Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 10 Şubat 2019, Pazar 16:19

UKÜ'lü akademisyen Doç. Dr. Gür'ün,"Erken Çocukluk Döneminde Gelişim" adlı kitabı yayımlandı

UKÜ'lü akademisyen Doç. Dr. Gür'ün,Erken Çocukluk Döneminde Gelişim adlı kitabı yayımlandıUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağla Gür’ün editörlüğünde, “Erken Çocukluk Döneminde Gelişim (36-72 Ay)” adlı kitap yayımlandı.
Paylaş  
3
3
3
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Doç. Dr. Çağla Gür, kitabın 36 ile 72 ay aralığındaki çocuklara yönelik hazırlandığını ve hem teorik bilgi hem de uygulama çalışmalarını içerdiğini açıkladı. Kitabın erken çocukluk döneminde gelişimi destekleyici nitelikteki bakım ve eğitsel ortamları temel alarak yazıldığını belirten Gür, bu sayede çocukların ilerleyen yıllarda eğitimde daha iyi öğrenme çıktıları, işte ve sağlıkta ise daha nitelikli bir yaşam elde etme şansı yakalayacaklarını kaydetti. 

Her çocuğun benzersiz olduğunu belirten Gür, ancak tüm çocukların genel olarak belli bir hız ve gelişim örüntüsüne sahip olduğunu aktardı. Doç. Dr. Gür, ilk deneyimlerin insan beyninin yapısını şekillendirdiğini ve çocuğun gelecekte sahip olacağı yeteneklerle doğasını büyük ölçüde etkileyeceğini de ifade etti. Gür, “İlk yıllarda çocuğu doğru bir şekilde anlayıp, gerekli desteği sunarsak, bugünün çocuklarını gelecekte iyi yetişmiş yetişkinler olarak görebiliriz” dedi.

Pagem Akademi tarafından yayımlanan kitapta gelişim alanlarını temel alan 9 bölüm bulunuyor. Doç. Dr. Gür, bölümleri “Erken Çocukluk Dönemi ve Gelişim”, “Fiziksel Gelişim”, “Motor Gelişim”, “Bilişsel Gelişim”, “Dil Gelişimi”, “Sosyal-Duygusal Gelişim”, “Kişilik Gelişimi”, “Ahlak Gelişimi ve Cinsel Gelişim” olarak sıraladı.

Kitabın ders kitabı olarak da kullanılabileceğine de dikkat çeken Gür, her bir gelişim alanına yönelik temel kavramlara, 36-72 aylık çocukların gelişimsel özelliklerine, gelişim alanına ilişkin kuramcıların görüşlerine, gelişimi etkileyen faktörlere ve diğer gelişim alanlarıyla ilişkisine göre yer verildiğini kaydetti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan Güzelyurtlu çocuklara senfonik masal
image Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen eğitim konserleri programı çerçevesinde bugün Güzelyurt'taki ortaokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine "Peter ve Kurt" isimli ...
2024 yılındaki Paris Olimpiyatları'na breakdance kategorisi eklendi
image Paris Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, breakdance'ı da bir spor dalı olarak kabul ettiklerini ve 2024 olimpiyatlarında yer alacağını açıkladı.
91.Oscar Ödül Töreni ile ilgili 17 ilginç bilgi
image Daha düzenlenmeden pek çok tartışmanın odağına yerleşen Oscar Ödül Töreni'ne kısa bir süre kala, geceyle ilgili 17 ilginç bilgi derlendi.24 Şubat'ı 25 Şubat'a bağlayan gecede sahiplerini bulacak 91. Oscar Ödül Töreni ...