geçen Denetimli Serbestlik Yasası ile uyuşturucu madde ile ilgili suçların yaygınlaştığı Kuzey Kıbrıs’ta, hafif suç işleyen kullanıcıları cezaevine göndermek yerine rehabilite edip topluma kazandırmayı amaçladıklarını belirten Karaokçu, uzun zamandan sonra bu konuda ilk somut adımın Sağlık Bakanlığı tarafından Çatalköy’de atıldığını ifade etti.

Orman Dairesi’ne ait bir binanın rehabilitasyon merkezi haline getirilmesi için Sağlık Bakanlığına verildiğini belirten Karaokçu, bu önemli adımın bir an önce sonuca ulaşması için çalışmaların hızla yapılması gerektiğini söyledi.

“KURTULMAYA ÇALIŞAN GENÇLER SAHİPLENİLMELİ”

Eğitim Bilimci Prof. Dr. Osman Cankoy, mevcut eğitim sistemi ile çocukların başarılarının sayılar üzerinden yorumlanmasının yanlışlığına dikkat çekerek, kendini geliştiren, düzelten ve iyileştiren çocukların kat ettiği mesafe üzerinden motive ve ödüllendirmenin uygulanması gerektiğini belirtti. 

Hep başarılı olan bir genç kadar, bağımlılıktan kurtulan veya kurtulmaya çalışan gençlerin de sahiplenilmesi, ödüllendirilmesi ve topluma kazandırılmasının önemine dikkat çeken Cankoy, “İlkokul yıllarından başlayarak çocuklara okuma alışkanlığı, sosyal beceri, tartışabilme olgunluğu kazandırabilirsek daha vicdanlı ve mutlu bireyler yetiştirebiliriz” dedi. 

Diğer yandan “Cinnet Mevsimi” belgeseli 4 Mart Pazartesi Girne’de gösterilecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Ara bölgede film festivali
image Ara bölgede 27-29 Eylül tarihleri arasında film festivali düzenleniyor.
13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos'ta
image 13. Uluslararası Halk Dansları Festivali 28 Ağustos - 1 Eylül arasında gerçekleştirilecek...
George R. R. Martin, Game of Thrones dizisinin sona ermesini 'kurtuluş' olara...
image Game of Thrones dizisine uyarlanan Buz ve Ateşin Şarkısı (Song of Ice and Fire) adlı kitap serisinin yazarı George R. R. Martin, dizinin bitmesinin kendisi için kurtuluş olduğunu itiraf etti.