Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 10 Şubat 2019, Pazar 16:19
banner

UKÜ'lü akademisyen Doç. Dr. Gür'ün,"Erken Çocukluk Döneminde Gelişim" adlı kitabı yayımlandı

UKÜ'lü akademisyen Doç. Dr. Gür'ün,Erken Çocukluk Döneminde Gelişim adlı kitabı yayımlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağla Gür’ün editörlüğünde, “Erken Çocukluk Döneminde Gelişim (36-72 Ay)” adlı kitap yayımlandı.
Paylaş  
3
3
3
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Doç. Dr. Çağla Gür, kitabın 36 ile 72 ay aralığındaki çocuklara yönelik hazırlandığını ve hem teorik bilgi hem de uygulama çalışmalarını içerdiğini açıkladı. Kitabın erken çocukluk döneminde gelişimi destekleyici nitelikteki bakım ve eğitsel ortamları temel alarak yazıldığını belirten Gür, bu sayede çocukların ilerleyen yıllarda eğitimde daha iyi öğrenme çıktıları, işte ve sağlıkta ise daha nitelikli bir yaşam elde etme şansı yakalayacaklarını kaydetti. 

Her çocuğun benzersiz olduğunu belirten Gür, ancak tüm çocukların genel olarak belli bir hız ve gelişim örüntüsüne sahip olduğunu aktardı. Doç. Dr. Gür, ilk deneyimlerin insan beyninin yapısını şekillendirdiğini ve çocuğun gelecekte sahip olacağı yeteneklerle doğasını büyük ölçüde etkileyeceğini de ifade etti. Gür, “İlk yıllarda çocuğu doğru bir şekilde anlayıp, gerekli desteği sunarsak, bugünün çocuklarını gelecekte iyi yetişmiş yetişkinler olarak görebiliriz” dedi.

Pagem Akademi tarafından yayımlanan kitapta gelişim alanlarını temel alan 9 bölüm bulunuyor. Doç. Dr. Gür, bölümleri “Erken Çocukluk Dönemi ve Gelişim”, “Fiziksel Gelişim”, “Motor Gelişim”, “Bilişsel Gelişim”, “Dil Gelişimi”, “Sosyal-Duygusal Gelişim”, “Kişilik Gelişimi”, “Ahlak Gelişimi ve Cinsel Gelişim” olarak sıraladı.

Kitabın ders kitabı olarak da kullanılabileceğine de dikkat çeken Gür, her bir gelişim alanına yönelik temel kavramlara, 36-72 aylık çocukların gelişimsel özelliklerine, gelişim alanına ilişkin kuramcıların görüşlerine, gelişimi etkileyen faktörlere ve diğer gelişim alanlarıyla ilişkisine göre yer verildiğini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın "Çocuklardan Bayram Konserleri" başla...
image Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocuklarla birlikte verdiği "Çocuklardan Bayram Konserleri" başladı.
Mormenekşe Enginar Festivali 3 Mayıs'ta başlıyor
image Mormenekşe Enginar Festivali "Sizin için enginar sakladık" sloganı ile 3-4-5 Mayıs tarihlerinde düzenleniyor.
"Dr. Fazıl Küçük Müzesi, Cuma günleri ücretsiz"
image Dr. Fazıl Küçük Müzesi'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşım ile müzenin bugünden itibaren her Cuma, ücretsiz olduğu aktarıldı.